Понеділок, 22 липня

Будинок Голованя – Одне з семи див Волині

Будинок Миколи Голованя у Луцьку є архітектурною пам’яткою сучасної історії міста.

Це не просто житловий будинок, а справжній витвір мистецтва, створений місцевим скульптором самотужки. Розташований будинок на території державного заповідника «Старий Луцьк» на березі річки Стир.

Історія будинку Миколи Голованя

Минуле будинку тісно пов’язане з обставинами життя скульптора Миколи Микитовича Голованя. В часи радянської влади родина втратила своє житло, що стало причиною пошуку нового помешкання.

Микола мріяв про власний будинок, де буде творча атмосфера і постійне натхнення. Він не покидав мистецьку діяльність, працюючи на благо рідного міста близько 20 років. Як знак вдячності скульптор випросив у місцевої влади клаптик землі для забудови власного житла. Отримав землю Микола на нинішньому заповіднику, де в 1980-х роках було болото.

Будинок Голованя – Одне з семи див Волині

Розробив проект будинку волинський архітектор Ростислав Георгійович Метельницький, а решту будівництва і оформлення Микола Головань розпочав створювати власними руками, чим займається і до сьогодні. Однак, будинок і досі не є у приватній власності Миколи, оскільки там державний заповідник.

Архітектура будинку

Будинок Миколи Голованя часто називають будинком з химерами, хоча сам скульптор зізнається, що йому це не подобається. І справді, скульптури в будинку не схожі на химер. Сама споруда нагадує середньовічний замок з рисами готики й бароко.

Будинок Голованя – Одне з семи див Волині

Витвори прикрашають стіни, дах, подвір’я. Виготовляє їх митець здебільшого з каменю та зеленого пісковика. Загалом, у будинку понад 500 скульптур. Всі вони різних стилів і кожна має свою історію. При вході є барельєф із зображенням усіх членів сім’ї.

Будинок Голованя – Одне з семи див Волині

Багато скульптур розміщені у дворику, оскільки Микола ще не знайшов для них місця. Особливими і цінними є творіння сина скульптора, які батько викупив після смерті хлопця. Будинок – це діюча майстерня, у якій Микола Головань охоче і з любов’ю створює витвори мистецтва не лиш для свого «Сімейного вернісажу», але і для людей.

Будинок Голованя – Одне з семи див Волині

Цікаві факти

  • У 2008 році експертна рада при Волинській облдержадміністрації визначала сім волинських див. За результатами голосування, дім Голованя також має місце у списку волинських чудес.
  • У 2015 році в Луцьку на кінопоказі документальних стрічок молодих українських режисерів було презентовано 18-хвилинну стрічку про Миколу Голованя. Лучани були у захваті, а сам скульптор сказав, що після такого ще більше хочеться жити і працювати.

Будинок Голованя – Одне з семи див Волині

Як доїхати

Будинок Голованя розташований у Луцьку на вулиці Лютеранській, 9. Найзручніше дістатися автобусами під номерами 4, 9, 9А, 10, 11, 28, які зупиняються на вулиці Кочерги. Звідти до пам’ятки 5 хвилин пішки.

Час роботи: якщо господар вдома, він охоче проведе екскурсію і огляд інтер’єру.

Джерело: ua.igotoworld.com

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.