Натуропатія, аборти власноруч і сода від усього: як псевдонаука захоплює TikTok

Серед великої кількості коротких смішних роликів псевдонаукового контенту можна й не помітити. Але він буквально заполонив TikTok — і соцмережа, що була спочатку призначена для обміну короткими відео, стала життєдайним ґрунтом для реклами сумнівних засобів від коронавірусу та теорій антивакцинаторів.

Джерело: hromadske.ua.

TikTok належить китайській компанії ByteDance. Він продуманий так, щоби користувач залишався онлайн якомога довше: необмежений доступ до контенту, ефективні алгоритми й сотні тисяч фільтрів. Лише за чотири роки додаток розлетівся з безпрецедентною швидкістю: до грудня 2020 року TikTok скачали 6 мільярдів разів, а за загальною кількістю користувачів він ще раніше випередив Twitter, Reddit, Snapchat і Pinterest.

Зворотним боком популярності стала масова доступність роликів, що пропагують ненаукові (а подеколи й небезпечні) медичні поради та теорії. У січні 2020 року TikTok оновив політику й додав до варіантів скарг на контент ще одну категорію — «інформація, що вводить в оману». У першій половині року TikTok видалив понад 104 мільйонів роликів через порушення політики.

Журналісти видання Coda Story занурились у світ антинаукових ідей у TikTok і розповідають про основні тенденції.

Проста радянська…

Що об’єднує російськомовний TikTok, мою бабусю та відомого радянського вченого Івана Неумивакіна? Відповідь можна знайти в більшості кухонних шаф.

Іван Неумивакін — один із засновників космічної медицини в СРСР. Він написав понад 200 наукових робіт, захистив докторську дисертацію та був неодноразово нагороджений. Але в Радянському Союзі — і згодом у Росії — його знали насамперед як завзятого проповідника альтернативної медицини.

Неумивакін активно пропагував лікувальні властивості харчової соди й перекису водню. Він мав безліч послідовників, виступав експертом у телешоу й написав книгу про користь харчової соди, яку рекомендував буквально для всього: від геморою та інфекцій сечовивідних шляхів до серцевої аритмії. Коли я сказав бабусі, що пишу матеріал на цю тему, ім’я Неумивакіна було першим, яке вона згадала.

Ідеї радянського вченого досі живі. У роликів із хештегом #Неумивакин у TikTok — майже 27 мільйонів переглядів. Переважно це фрагменти виступів самого вченого й поради з використання соди. Є ролики, в яких її пропонують для лікування раку легенів «за Неумивакіним».

Черговий сплеск інтересу до цілющих властивостей соди спровокувала й пандемія коронавірусу. В одному з відео суміш соди та молока радять для лікування сухого кашлю — характерного симптому коронавірусу. В іншому ж чоловік під виглядом засобу від кашлю кип’ятить соду в старому радянському чайнику, приєднує до його носика шланг від протигаза та вдихає пар.

@testirovshik

Средство от кашля лечение парами соды #лайфхак #лечение #пневмония #откашля #сода #пар @user.j.9

♬ оригинальный звук – User.j.9

Інгаляції з содою не мають доведеної ефективності. Міфи про користь соди викривали і вчені, і фактчекери. Але сода — вічна класика: до неї, як і раніше, вдаються майже за будь-якої хвороби, і вона не втрачає популярності десятиліттями.

Моя бабуся розповідає, що в Радянському Союзі люди використовували підручні засоби через те, що багато хто не мав доступу до якісної медичної допомоги. І хоча міфи про користь соди мали б зникнути з розпадом Союзу, та зараз, коли платформи на кшталт TikTok мають набагато більший радіус дії, ніж книги, ці ідеї, упаковані заново, знову починають поширюватись.

Скажи мені, що ти їси

Під час локдауну TikTok допоміг мільйонам людей відчути, що вони не одні, поєднавши їх через челенджі, ліпсінк (відео, в яких користувачі відкривають рота під музику, нібито співаючи) і танці. У мережі з’явилося безліч рецептів, інструкцій із приготування закваски для хліба, тренувань і відео про здорове харчування. Але разом із цим користувачі TikTok отримали величезну кількість псевдонаукового контенту про харчування.

