15 листопада – День святих Акіндіна і Пігасія: традиції, прикмети та головні заборони

В церковному календарі це дата вшанування пам’яті святих Акиндіна, Пігасия, Анемподиста, Аффонія, Єлпидифора та інших мучеників.

У народі день також називали Житницями, так як на Акиндіна було прийнято молитися про збереження зерна. Інші назви свята: «Акиндінів день», «Акундинів день», «Житниці».

Пігас, Акиндін і Анемподист служили у царя Сапора II. Таємно вони проповідували християнство, але правитель дізнався про це, коли почав гоніння на християн. Їх судили, катували, але вони не відреклися від своєї віри. Люди бачили їх страждання, приєдналися до них навіть тисячі і повірили в Христа. Цар не зміг домогтися свого, тому всіх стратив.

15 листопада: традиції та звичаї

15 листопада молилися про те, щоб діти міцно спали. Існував навіть спеціальний обряд, що проводиться знахарями. Все робилося таємно від оточуючих людей. Пізно ввечері знахарка несла дитину в курник, три рази обмивала його водою і примовляла: «Кури білі, кури рябі, кури жовті, кури строкаті, кури чорні, візьміть свої ночници, а немовляті дайте добре здоров’я і сон». Далі знахарка три рази спльовувала і одягала свіже плаття на дитину. Вважалося, що це допомагає позбавити його від дратівливості і плаксивості. Предки говорили про те, що це недуга, який викликається особливими злими істотами, непомітними для людського ока. Їх можна тільки викурити, открічать, заговорити або передати. Однак дуже важливо спочатку з’ясувати причину з’явилася проблеми. Так, говорили, що дитину могли просто наврочити. Був поширений обряд передачі. Для цього дитину брали на руки і говорили на ранкову зорю. Після цього вважалося, що дитина буде добре спати. Робилися змови на воду, якої потім вмивалися.

В іншому ж, це був звичайнісінький день, в який просто виконували домашню роботу. Дівчата проводили посиденьки, але не веселилися, а займалися шиттям, прядінням, рукоділлям і т.д. Важливо було напрясти якомога більше до найближчих свят.

На вулицях до 15 листопада вже лежав сніг, а тому, і дорослі і діти з задоволенням каталися на санях. Могли навіть просто збити дві дощечки, облити їх водою і залишити на морозі. Виходили міцні і надійні сани. Також могли використовувати і дерев’яне корито – в нього поміщалося кілька людей. Дівчата запрошували вподобаних хлопців до себе в сани. Примічаті, хто з ким сіл – ті, швидше за все, і одружаться.

Народні прикмети на 15 листопада

  • Що цього дня загадаєш – те незабаром і збудеться.
  • Якщо до заходу попросити вибачення у всіх, з ким нещодавно посварився, – жити стане легше і клопоту буде менше.
  • Одяг, куплений 15 листопада, довго прослужить. Але якщо він буде надто дешевим – користі від нього не буде жодної.
  • Якщо у молодої дівчини раптово заб’ється серце – десь поруч бродить її майбутній суджений.
  • Бездоріжжя на дорогах – тепло триватиме до початку грудня.
  • Снігурі кричать – скоро морози настануть.
  • Синиці і галки літають по двору – до снігопаду.
  • Небо хмарами затягнуте – до відлиги.
  • Хмари проти вітру пливуть – до снігопаду.

Що не можна робити 15 листопада

1. Не їдьте в далеку дорогу, краще провести день вдома з друзями та близькими.

2. Не варто з’ясовувати стосунки, звертатися за допомогою, зустрічатися з недругами і недоброзичливцями. Є ризик спровокувати конфлікт.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.