11 грудня – Міжнародний день гір: цікаві факти про Карпати

Міжнародний день гір відзначається з 2003 року, він встановлений за рішенням Генеральної Асамблеї ООН, яка виступила з закликом до міжнародного співтовариства приділити більш серйозну увагу розвиткові гірських регіонів. 

Карпати замело снігом

Гори займають близько чверті поверхні Землі і є домом для 12% населення світу. Вони не тільки забезпечують засобами до існування й добробуту майже мільярд жителів планети, але й опосередковано впливають на мільярди тих, хто мешкає біля їх підніжжя. Зокрема, гори дають прісну воду, енергію і продовольство – ресурси, яких у майбутньому буде все менше й менше. При цьому, в гірських районах найбільш високий рівень бідності, й вони є надзвичайно вразливими під дією змін клімату, знеліснення, деградації грунтів та інших катастроф. Кожен третій мешканець з гірських районів країн що розвиваються, страждає від браку продовольства й змушений жити в злиднях та ізоляції. 

Світанок у Карпатах Карпати гори

Як наголошують в ООН, необхідно знайти нові сталі шляхи розвитку, які відкривали б нові можливості для населення як гірських районів, так і низин, що дозволило б викорінити бідність, не завдаючи шкоди доволі крихким гірським екосистемам.

В Україні  є Карпатські гори (найвищою є гора Говерла, висота 2061 м) та Кримські гори (найвища вершина – гора Роман-Кош, висота 1945 м).

До Міжнародного дня гір пропонуємо вам декілька цікавих фактів про Карпати:

  • Першою геологічною картою в Україні була геологічна карта Карпат, складена С. Сташицем в 1809 р.
  • Найбільш високогірна конструкція була встановлена в 1996 році на г. Говерла — це 5-метрова стела, на якій розміщено державні символи – жовто-блакитний прапор і тризуб.
  • Найвищим населеним пунктом України є село Віпчина, яке знаходиться в Карпатах, в Чернівецькій області. Висота його 1100 метрів над рівнем моря.
  • У Карпатах знаходиться найбільше озеро в Україні — Синевир. Воно займає площу близько 7га. Глибина його близько 24 м. Розташувалося озеро на висоті 989 м над рівнем моря.
  • У 1907 році на території гірського царства були виявлені викопні тварини закінчення льодовикового періоду. На глибині близько 12 з половиною метрів знайшли мамонта, а ще глибше — величезного оленя, носорога, різних птахів і представників класу земноводних.
  • У Карпатах є унікальне джерело газованої води, розташоване в селі Келечин, в Закарпатській області. Має особливий хімічний склад і лікувальні властивості.
Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.