Понеділок, 24 березня

Як рестраврували скульптуру св. Яна з Дуклі з Бернардинського дворику

У кожного міста є свій покровитель, який його оберігає та приносить благословення. Патроном нашого міста вважається Ян з Дуклі, скульптуру якого нещодавно відреставрували. Невдовзі її повернуть на криницю кол. монастиря бернардинів, яку вона прикрашала з XVIII ст.

Джерело: Бюро спадщини.

У новому матеріалі розповімо про патрона Львова, Орден бернардинів та про проведений процес реставрації.

Хто такий Ян з Дуклі?

Святий Ян з Дуклі, за припущеннями істориків, народився 1414 року, у південній частині містечка Дукля (Польща, Підкарпацьке воєводство), у родині заможних міщан. Після навчання у Кракові та життя самітника, вступив до Ордену Братів Менших(францисканців), де служив гвардіаном, кустошем та німецьким проповідником. У 1463 році перейшов до новозакладеного у Львові монастиря бернардинів, де виконував обов’язки проповідника і сповідника до самої смерті.

Його полюбили віряни за його простоту та близькість до народу. Існує легенда, що саме його постать в небі захистила Львів під час облоги військами Богдана Хмельницького і татар у 1648 році. 

Святий Ян з Дуклі на картині Яна Матейка (1885 р.)

Папою Климентом ХІІ його нарекли патроном Польщі, Литви і Русі. З 1948 pоку розпочався процес канонізації святого, який здійснив папа Іван Павло ІІ у 1997 pоці.

Монастир, колона та ротонда

Церква святого Андрія на площі Соборній (кол. костел і монастир бернардинів) — культовий комплекс ченців бернардинів, зведений в першій половині XVII ст., в стилі італійсько-голландського маньєризму. Вони вперше прибули до Львова в 1460 році за запрошенням воєводи Андрія Одровонжа.

Церква святого Андрія і барокова колона

У 1736 році, магнати Жевуські, для яких Ян з Дуклі був фамільним покровителем, виділили кошти на спорудження барокової колони навпроти церкви у Львові з фігурою святого. Вона зникла з колони близько 1950 року, а на її місці встановили вазу.

За легендою, з місця поховання святого забило джерело, де зробили криницю. Її можна знайти у глибині подвір’я монастиря. Над криницею є ротонда, побудована у 1761 році, у вигляді арочної альтанки з куполом, на якому розміщено скульптуру. Під цим куполом збереглося фрескове зображення чудес, пов’язаних із Яном з Дуклі.

Криниця з ротондою в Бернардинському дворику

Зараз там проводяться комплексні реставраційні роботи. Ротонду над криницею мають відновити повністю: покрівлю, консервацію кам’яних і металевих елементів, поліхромії. Також мають провести інженерні роботи з водовідведення та освітлення колодязя. Усі роботи повинні бути закінчені цього року.

Як реставрували скульптуру святого

У 2022 році, з метою захисту історичних об’єктів Львова від можливих руйнувань під час воєнних дій, фігуру святого Івана Дуклі було демонтовано з купола колодязя та перевезено в безпечне місце. Це було важливим кроком у збереженні цього унікального елемента міської архітектури.

Процес реставраційних робіт

Впродовж двох років фахівці з Національного інституту польської культурної спадщини за кордоном «Polonika» проводили реставраційні роботи, спрямовані на відновлення та збереження фігури святого. Насправді ця фігура не кам’яна, як може здатися, на перший погляд, а виготовлена з цинку. Всередині вона порожня.

Процес реставраційних робіт

Руки фігури були виготовлені окремо та вдало припаяні до тіла. Голову святого Яна з Дуклі прикрашає німб, виготовлений зі сталі. Реставратори відзначили, що металева несуча конструкція скульптури знаходиться в гарному стані й вимагала лише очищення від нашарувань, бруду та атмосферних забруднень, а також застосування антикорозійного захисту, – все це забезпечить довговічність збереження цього об’єкту.

Процес реставраційних робіт

Під час проведення досліджень на поверхні скульптури були знайдені залишки олова, свинцю і міді, ймовірно, додані під час попереднього ремонту скульптури. Також було виявлено що скульптура раніше була повністю позолоченою. Тому під час реставраційних робіт скульптуру святого повернули до історичного вигляду.

Роботи виконують в межах українсько-польської програми «Збереження спільної культурної спадщини». Відновленням скульптури займався львівський фахівець Тарас Олещук.

Фото: Instytut Polonika, Центр міської історії.


Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.