Фільми, за якими можна вивчати історію України (інфографіка)

Фільми “Король Данило”, “Хайтарма”, “Поводир”, “Століття Якова” та ще сім кінокартин, сценарії яких базуються на історичних подіях.

В останні роки вийшло багато українських кінострічок, сценарії яких базуються на історичних подіях. 

Укрінформ створив інфографіку на основі підбірки найбільш цінних з них. 

Хайтарма

Фільм «Хайтарма» розповідає про сталінську депортацію кримських татар, вчинену у травні 1944 року. Цю трагічну історію показали через призму сприйняття прославленого льотчика, двічі Героя Радянського Союзу – кримського татарина Амет-Хана Султана: після вигнання нацистських окупантів з Криму, військове командування дозволило Амет-Хану разом з його бойовими товаришами відвідати батьків у Алупці. За збігом обставин на час перебування льотчиків у Алупці припала операція НКВС з примусової депортації кримських татар. Радянський ас, якого боялися німецькі пілоти, не зміг захистити свій народ від злочину сталінського режиму.

Ахтем Сеітаблаєв виступив режисером і виконавцем головної ролі. У масових сценах брали участь понад три тисячі людей, близько 700 із яких особисто пережили цю трагедію.

Поводир

Дія історичної драми режисера і сценариста Олеся Саніна розгортається під час Голодомору на початку 1930-х років.

Американський інженер Майкл Шемрок разом із сином приїздить до Харкова допомагати будувати соціалізм. Тут він закохується в актрису Ольгу Левицьку, на яку давно накинув оком впливовий співробітник НКВС. За трагічних обставин американець гине, а його сина рятує від переслідувачів сліпий кобзар. Не маючи інших шансів вижити на чужині, хлопець стає поводирем. Їхня подорож, сповнена небезпечних пригод, відбувається на тлі найдраматичніших сторінок української історії та руйнування людських доль.

Століття Якова

Мінісеріал за однойменним романом українського письменника Володимира Лиса.

В основі сюжету – історія України очима волинського селянина-довгожителя Якова Меха. Він народився ще за часів Російської імперії, а старість зустрів у сучасній незалежній Україні. У його долі – війни, полон і втрата близьких та велика любов.

Події серіалу відбуваються на Заході, де раніше панували поляки. Сюжет несе в собі дві паралельні лінії – перша, молоді роки Якова. І друга – сьогодення. Історичний серіал змушує замислитися про багато речей, зробити переоцінку пріоритетів, почати цінувати життя. Телесеріал вражає своєю пізнавальністю, вдумливістю і епічністю.

Кіборги. Герої не вмирають

Повнометражний художній фільм режисера Ахтема Сеітаблаєва за сценарієм Наталки Ворожбит.

Сюжет стрічки заснований на реальних героїчних подіях і присвячений «кіборгам» – українським військовим, які брали участь в боях за Донецький аеропорт.

Історія розгортається протягом двотижневого чергування в аеропорту одного батальйону у 2014. Добровольча група вперше приїздить до гарячої точки, яку вже чотири місяці обороняють наші військові, та віч-на-віч стикаються зі страшним обличчям війни. Захищати її стають не лише професійні військові, а й добровольчі корпуси. Це зіткнення – безумовний виклик для всього свiту – стало початком формування нової самоідентифікації Громадян України.

Під час та після трагічного історичного моменту виник силует Нової Країни, яка шанує свою державність; під час нього люди почали створювати Міф про Нових Героїв – безстрашних, готових здійснити неймовірне заради близьких, рідних і України.

Таємний щоденник Симона Петлюри

Історично-біографічний фільм режисера Олеся Янчука за сценарієм Михайла Шаєвича.

Сюжет стрічки охоплює період життя Симона Петлюри, головного отамана військ Української Народної Республіки і лідера Директорії УНР, коли той перебував в еміграції у Парижі, до того дня, коли Петлюру вбив Самуїл Шварцбард. Історія розповідає не лише про план знищення Петлюри, а й про останні дні його життя.

Драматургічний прийом написання Петлюрою переносить глядачів із Парижа в Україну, до подій та дійових осіб того короткого періоду УНР, коли Україна здобула, та не змогла втримати незалежність.

Крути 1918

Повнометражний історичний фільм режисера Олексія Шапарєва за сценарієм Костянтина Коновалова.

