12 квітня — 102-й день року (103-й у високосні роки) в григоріанському календарі. До кінця року залишається 263 дні.
Релігійні свята 12 квітня
- Святий Дем’ян
- Святий Еркембоуд
- Святий Юлій I
- Святий Зенон Веронський
- Святий Альферій
- Блаженний Анхело Карветті ді Чіваззо
Іменини
12 квітня День ангела імені відзначають: Іван, Софрон, Зосим, Пантелеймон, Захар, Сава
12 квітня – день Святого Іоанна, Іоанн Ліствичник
У православній церкві 12 квітня відзначається день Святого Іоанна і на згадку цього випікали спеціальні обрядові печива, які називалися драбинками. Кожне таке печиво віддавали члену сім’ї – вважалося, що якщо з’їси його, то будеш здоровим весь рік. Також наші предки вірили, що в майбутньому житті людина, яка з’їла “драбинку”, зможе зійти на небо і потрапити в рай.
Ким був святий Іоан
У цей день православна церква відзначає пам’ять Іоанна Лествичника — християнського богослова і філософа, ігумена Синайського монастиря, який жив у 6-7 століттях. На Русі в цей день пекли спеціальне печиво драбинки. Тобто з тіста робили дві ковбаски, паралельні один одному, а сходинками служили пиріжки. Такі драбинки пеклися для кожного члена сім’ї, тому що це мало принести їм здоров’я. Печиво навіть до церкви приносили, щоб окропити святою водою.
12 квітня – традиції, обряди і звичаї дня
За народним повір’ям, 12 квітня з самого ранку і до пізньої ночі домовик «біситься» і не впізнає своїх домашніх. У цей день селяни боялися ходити по двору, а після заходу сонця замикали домашню худобу і птицю.
Вважається, що домовик протягом усього року живе смирно, дивиться за городом, не пускаючи на нього лісовика, береже худобу, турбується про хазяйське добро, але в цей день він раптом починає без видимої причини сумувати. Сердячись на всіх, він б’є домашніх тварин, відбиває у них охоту їсти, мучить господарів, трощить все в будинку, по двору розкидає вози і сани, підкочується господареві під ноги.
Така поведінка домовика пояснювали по-різному. За однією версією, на початку весни з нього злазить стара шкура і тому він «біситься» від болю, по інший – на нього нападає чума, подібно до тієї, на яку хворіють тварини, по третій – в цей період йому мстить нечиста сила за образи, що накопичилися протягом року. Ще однією причиною буйної поведінки домашнього духу міг стати знахар, який вирішив за щось помститися господареві житла.
Люди намагалися догодити домовику – пригощали його кашею і коржами, вірячи, що покуштувавши ласощі, він стане добрішим, почне доглядати за худобою в хліві і в поле, стане благоволить до мешканців будинку.
У цей день селяни кланялися Іоанну Лествичнику, щоб на землю зійшли небесні дощі, а зелені паростки швидше піднімалися вгору. Було прийнято пекти довгі коржі з викладеними зверху з тіста перекладинами. Називали таку випічку «сходами» або «драбинками». У народній культурі сходи – символ шляху нагору, в небеса. У поминальній обрядовості випечені «драбинки» допомагали душі, яка залишила земний світ, досягти Божого Престолу. Здобу у вигляді драбинки наші предки ще пекли в свято Вознесіння Господнє.
У день Іоанна Ліствичника їстівні «сходи» забезпечували Царство Боже не тільки померлим, а й живим. Вони пеклися «для майбутнього сходження на небо». У минулі часи господиня кожному члену сім’ї випікала свою «драбинку», щоб «кожен ріс у своєму здоров’ї».
Народні прикмети на 12 квітня
- Черешня зацвіла – прийшов час сіяти буряк і кукурудзу.
- Бджоли вилітають з вуликів – весна прийшла і буде теплою
- Листя на березі розпустилося раніше, ніж на вільсі – влітку буде мало дощів.
- Бики й корови задирають голови вгору, сонні та мало п’ють – до швидкого дощу.
- Сни з 11 на 12 квітня збудуться через тиждень.
ЩО НЕ МОЖНА РОБИТИ СЬОГОДНІ
- Сновидіння, побачене вдень 12 квітня, передбачає події найближчого майбутнього. Нікому не розповідайте про те, що вам приснилося.
- У цей день не можна сваритися та злитися на когось.
- Також не варто давати гроші в борг чи позичати у когось.
Події
- 467 — Антемій став імператором Західної Римської імперії.
- 1204 — Константинополь захоплений учасниками Четвертого Хрестового Походу. Тимчасова ліквідація Візантійської імперії.
- 1557 — засноване місто Куенка, Еквадор.
- 1606 — затверджено об’єднаний англо-шотландський прапор «Юніон Джек», після включення до нього елементів прапора Ірландії став прапором Сполученого Королівства.
- 1633 — римська інквізиція розпочала формальне слідство щодо праць Галілео Галілея.