«У TikTok так багато дезінформації про їжу, що я могла б щодня спростовувати всі відео, в яких мене позначають, і нічого б не змінила. Якщо це те місце, де молоде покоління отримує інформацію, то це пригнічує», — написала в Twitter користувачка Food Science Babe, яка веде науково-популярний аккаунт про харчування.

TikTok вщент забитий відео з хештегом #intermittentfasting («інтервальне голодування») і #whatIeatinaday («що я їм протягом дня»). У першого — 242,6 мільйонів переглядів, у другого — 5,1 мільярда.

Інтервальне голодування (тобто відмова від їжі протягом певного періоду часу, подеколи до 24 годин) може бути корисним за рекомендацією лікарів, але 15-секундні відео з фільтрами не дають повної інформації про нього. А порції сніданків у постах з гештегом #whatIneedinaday за розміром іноді можна порівняти з мандарином.

Ця тенденція турбує експертів в області охорони здоров’я. Деякі звинувачують багаторічну культуру дієт і вважають, що інтернет сильно посприяв її поширенню. Тепер дієтологи звертаються до соціальних мереж, щоб пропагувати здорове харчування та нейтралізувати вплив антинаукових ідей.

«Обмеження калорій небезпечно для будь-якої людини в будь-якому віці, але підліткові роки — особливо небезпечний час для недоїдання», — говорить Еббі Шарп, дієтологиня, яка знімає відео про дезінформацію навколо харчування та викладає їх в YouTube. За її словами, брак харчування в юному віці може викликати сильну затримку росту й гормональний дисбаланс — і це ще навіть до розвитку психологічних наслідків і тривалих розладів харчової поведінки.

Згідно з правилами TikTok, на платформі заборонений «контент, який пропагує звички харчування, що можуть призвести до несприятливих наслідків для здоров’я» — але саме це, схоже, і робить багато відеороликів.

Уроки контрацепції

Молоді люди все частіше звертаються до TikTok по інформацію про секс. Це не дивно — тим паче з огляду на те, що дві третини користувачів соцмережі молодше 24 років. Але не вся інформація про репродуктивне здоров’я однаково корисна.

Псевдонаука в TikTok набуває різних форм: від відгуків про супозиторії з запахами до рекомендацій використовувати йогурт як засіб від молочниці.

За словами докторки Дженніфер Лінкольн, акушерки-гінекологині з Портленда, штат Орегон, кількість таких роликів говорить про проблеми доступу до інформації в школах по всій території США.

«Всебічна сексуальна освіта, правильна з медичної точки зору, в Сполучених Штатах — виняток, а не правило», — говорить вона.

Це означає, що люди знаходять інформацію в інших місцях. Тож Лінкольн спало на думку створити власний аккаунт в TikTok, щоб дати молодим людям правдиву інформацію, засновану на фактах. Тепер вона розвінчує міфи про місячні та інфекції, що передаються статевим шляхом, для своїх 1,7 мільйона підписників.

Ще одна гаряча тема, що стосується сексу — контрацепція. За хештегом #birthcontrol («контроль народжуваності») або #birthcontrolproblems («проблеми з контролем народжуваності») можна знайти сотні відео жінок, які стверджують, що засоби контрацепції токсичні та викликають безпліддя.

Лінкольн пояснює, що велика частина інформації про протизаплідні засоби подається як сенсація або поза контекстом. «Це змушує людей, які використовують протизаплідні засоби, почуватися дуже незатишно, начебто вони завдають шкоди своєму тілу», — говорить вона.

