Вівторок, 12 грудня

Коли поліція не має права зупинити та оштрафувати водія

Почнемо з того, коли поліція має право зупинити водія. У статті 35 Закону України «Про Національну поліцію» зазначені 11 випадків, коли поліцейський може зупинити транспортний засіб:

 1. Якщо водій порушив ПДР;
 2. Якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність авто;
 3. Якщо є інформація про те, що водій або пасажири транспортного засобу причетні до вчинення ДТП, кримінального чи адміністративного правопорушення;
 4. Якщо транспортний засіб перебуває в розшуку;
 5. Якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення ДТП, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;
 6. Якщо необхідно залучити водія до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів ДТП;
 7. Якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;
 8. Якщо спосіб закріплення вантажу на автомобілі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
 9. При порушенні порядку використання спеціальних світлових або звукових сигналів;
 10. При наявності іноземних номерних знаків — для перевірки законності передачі авто у користування іншим особам;
 11. Якщо є інформація, що водій або пасажир транспортного засобу — особа, яка самовільно залишила місце для утримання військовополонених.

Після зупинки авто поліцейський зобов’язаний назвати причину зупинки — одну з вищезазначених одинадцяти. Усі інші підстави незаконні.

Коли поліція не має права зупинити та оштрафувати водія

Якщо вас зупинили і озвучили щось інше, посилайтесь на відсутність причини зупинки у законі та неправомірність дій поліцейського. Телефонуйте 102 або за телефоном Національної поліції 0 800 500 202. Якщо вам виписали штраф без передбачених підстав зупинки, то такий штраф незаконний та підлягає скасуванню.

Коли поліція не має права зупинити авто. Поширені схеми

Варто розуміти, що коли поліцейський зупиняє автомобіль незаконно, штрафи, які він накладе теж незаконні і підлягають оскарженню. При розгляді справи в суді з’ясується, що підстави для зупинки не було, а значить штрафу теж не повинно бути.

Відсутність поліса автоцивілки у базі МТСБУ

Трапляються ситуації, коли поліцейський перевіряє авто по базі МТСБУ, не знаходить чинної автоцивілки за цим номерним знаком і зупиняє авто. Підставу озвучує — відсутність страхового поліса, за що передбачений штраф 425 грн, відповідно до статті 126 КУпАП.

Так, без автоцивілки їздити заборонено і за її відсутність передбачений штраф. Але у переліку підстав для зупинки авто поліцейським немає «Відсутність автоцивілки у базі».

Ба більше, у статті 21 Закону України «Про ОСЦПВ» зазначено, що поліцейський має право перевірити наявність автоцивілки лише при складанні протоколів щодо порушень ПДР та оформленні матеріалів ДТП.

Тобто вас не мають права зупинити та оштрафувати з причини відсутності автоцивілки в базі, навіть якщо у вас справді її немає. Але, звісно, ми не радимо порушувати закон і їздити без страховки. Вас можуть зупинити з законної причини і виписати штраф, а при спричиненні ДТП взагалі доведеться платити з власної кишені. Краще витратити не так багато грошей на страховку, ніж в рази більше на ремонт чужого авто.

Брудні номерні знаки — лише при відсутності відео або фотодоказу

Відповідно до п. 2.9 ПДР, водію заборонено керувати авто з забрудненими номерними знаками, що не дає змоги чітко визначити символи з відстані 20 м. Якщо інспектор зафіксував на фото або відео номерні знаки на відстані 20 метрів, де їх не видно, водію можуть накласти штраф:

 • 850 грн за перше порушення;
 • 1700 грн або громадські роботи на строк від 30 до 40 годин, з оплатним вилученням транспортного засобу — за повторне протягом року порушення (стаття 121 КУпАП).

Якщо доказу немає, а 20 метрів поліцейський вимірював лише «на око» — штраф за забруднені номерні знаки незаконний.

Якщо вас зупинили на підставі забруднених номерних знаків, ви можете витерти їх і попросити докази порушення у поліцейського. Якщо їх немає, штраф водію не накладуть.

Превентивні поліцейські заходи, не підкріплені відповідними документами

У статті 31 Закону України «Про Національну поліцію» зазначено, що поліція має право перевірити документи особи, а також зупинити транспортний засіб. Проте під час проведення превентивних поліцейських заходів поліція зобов’язана повідомити особі їх причини і довести до її відома нормативно-правові акти, на підставі яких застосовуються такі заходи.

Іноді поліція зупиняє водія, посилаючись на цю норму, а далі починає шукати, за що можна накласти штраф: може, у водія немає автоцивілки або посвідчення… Проте якщо на проведення таких превентивних заходів немає відповідних документів, зупинка незаконна.

Притягнуті за вуха законні підстави для зупинки

Іноді буває, що поліцейський озвучує законну підставу для зупинки, але робить це необґрунтовано. Наприклад, називає підставу №3 — «Є інформація про причетність вашого авто до ДТП». Після цього водій просить надати таку інформацію. Поліцейський каже щось на кшталт: «У вас дзеркало інше. Можливо, ви когось збили і поставили інше».

Якщо в поліцейського немає доказів порушення, а лише власні суб’єктивні підозри, його дії незаконні.
Чи можна знімати на відео дії поліцейського?

Спілкуючись зі співробітником поліції, завжди відкрито фіксуйте його дії на відео (прихована зйомка заборонена). Немає норми закону, яка це забороняє. Так за потреби ви матимете доказ незаконності дій поліцейського (якщо вони будуть незаконні).

Але іноді поліцейський може забороняти проводити зйомку, посилаючись на статтю 307 Цивільного кодексу України. У такому разі повідомте, що він службова особа, що виконує службові обов’язки, і відповідно до статті 21 Закону «Про інформацію» людина має право фіксувати дії, що порушують її права.

Джерело: hotline.finance

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.