Якщо розгорнути сторінку воєнної історії нашого Львова, то знайдеться чимало історій, які можуть послугувати основою для написання книг чи створення фільмів, розповідає сайт lviv-trend.in.ua. Кмітливі сценаристи та режисери досліджують такі історії і створюють справжні шедеври, які з задоволенням дивляться люди по всьому світу.
У цьому матеріалі редакція нашого сайту розкаже про реальну історію порятунку євреїв у львівській каналізації, яку було втілено у стрічці “У темряві” у 2011-му році.
“ПЕРЕКАЗ ПЕРЕКАЗУ” ПРО ПЕРЕХОВУВАННЯ У ЛЬВІВСЬКІЙ КАНАЛІЗАЦІЇ
Польсько-німецько-канадський драматичний фільм “У темряві” – не достеменно відтворена історія про те, як у часі Другої світової війни євреї ховалися у львівській каналізації. Якщо вірити статті про фільм у “Вікіпедії”, то це стрічка Агнешки Голланд, відзнята за сценарієм канадця Девіда Шамуна, який, у свою чергу, вивчав книгу Роберта Маршала “В каналізаціях Львова. Героїчна історія про часи Голокосту”. Що стосується автора цієї книги, яка вийшла друком в США у 1990-му році, то він опирався на спогади одного з учасників тих трагічних подій – львівського єврея Ігнаци Хіґера.
Словом, якщо дійти до логічного висновку, виходячи з історії появи цього фільму, то виходить, що у створеному фільмі відображено всього лише переказ переказу історії про те, як євреї ховалися у львівській каналізації. Сама історія – факт, проте, виходить, що історія кількаразово переписана, і від слів очевидців до втілення художнього задуму у кіно пройшла через чимало уст.
ОПИС СТРІЧКИ
У центрі фільму – персонаж Леопольд Соха, звичайний працівник на міському колекторі у Львові, який прославився ще й тим, що був дрібним злодюжкою і реалізував шахрайські малі схеми. Леопольд живе у період Другої світової війни, тож на власні очі бачить все те, що витворяє фашистська влада з євреями.
Фашисти дісталися і до нашого Львова, де також переслідували євреїв. З групою переслідуваних зустрічається і Леопольд Соха. Люди намагаються втекти від переслідувань та від відправки в гетто будь-якими способами – навіть заплативши грошову винагороду Леопольду, який готовий заховати втікачів у підземних міських комунікаціях. Попри те, що спершу Леопольд Соха робить таку “добру справу” з корисливих міркувань, проте згодом робітник львівського колектора проймається теплом та співчуттям до втікачів.
Переповідати усього сюжету стрічки не будемо, проте наголосимо на тому, що на глядача чекатиме спостереження за справжньою еволюцією світосприйняття, яка відбувається у головного героя. Важкі сцени переховування євреїв і їхнього способу вижити теж не залишать глядача байдужим.
ЯК ОЦІНЮЮТЬ СТРІЧКУ ГЛЯДАЧІ ТА КРИТИКИ?
Як ми уже згадали вище, фільм здобув неоднозначні оцінки від глядачів та критиків – здебільшого, через те, що стрічка є “переказом переказу” реальної історії. На деяких сайтах позитивно про фільм відгукнулися 82-90% глядачів, а в Базі даних фільмів в Інтернеті IMDB рейтинг – більше 7 з 10 можливих.
Критики вважають, що режисерка повністю по-своєму трактувала історію, а подекуди стрічка – відверто антиукраїнська. Проте чи так воно є насправді – вирішувати особисто вам, дорогі глядачі.
Підтримайте проект на Patreon