- 1709 — шведські війська Карла XII підійшли до стін Полтави.
- 1776 — Американська революція: Галіфакська Резолюція, ратифікована Провінційним Конгресом Північної Кароліни, дала дозвіл делегатам з Північної Кароліни в Другому Континентальному Конгресі проголосувати за незалежність від Великої Британії.
- 1820 — Олександр Іпсіланті був оголошений лідером Філікі Етерія, таємної організації, метою якої було повалення османського правління над Грецією.
- 1857 — Гюстав Флобер опублікував роман «Пані Боварі».
- 1861 — Американська громадянська війна: бомбардуванням Форту Самтер військами Конфедерації почалася громадянська війна у США, яка завершилася через 4 роки перемогою Півночі і забрала життя 620 тисяч американців.
- 1864 — Американська громадянська війна: різня в Форт Піллоу: Війська Конфедерації стратили більшість афроамериканських солдатів, які здались в Форт Піллоу, Теннессі.
- 1877 — Велика Британія вперше анексувала Трансвааль.
- 1897 — у місті Теребовля було відправлено першу українську католицьку Службу Божу для українських емігрантів.
- 1903 — у Великій Британії почала діяти міська служба омнібусів.
- 1908 — український студент Мирослав Січинський на знак протесту проти шовінізму польських урядовців вбив намісника Галичини графа Анджея Потоцького
- 1911 — француз П’єр Прієр здійснив перший політ з Лондона в Париж.
- 1912 — у Львові українські скаути-пластуни вперше склали Пластову Присягу, утворена молодіжна скаутська організація «Пласт».
- 1917 — Перша світова війна: Перемога канадських військ у битві при Вімі.
- 1927 — Чан Кайші наказав стратити членів Комуністичної Партії Китаю в Шанхаї, завершуючи Перший Об’єднаний Фронт.
- 1934 — на верхівці гори Вашингтон, США підтверджений найсильніший порив вітру на поверхні Землі (372 кілометри на годину).
- 1934 — розпочався Авто-Лайт страйк в США. Закінчився 5-денними сутичками між Національною гвардією штату Огайо та 6 тисячами демонстрантів.
- 1935 — перший політ британського військового літака Бристоль Бленгем.
- 1934 — у Нью-Йорку опубліковано роман Френсіса Скотта Фіцджеральда «Ніч лагідна».
- 1937 — сер Френк Віттл випробував перший повітряно-реактивний двигун в Раґбі, Велика Британія.
- 1945 — віце-президент Гаррі Трумен склав присягу президента і став 33-м лідером Сполучених Штатів Америки.
- 1955 — вакцина від поліомієліту, розроблена доктором Джонасом Солком, оголошена безпечною та ефективною.
- 1961 — космічний корабель «Восток-1», пілотований Юрієм Гагаріним, здійснив перший політ до космосу. За іншими даними, не підтвердженими СРСР, до Гагаріна мінімум 4 космонавта здійснили невдалі спроби облетіти земну кулю, але загинули — О. Ледовський (1957), С. Шиборін (1958), А. Мітков (1959) та І. Качур (1960). Ця дата — Всесвітній день космонавтики.
- 1963 — радянська ядерна субмарина К-33 зіткнулася з фінським торговельним човном Finnclipper в Данських протоках.
- 1970 — на сцені Національної опери України дав свій перший концерт Оркестр Народних Інструментів України
- 1980 — Семуель Доу перебрав на себе владу над Ліберією після перевороту, перервавши понад 130 років демократичного наступництва президентів.
- 1980 — одноногий канадець хворий на рак Террі Фокс розпочав свій Марафон Надії в Сент-Джонсі, Ньюфаундленд.
- 1981 — з космодрому на мисі Канаверал (штат Флорида) здійснено запуск першого у світі пілотованого повітряно-космічного апарату багаторазового використання «Колумбія».
- 1990 — експонат Джима Ґері «Динозаври 20 століття» відкрився в Національному Музеї Природної Історії в Смітсонському інституті, Вашингтон, США.
- 1992 — у Марн-ла-Валле під Парижем відкрився Євродиснейленд.
- 1998 — відбувся землетрус в Словенії в потужності 5,6 балів за Шкалою Ріхтера коло міста Бовец.
- 1999 — Президент Сполучених Штатів Америки Білл Клінтон звинувачений в нешанобливому ставленні до суду після «зумисних неправдивих свідчень» під час громадського розгляду справи стосовно сексуальних домагань.
- 2002 — Педро Кармона оголосив себе тимчасовим президентом Венесуели під час невдалого військового перевороту у Венесуелі проти режиму Уго Чавеса.
- 2009 — Військово-морські сили США визволили з полону корсарів капітана Річарда Філліпса, вбиваючи трьох та захоплюючи четвертого пірата.
- 2014 — захоплення міського управління МВС у місті Слов’янськ російським диверсійним загоном під керівництвом Ігоря «Стрєлкова» Гіркіна.