@drjenniferlincoln

Will #antibiotics mess up my #birthcontrol ?! #teens #obgyn #tiktokdoc #healthclass #uti #selflove #makegoodchoices #medschool

♬ original sound – James

Ще в TikTok дуже багато натуропатії — це вид альтернативної медицини, яка пропагує здатність людського організму до самозцілення за допомогою природних засобів. В одних роликах рекламують спеціальні кульки для «Детоксу матки», в інших — харчові добавки, які нібито допомагають жінкам очиститися після використання протизаплідних.

Але особливо тривожною тенденцією став тего #diyabortions («аборти власноруч»). У відео під цим тегом молоді дівчата використовували вішалки для одягу задля переривання вагітності. Зараз ці відео видалені, але залишилися ролики, в яких пропонують спровокувати викидень за допомогою ібупрофену або кориці.

«Я часто скаржуся на такі відео», — каже Лінкольн.

Представник TikTok у відповіді на питання Coda зазначив, що правила соцмережі не допускають дезінформації медичного характеру. «Ми переглянули відео, на які звернули нашу увагу, і вжили відповідних заходів, зокрема й видалили контент, що порушує правила», — сказав він.

Фільтри краси

TikTok захоплений новим челенджем — запитайте про це найближчого до вас представника «покоління Z», якщо маєте такого. Цей челендж називається Time Warp Effect («ефект викривлення часу»).

«Це типу фільтр, де лазер рухається по екрану, заморожуючи відео. Якщо ти рухаєшся в потрібний час — твоє тіло спотворюється, — пояснила мені моя 23-річна сестра. — Ти можеш збільшити дупу, подовжити лоб або зменшити стегна — наче ти в кімнаті кривих дзеркал». Одне з найбільш топових відео з використанням цього фільтра має понад 30 мільйонів лайків.

@billieeilish

#TimeWarpScan

♬ original sound – BILLIE EILISH

Вірусні фільтри, подібні до цього, спровокували більш серйозну дискусію, під час якої користувачі почали ставити собі питання: чому TikTok змушує їх почуватися творними?

Інший фільтр під назвою «інверт» запустив серію відео, у яких користувачі перевертали свої селфі-відео, щоби показати дзеркальне відображення їхнього обличчя. Цей трюк підкреслює, наскільки воно асиметричне, що засмучує деяких користувачів.

«Забігла в TikTok, щоби підняти собі настрій, а він тільки все погіршив», — скаржиться інфлюенсерка Еббі Прайс і показує, як плаче, дивлячись на віддзеркалення свого обличчя.

У додатку з’явилися заклики «вимкнути режим краси», який розгладжує шкіру та підкреслює риси обличчя — як миттєвє підтягування.

«Фільтри не допомагають із негативним сприйняттям, із нереалістичним поглядом на себе», — каже Сандип Саїб, активіст в області психічного здоров’я, який проводить кампанії з підвищення обізнаності про дисморфофобію — психічний розлад, за якого люди зациклюються на вадах (на їхню думку) свого тіла. «Це [використання фільтрів] тільки підливає масла у вогонь, — пояснює Саїб. — Це шкодить і в жодному разі не допомагає тим, хто страждає через дисморфофобію — вони отримують зрештою саме те, чого намагаються уникнути».

TikTok впливає на сприйняття себе користувачами ще й тим, що показує їм нескінченну низку ідеальних тел. У березні додаток розкритикували після того, як зі злитих документів з’ясувалося, що TikTok песимізував контент, розміщений користувачами, яких він вважав «потворними» або інвалідами. Тоді прессекретар TikTok заявив, що правила з цього документу більше не діють.

17-річний Карліта з Онтаріо, який попросив не називати його прізвища, завів аккаунт у TikTok в серпні. «Я прийшов, тому що мені потрібні були смішні відео, а не дисморфофобія», — говорить він. Протягом перших декількох днів він відчував, що алгоритм рекомендацій намагався з’ясувати його сексуальні уподобання та смаки. Після цього TikTok, за його словами, показував йому в основному тільки ідеальних чоловіків. «Цей постійний шквал ідеальних тіл почав впливати на моє сприйняття себе», — каже хлопець.

