10 квітня православні християни святкують День пам’яті Преподобного Іларіона.
Преподобний Іларіон Новий з юності присвятив себе служінню Христу і багато років провів у самітництві. За непорочність і святість життя його удостоїли сану пресвітера, а потім він був призначений ігуменом монастиря Пеликитського. За допомогою молитви він низводив дощ під час посухи, відганяв від полів шкідливих тварин і здійснював багато інших чудес.
Зазвичай до 10 квітня вже теплішало, і сніг танув. Наші предки вірили, що, як тільки зацвітає мати-й-мачуха, Степанов вінок втрачає свою силу – його ще 15 серпня плели члени сім’ї всі разом. І зазвичай такий вінок використовували для лікування хвороб як оберіг і талісман. З вінка висмикували рослини і заварювали на їх основі чай.
10 квітня – традиції, звичаї та обради дня
На Іларіона зазвичай вже перші весняні квіти і в цей день втрачав свою силу Степанів вінок, який всією сім’єю плели 15 серпня. Вінок приносили в хату і вішали на покуті. Вважалося, що він охороняє будинок від хвороб і невдач.
Коли людина захворіла, від вінка відривали стебла і обливали окропом. Добрий дух квітучого лугу, що розносився при цьому, допомагав людині здолати недуги.
Народні прикмети та повір’я на 10 квітня
- Дощ – до врожайного року.
- Почути глухий і тривалий гуркіт грому – до затяжних дощів.
- Вранці туман і іній – до врожаю фруктів, овочів і злаків.
- Якщо сороки сидять на верхівках дерев, то скоро потеплішає.
- Чайки низько літають і кричать – до посушливого літа.
Що не можна робити в цей день:
- В цей день не можна брехати, сваритися і вживати алкоголь.