Якщо у Львові вперше: ТОП-10 головних пам’яток міста, які необхідно побачити

Якщо ви вперше у Львові  і не маєте часу на грунтовну екскурсію, пропонуємо Топ 10 архітектурних перлин Львова, які  складуть ваше перше враження про це старовинне і величне місто.

Майже усі головні пам’ятки Львова знаходяться у центральній частині міста, пише vgorode.ua.

Площа Ринок

Площа Ринок

Площа Ринок – центр політичного, громадського, культурного і торгового життя міста протягом 500 років, серце Львова, історичний початок європеїзації України.

Чорна кам’яниця у Львові на площі Ринок, фото 2015 року

Чорна кам’яниця у Львові на площі Ринок, фото 2015 року

Площа виникла за князювання Лева Даниловича у другій половині XIII ст. внаслідок регулярного планування забудови за взірцем середньовічних західноєвропейських міст, як центр торговельного та суспільного життя нового міста, що підтвердили археологічні розкопки 2017 року

Німецька колонія княжого Львова отримала від короля Казимира ІІІ нові привілеї, зокрема, дозвіл закласти нове укріплене місто південніше Високого Замку в низькій, багнистій, рідко заселеній тоді околиці.

Площа Ринок львів

Львів посів четверте місце у щорічному рейтингу комфортності українських міст

Для парцеляції було застосовано давню галицьку, похідну від грецького ліктя, систему мір. Ще до пожежі 1381 року на площі переважала мурована забудова. З кожного кута площі виходять дві взаємоперпендикулярні вулиці, котрі закінчувалися біля міських фортифікацій, що опоясували середньовічне місто. Площу розміром 142×129 м утворюють 44 будинки і ратуша в центрі.

Більшість ділянок під забудову мала однакову площу, що було зумовлено уніфікацією податків. 1452 року площа і головні вулиці були забруковані.Від початкової готичної забудови, яка загинула під час пожежі 1527 р., збереглися підвали і фрагменти стін з готичними деталями. Дбайливо відновлюючи вцілілі мури, нові будинки після руйнівної пожежі містяни будують тільки з каменю та цегли і називають їх кам’яницями.

Вид з оглядового майданчика Львівської Ратуші © skyscrapercity.com

Вид з оглядового майданчика Львівської Ратуші © skyscrapercity.com

Фасади будинків здебільшого три-віконні із асиметрично розміщеними прорізами, що відповідає ренесансній структурі планування: двовіконна світлиця і одно-віконна бокова кімната (ванькир). До XVI ст. перші поверхи будинків мали криті галереї-підсіння. Підвали виходили за лінію фасаду під теперішній тротуар і мали вхід з вулиці. Нумерації будинків не було. Кожна кам’яничка мала назву від прізвища власника або за елементами декоративного оформлення фасаду: «Під левом», «Під оленем», «кам’яниця Лукашевичів».

львів площа ринок

Упродовж багатьох століть площа Ринок була центром усього життя Львова — економічного, політичного, культурного. Тут вирував базар, який відвідували перси і англійці, турки і голландці, росіяни і французи.

На площі розміщувалося міське управління, виконувалися судові вироки, влаштовувалися різноманітні урочистості, вистави, процесії.

Ринок на пл. Ринок існував до 1944 р. Але в XIX—XX ст. тут торгували тільки продуктами рільництва — овочами, фруктами, молочними продуктами, а також квітами.

Львівський оперний театр

Львівський оперний театр

Львівський Оперний театр – архітектурна перлина Львова у стилі неоренесансу (1901 рік), один з найгарніших театрів Європи.

оперний театр львів

Збудований на початку минулого століття за проектом архітектора Зиґмунта Ґорґолевського Великий театр у Львові порівнювали з Паризькою та Віденською оперою.

оперний театр

Стоячи перед величним фасадом цієї фантастичної споруди відчуваєш всепоглинаючу потугу мистецтва, його вічність у контрасті зі швидкоплинністю людського життя.

львівський оперний театр

Це споруда, у якій можна знайти різні архітектурні стилі європейських країн, втілені з пишномовною імпозантністю.

Оперний театр у 1980 році.

Оперний театр у 1980 році.

Палац Потоцьких

Палац Потоцьких

Палац графів Потоцьких – велична будівля у стилі французького неоренесансу кінця XIX століття.

Палац Потоцьких, Львів

За огорожею з орнаментальною металевою брамою бачимо величну і водночас витончену споруду. Імпозантний палац прикрашений рельєфами, ліпниною, настінним живописом і вітражами.

Палац Потоцьких

Палац Потоцьких © lviv.relax.com.ua

Палац Потоцьких – яскравий зразок архiтектури зрiлого iсторизму, одна з найцiкавiших архiтектурних пам’яток Львова.

Наступного тижня у Палаці Потоцьких відкриють Зимову резиденцію

Запроектував його французький архiтектор Луї д’Оверню на замовлення намiсника королiвства Галичини і Лодомерiї графа Альфреда II Юзефа Потоцького (1817-1889).

