10 грудня – яке сьогодні свято. Іменини, традиції, заборони, прикмети та визначні події та чого не можна робити

10 грудня — 344-й день року (345-й у високосні роки) у григоріанському календарі. До кінця року залишається 21 день.

Іменини

10 грудня День ангела імені відзначають:  Олексій, Андрій, Борис, Василь, Володимир, Всеволод, Гаврило, Дмитро, Іван, Микола, Роман, Сергій, Федір, Яків.

Свята

Всесвітній день футболу

10 грудня, вівторок. У шанувальників футболу всього світу є своє свято – Всесвітній день футболу. Подякувати за нього можна ООН, яка і запропонувала його відзначати 10 грудня кожного року.

День Нобеля

10 грудня, вівторок. День Нобеля – це щорічне вручення Нобелівської премії, яке проходить 10 грудня в Стокгольмі. Нобелівські премії користуються міжнародним визнанням як найпочесніша громадянська відзнака.

День прав людини

10 грудня, вівторок. Історичний розвиток нашої цивілізації на всіх етапах свого становлення постійно перетинался з одними і тими ж питаннями, які надалі були окреслені і узагальнені в цілісне поняття – права людини.

10 грудня – Романів день. Знамення Пресвятої Богородиці

У православному світі 10 грудня згадують преподобного Романа Антіохійського. У народному календарі дата називається Романів день і зимове знамення, оскільки сьогодні ще вшановують ікону Пресвятої Богородиці під назвою «Знамення»

У церкві 10 грудня вшановується один з найважливіших образів у православ’ї – ікона Пресвятої Богородиці, яка називається «Знамення». Зображена на ній Богоматір в процесі здійснення молитви. Також зображено немовля Ісус на грудях у Марії. Ікона відома як чудотворна. Про це стало відомо в XII столітті, коли війська під проводом князя Андрія Боголюбського вирушили на облогу Великого Новгорода.

Переказ свідчить, що на третю ніч після облоги архієпископ Новогородскій почув зверху голос, що звелів йому винести ікону пресвятої Богородиці з церкви Спаса Преображення, обнести нею фортечну стіну. В результаті, війська стали стріляти, і одна з стріл потрапила в ікону, після чого з очей Богоматері полилися сльози. Вороже військо, долає жахом, стало відступати.

Незабаром в честь цієї пам’ятної події було встановлено свято під назвою Знамення. Від нього люди завжди чекали чогось особливого, яких-небудь знаків, які дозволять передбачити долю або майбутнє. Природно, в цей час аналізували природні явища і намагалися передбачити, якою буде погода в найближчі дні або місяці.

10 грудня – традиції та звичаї дня

Рибалки 10 грудня на промисел не ходили, оскільки прикмети говорили, що до знаменує всі риби ховаються у вирах, і рибалка буде безперспективною. У лісах в цей час лосі втрачали старі роги. Одночасно відзначали день святого Романа, якому молилися про позбавлення від безпліддя. Говорили, що цей преподобний володів даром чудотворення і допоміг багатьом жінкам вилікуватися від безпліддя.

Якщо 10 грудня була відлига, то селяни намагалися не працювати. Так, не можна було в’язати, шити або щось лагодити, оскільки можна ненароком тепло зашити, і тоді це призведе до загибелі озимини.

10 грудня християни відзначають свято під назвою Знамення. Шанується один з найважливіших образів в християнстві – ікона Пресвятої Богородиці, яка і називається “Знамення”. На ній зображено Богоматір, що молиться. Також на іконі зображено немовля Ісус на грудях Марії. Ця ікона вважається чудотворною. Про це стало відомо в XII столітті, коли війська під проводом князя Андрія Боголюбського вирушили на облогу Великого Новгорода.

Зазначимо, що від ікони “Знамення” люди завжди чекали чогось особливого, якихось знаків, які дозволяють передбачити долю.

10 грудня - ікона Пресвятої Богородиці Знамення

10 грудня – ікона Пресвятої Богородиці Знамення

Головні прикмети цього дня:

  • Якщо удосвіта встати обличчям до північного вітру – всі біди й печалі з ним підуть.
  • Дим з труби йде стовпом –буде морозна погода. Якщо ж він стелиться вниз, можна очікувати відлига.
  • Якщо побачите червону зорю 10 грудня – буде вітряна погода.
  • Корови сопуть і пирхають – скоро буде холод.
  • На скіпі багато нагару – мороз скоро буде.
  • Ліс шумить – найближчим часом відлига буде.
  • Горобці дружно цвірінькають – скоро потеплішає.

Що не можна робити 10 грудня:

  • Не можна в’язати або шити.
  • Не можна впускати у будинок старих, немічних і бідних. Після цього можуть початися хвороби і бідність.

Події

  • 1520 — Мартін Лютер привселюдно спалив папську буллу Exsurge Domine про відлучення його від церкви у Віттенбергу.
  • 1637 — козацькі війська під проводом Павла Бута зазнали поразки від поляків біля містечка Боровиця.
  • 1684 — Едмонд Галлей зачитав на засіданні Королівського товариства роботу Ісаака Ньютона De motu corporum in gyrum, в якій закони Кеплера були виведені на основі теорії тяжіння.
  • 1768 — у Великій Британії засновано Королівську Академію Мистецтв, найбільш впливову та авторитетну Асоціацію художників Великої Британії.
  • 1817 — Міссісіпі став 20-м штатом США. Його назва у перекладі з мови індіанців означає «Велика річка». Інші назви — «Штат магнолії» і «Штат гостинності».
  • 1901 — у Стокгольмі вручені перші Нобелівські премії.
  • 1930 — у складі РРФСР створили національні округи: Ямальський (Ненецький) (центр — м. Обдорськ), Остяко-Вогульський (центр — смт Самарове), Евенкійський (центр — смт Туринська База), Корякський, Таймирський (Долгано-Ненецький) та Чукотський
  • 1948 — Генеральна Асамблея ООН прийняла Загальну декларацію прав людини (10 грудня відзначається як День прав людини).
  • 1949 — в ході масштабної кампанії усунення кваліфікованих українських працівників з академічних установ у звинуваченні «за антирадянську діяльність» заарештовано історика, археографа Ярослава Дашкевича. До 19.01.1950 з Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника під приводом «скорочення посад» було звільнено близько 20 бібліотечних спеціалістів. Формальним приводом для репресій стало вбивство Я. Галана.
  • 1953 — вийшов 1-й номер журналу «Плейбой».
  • 1960 — почалося будівництво нафтопроводу «Дружба»
  • 1981 — американський журнал The New England Journal of Medicine опублікував замітку про нове захворювання, яке призвело до загибелі 95 чоловік, в основному серед гомосексуалів. Пізніше недуг отримав назву «синдром набутого імунодефіциту» (СНІД).
  • 1999 — Панамський канал перейшов під юрисдикцію Панами (раніше був під юрисдикцією Сполучених Штатів).
Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.