п`ятниця, 29 березня

10 грудня – Знамення Пресвятої Богородиці: традиції, прикмети та головні заборони

У православному світі 10 грудня згадують преподобного Романа Антіохійського. У народному календарі дата називається Романів день і зимове знамення, оскільки сьогодні ще вшановують ікону Пресвятої Богородиці під назвою «Знамення»

У церкві 10 грудня вшановується один з найважливіших образів у православ’ї – ікона Пресвятої Богородиці, яка називається «Знамення». Зображена на ній Богоматір в процесі здійснення молитви. Також зображено немовля Ісус на грудях у Марії. Ікона відома як чудотворна. Про це стало відомо в XII столітті, коли війська під проводом князя Андрія Боголюбського вирушили на облогу Великого Новгорода.

Переказ свідчить, що на третю ніч після облоги архієпископ Новогородскій почув зверху голос, що звелів йому винести ікону пресвятої Богородиці з церкви Спаса Преображення, обнести нею фортечну стіну. В результаті, війська стали стріляти, і одна з стріл потрапила в ікону, після чого з очей Богоматері полилися сльози. Вороже військо, долає жахом, стало відступати.

Незабаром в честь цієї пам’ятної події було встановлено свято під назвою Знамення. Від нього люди завжди чекали чогось особливого, яких-небудь знаків, які дозволять передбачити долю або майбутнє. Природно, в цей час аналізували природні явища і намагалися передбачити, якою буде погода в найближчі дні або місяці.

10 грудня – традиції та звичаї дня

Рибалки 10 грудня на промисел не ходили, оскільки прикмети говорили, що до знаменує всі риби ховаються у вирах, і рибалка буде безперспективною. У лісах в цей час лосі втрачали старі роги. Одночасно відзначали день святого Романа, якому молилися про позбавлення від безпліддя. Говорили, що цей преподобний володів даром чудотворення і допоміг багатьом жінкам вилікуватися від безпліддя.

Якщо 10 грудня була відлига, то селяни намагалися не працювати. Так, не можна було в’язати, шити або щось лагодити, оскільки можна ненароком тепло зашити, і тоді це призведе до загибелі озимини.

10 грудня християни відзначають свято під назвою Знамення. Шанується один з найважливіших образів в християнстві – ікона Пресвятої Богородиці, яка і називається “Знамення”. На ній зображено Богоматір, що молиться. Також на іконі зображено немовля Ісус на грудях Марії. Ця ікона вважається чудотворною. Про це стало відомо в XII столітті, коли війська під проводом князя Андрія Боголюбського вирушили на облогу Великого Новгорода.

Зазначимо, що від ікони “Знамення” люди завжди чекали чогось особливого, якихось знаків, які дозволяють передбачити долю.

Народні прикмети на 10 грудня

  • Якщо на світанку стати обличчям до північного вітру, то всі печалі та біди підуть.
  • Якщо на небі зірки горять яскраво, то буде мороз, тьмяно – відлига.
  • Дим з труби підіймається стовпом – до похолодання, злітається вниз – до потепління.
  • Багряна зоря – до сильного вітру.
  • Корови сопуть і фиркають – до морозу.
  • Якщо на каганці багато нагару – буде холодно.
  • Ліс сильно шумить або горобці весело цвірінькають – до потепління.
  • Якщо в грудні впіймали щуку з ікрою, то квітень буде дощовим.

Що не можна робити сьогодні

  • Рибалкам в цей день не можна ходити на промисел.
  • До Знамення вся риба ховається, тому рибалка буде непродуктивною. Натомість можете піти в ліс шукати роги лосів, адже в цей період лосі активно скидають їх.
  • Бездітні жінки у цей день просять Романа Чудотворця позбавити їх від безпліддя та подарувати радість материнства.
  • Святий лик на іконі “Знамення” допомагає від різних недуг.
  • Перед ним моляться, вирушаючи в далеку дорогу, просять про позбавлення від бід та нещасть.
Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.