В основі сюжету – бій на залізничній станції Крути, який стався в кінці січня 1918 року. На тлі доленосних подій в країні двоє братів Андрій і Олекса Савицькі закохуються у прекрасну Софію. Більшовики підступають до Києва, місто наповнене «червоними» агентами. Уряд УНР кидає на боротьбу з ворогом усі боєздатні частини армії, включно з юнкерами і студентами. Чотири сотні юнаків, серед яких Андрій і Олекса, стають проти 4-тисячного добре озброєного війська.

Чорний ворон

Фільм Тараса Ткаченко, знятий за романом Василя Шкляра «Залишенець. Чорний ворон».

Події фільму розгортаються у 1922 році. Колишній офіцер армії УНР Іван (на прізвисько Ворон) приїздить разом із вагітною дружиною до батька на хутір неподалік містечка Кам’янка. Вони сподіваються почати нове життя, отримати документи, адаптуватися до нової влади. Але вже на вокзалі стають свідками розвантаження панцерника і свіженького полку ГПУ на чолі з чекістом Євдокімовим, який прибув на придушення холодноярців.

Іван дуже швидко розуміє, що в серці Холодноярської республіки втекти від війни не вдасться. Невдовзі Євдокімов арештовує пов’язаного з повстанцями Іванового батька, а його самого пробує завербувати і змусити втертися в довіру до повстанців.

Король Данило

1238 рік. Князь Данило зі своїм братом Васильком нападають на прикордонний замок таємного ордену. Завдяки своїй винахідливості Данило захоплює магістра в полон. Останній переконує князя стати його союзником у боротьбі з могутнім ворогом зі Сходу.

Хан Батий нападає на Русь і знищує Київ, як і попереджав магістр. Починається мобілізація та створення міст-фортець. Таке рішення не подобається галицьким боярам, вони готові домовитися з ханом заради спокійного ведення власних справ. Хан Батий не поспішає продовжувати наступ, бо в нього інший план.

У цей момент приїжджає магістр із пропозицією від Папи Римського, а Хан Батий висилає князеві ультиматум. Данило несподівано для всіх вирішує їхати особисто до хана на перемовини. Незважаючи на великі випробування, доля усміхнулася Данилові і він повертається додому живим…

Донбас

Тринадцять коротких сюжетів, заснованих на документальних матеріалах, показують панораму життя на окупованих територіях сходу України, коли розпадаються інститути влади, сімейні та професійні зв’язки, коли речі перестають називатися своїми іменами.

Кілька героїв пов’язують епізоди між собою і передають одне одному, немов естафетну паличку, увагу глядачів. “Зелені чоловічки” не можуть пригадати назви свого “рідного містечка, тут поруч”. Німецького журналіста на блокпосту зустрічають криком “фашиста зловили!”. Тут святкують весілля та влаштовують вуличні розправи, експропріюють на благо “республік” машини та гроші, живуть у підвалах, рятуючись від обстрілів.

Ціна правди

Екранізація книги американської письменниці Андреа Халупи про Голодомор 1932-1933 років в Україні. Вона ж виступила сценаристкою фільму режисерки Аґнєшки Голланд.

Фільм «Ціна правди» розповідає історію британського журналіста Ґарета Джонса, який у 1933 році вирушив до Радянського Союзу та на власні очі побачив злочини сталінського режиму та Голодомор в Україні. Переховуючись від спецслужб СРСР, крок за кроком він розкриває правду про трагедію українського народу: голодомор, жорстку цензуру, змову та масові репресії.

Британське видання The Guardian включило стрічку «Ціна правди» (Mr Jones) у кращі фільми 2019 року.

Захар Беркут

Американсько-український художній фільм режисерів Ахтема Сеітаблаєва та Джона Вінна, екранізація однойменної історичної повісті «Захар Беркут» Івана Франка.

1241 рік. Монгольська орда на чолі з ханом Бурундою рухається на захід, винищуючи все на своєму шляху. Дійшовши до високих Карпатських гір, військо зупиняється біля підніжжя. Однак вночі кілька місцевих мисливців брати Беркути потайки пробираються в табір та звільняють полонених. Несамовитий від люті хан вирішує йти навпростець, щоб помститися і знищити карпатські поселення.

Звичайно це далеко не всі українські фільми, які базуються на історичних подіях. До списку цілком справедливо було б додати такі фільми, як “Черкаси”, “Червоний”, “Екс”, “Заборонений” та багато інших. В майбутньому обов’язково цей список буде ще неодноразово доповнено.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.