Представниця TikTok Сара Мозаві стверджує, що компанія відповідально підходить до різноманітності. «Вірність самому собі визнається та заохочується в TikTok. Наше співтовариство користувачів яскраве та різноманітне, і ми хочемо, щоби кожен його член почувався комфортно й упевнено та проявляв себе саме таким, яким він є», — говорить вона.

Але, за словами Карліто, TikTok змусив його постійно порівнювати себе з іншими користувачами. «Врешті-решт це стало занадто», — скаржиться він. Кілька днів тому він видалив додаток.

На антивакцинному фронті

Доктору Тодду Волінну потрібно близько 15 секунд, щоб дати короткий огляд вірусу папіломи людини — інфекції, що передається статевим шляхом і може викликати рак шийки матки. Він одягнений у світло-рожеву сорочку, вузькі чорні джинси й танцює під Black Eyed Peas. Можливо, вам здається, що від лікаря варто було б очікувати більшої офіційності — проте все пояснює місце, де він проводить свою лекцію: це TikTok.

@drtoddwo

#HPV is #NoJoke – Help Prevent #Cancer with the HPV #Vaccine Optimally effective when given prior to exposure to virus. Complete series by 12yrs old

♬ Let’s Get It Started – The Party Players

Волінн — один із багатьох медиків, які прийшли в TikTok, щоб інформувати підлітків про ВПЛ і вакцини проти нього. Ефективність щеплення для профілактики раку шийки матки доведена дослідженнями — але в соцмережах вдосталь дезінформації.

У роликах радять не робити щеплень від коронавірусу та ВПЛ і стверджують, що вакцина проти ВПЛ «руйнує життя» і що «нещеплені діти набагато здоровіші за щеплених дітей». У деяких відео кажуть, що вакцина викликає смерть і параліч.

Наукових доказів того, що вакцина проти ВПЛ призводить до паралічу, немає. Центри з контролю та профілактики захворювань США встановили, що вона безпечна. Не було виявлено жодного «причинно-наслідкового зв’язку» між вакциною та повідомленнями про смерть після вакцинації.

Стейсі Л. Танує, сертифікована гінекологиня з Флориди, яка публікує інформаційні ролики про сексуальне здоров’я в TikTok та інших соціальних мережах, каже, що дезінформація про вакцину проти ВПЛ є «свого роду класикою дезінформації, особливо для молоді».

«Переважно це переказані історії про людей, які стверджують, що вони якось постраждали через вакцину», — пояснює вона та додає, що бачить також багато «нечітких тверджень» про те, що ін’єкція вбиває.

TikTok — не єдина соціальна мережа, де процвітає скептицизм щодо вакцини проти ВПЛ. Недавнє дослідження, опубліковане в журналі Vaccine, аналізувало фейсбук-контент, пов’язаний з ВПЛ. Воно показало, що повідомлення, які виражають негативне ставлення, домінували — і швидше за все, генерували високий рівень залученості користувачів.

Ще одне дослідження, опубліковане в Американському журналі суспільної охорони здоров’я, показало, що попри політику модерації контенту, пов’язаного з вакцинами, більшість повідомлень про вакцину проти ВПЛ на сайті Pinterest написані скептиками й також привертають багато уваги.

Танує, Волінн та інші лікарі знімають у TikTok короткі відео про вакцинацію і профілактику ВПЛ. Деякі приєднуються до співтовариств антивакцинаторів і під гештегом #hpvvaccineharms («вакцина від ВПЧ шкодить») постять справжню медичну інформацію. Серед таких — акаунт студенток-медикинь Університету Пейс в США, присвячений поширенню інформації про вакцини проти ВПЛ.

Танує пояснює, що серед молодих користувачів є попит на правдиву наукову інформацію, тож зусилля медиків не марні. «Чим більший успіх ми маємо — то більше ми даємо молодим людям можливостей засумніватися в їхній вірі або ж позначити лікарів, щоби вказати на це, — каже вона. — Тож це таки справді щось змінює».

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.