Інтер’єри палацу Потоцьких у Львові

Інтер’єри палацу Потоцьких у Львові

Будівництво тривало від 1888 до 1890 року пiд наглядом та деякою коректурою львівського архiтектора Юліана Цибульського.

Інтер’єри палацу Потоцьких у Львові

Інтер’єри палацу Потоцьких у Львові

Вірменська вулиця

Вірменська вулиця

Одна з найстаріших громад Львова – вірменська – віками створювала у місті осередок свого національного життя з унікальною архітектурою і неповторним духом.

Одна з найстаріших громад Львова – вірменська – віками створювала у місті осередок свого національного життя з унікальною архітектурою і неповторним духом найдревнішої східної християнської культури.

Вірменська церква

Вірменська церква © Oleh Voznyy

Вірмени, вигнані з батьківщини монголо-татарською навалою середини XIII століття і позбавлені державності, знайшли гостинний прихисток на галицькій землі.

Вулиця Вірменська

Каплиця Боїмів

Каплиця Боїмів

Каплиця Боїмів – славнозвісна пам’ятка пізнього ренесансу, яка не має аналогів не лише в Україні, але й у європейській архітектурі.

Каплиця боїмів. Львів. Автор Станіслав Тондос.

Каплиця боїмів. Львів. Автор Станіслав Тондос.

Ця унікальна пам’ятка є окрасою Катедральної площі, з цього провулка відкривається один з найкращих краєвидів Львова на Площу Ринок і міську Ратушу. Львівський купець родом з Угорщини Георгій Боїм розбагатів на торгівлі вином та отримавши громадянство Львова разом з посадою бургомістра вирішив збудувати родинну каплицю небаченої краси.

Каплиця боїмів

Будівлю звели за проектом вроцлавського будівничого Андрія Бемера і освятили 1615 року.

Каплиця Боїмів. Фото: ann_dmitrenko

Домініканський собор

Домініканський собор велична архітектурна пам’ятка пізнього бароко з оригінальним скульптурним оздобленням.

Домініканський собор

Монастир домініканів на цьому місці заснували ще у XIII столітті на прохання дружини українського князя Лева Даниловича, угорської принцеси Констанції, яка була католичкою і на чужині тужила за своєю вірою.

Домініканський собор

Домініканський собор © Сергій Вєтров

Від XV і до середини XVIII століття тут стояв костел, збудований у готичному стилі.

Домініканський собор у Львові

Домініканський собор

Бернардинський собор

Бернардинський собор

Монастир – пам’ятка ренесансу, маньєризму і бароко 1600-1630 років – цілісний середньовічний монастирський комплекс з фортифікаційними укріпленнями.

Бернардинський монастир

Пройшовши з боку площі Митної через фортифікаційну браму монастиря – Глинянську вежу нечутними кроками (бо йтимете  унікальною дерев’яною бруківкою), ви потрапляєте на монастирське подвір’я, де кожен з багатьох його закутків дихає старовиною.

Бернардинський монастир

Все тут завмерло так, ніби й не було останніх чотирьохсот років світової історії.

Бернардинський монастир

Італійський дворик

італійський дворик

Палац Корнякта – надзвичайно цінна ренесансна пам’ятка 1580 року, палац найбагатшого львів’янина за всю історію міста купця Костянтина Корнякта.

Італійський дворик © jdworldtravels

Грек за походженням, з острова Крит, Костянтин Корнякт, котрий замешкав у Львові в XVI столітті і контролював торгівлю вином на всьому Чорномор’ї, був меценатом, досвідченим і мудрим чоловіком, знав багато східних мов.

Італійський дворик

© liveinternet.ru

Завдяки Корнякту ми тепер насолоджуємось чудовими архітектурними пам’ятками Львова епохи Ренесансу. Цю кам’яницю збудував для нього на місці колишніх двох італійський архітектор Петро Барбон.

Парк “Високий замок”

Парк "Високий замок"

Високий Замок – старий тінистий парк на горі, що височить над містом з руїнами старовинного замку і оглядовим майданчиком з краєвидами, від яких захоплює дух.

високий замок

Високий Замок

Гора «Високий замок»

Гора «Високий замок» © lopatyuk.com.ua

Личаківський цвинтар

Личаківський цвинтар

“Личаківський цвинтар” – це історико-культурний музей-заповідник, площею 40 га.

Головні ворота Личаківського цвинтаря, 1900 рік

Головні ворота Личаківського цвинтаря, 1900 рік

Кладовище було офіційно засноване у 1786 р. з ініціативи нової австрійської влади у тодішній столиці  Королівства Галіції і Лодомерії.

Личаківське кладовище

Найстарша надгробна плита на його території датована 1675 р. Окрасою Личаківського некрополю є 23 каплиці-гробниці, що були власністю заможних львівських родин.

Личаківське кладовище

Личаківське кладовищеЛичаківське кладовище личаківський цвинтар

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.