Омбудсмен пояснив, чи можна залучати учнів до релігійних заходів

Церква та релігійні організації мають бути відокремленими від закладів освіти та не втручатися в освітній процес.

Джерело: Освіторія.

Це визначають і Конституція України, й освітнє законодавство, зауважив освітній омбудсмен Сергій Горбачов.

Право визначати релігійну спрямованість власної освітньої діяльності мають тільки приватні заклади освіти, зокрема засновані релігійними організаціями. Керівникам та вчителям державних та комунальних закладів, а також органам місцевого самоврядування  забороняється залучати учнів до участі в заходах, організованих релігійними організаціями, крім заходів, передбачених освітньою програмою. Вчителі та працівники шкіл до таких заходів за вказівкою адміністрації теж не можуть бути залучені. А батьки мають здійснювати релігійне виховання своїх дітей поза закладом освіти.

Курси духовно-морального спрямування можуть вивчатися у закладі середньої освіти як варіативна (необов’язкова) складова освітньої програми. Рішення про запровадження курсів за вибором мають здійснювати спільно учні класу, їхні батьки та педагогічний колектив. Обов’язкова письмова згода батьків на запровадження курсів духовно-морального спрямування. У 2023 році оплата годин варіативної складової не була включена в освітню субвенцію, тому здійснюється за кошти місцевих бюджетів. Така ситуація швидше за все буде й у 2024 році, зазначає омбудсмен.

Якщо у закладі освіти учням нав’язують певну релігію, залучають до не передбачених освітньою програмою релігійних заходів, варто спершу поговорити з класним керівником та директором. Наступний крок – подати скаргу до Державної служби України з етнополітики та свободи совісті, на яку покладено завдання здійснювати державний контроль за додержанням законодавства у цій сфері. Також можна подавати звернення до освітнього омбудсмена.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.