п`ятниця, 19 квітня

Як лікувати ковід удома. Чітка інструкція від лікарки «швидкої»

Як лікувати ковід в домашніх умовах, на що зважати, а коли бити на сполох – чіткі поради від завідувачки відділення анестезіології та інтенсивної терапії Львівської лікарні швидкої медичної допомоги Наталії Матолінець.

Як лікувати ковід удома при неважкому перебігу

Основні речі для тих пацієнтів, які не мають ознак дихальної недостатності, а відчувають таку вірусну інтоксикацію, подібну до грипозного стану :

  1. Питний режим може врятувати від погіршення стану!

У першу чергу – це контроль добової гідратації, тобто режиму пиття. Потрібно вживати вдвічі більше, ніж фізіологічна норма, звичайної питної негазованої водички. Не чаї-кави чи якісь інші напої, а звичайна вода, тому що будь-яка інтоксикація вірусна – це завжди згущення крові, це потрібно розвести і вивести токсини із сечею назовні. Тобто ми проводимо самостійну дезінтоксикацію. Це насправді частину пацієнтів може врятувати від погіршення стану.

  1. Прогулянки у сонячний день. Ультрафіолет вбиває вірус

Для пацієнтів, які відчули симптоми катаральних явищ чи першіння в горлі, температуру, озноб чи просто загальну слабість і ломоту в суглобах – це є максимальна кількість проведеного часу на свіжому повітрі, бажано в світлу пору часу, щоб максимально отримати «сонце», вітамін Д3. Ультрафіолетові промені – це те, що вбиває вірус! І це теж профілактика погіршення стану.

  1. У домашній аптечці – два препарати для контролю температури

Щоб у вашій домашній аптечці були два препарати: парацетамол, прописаний у всіх протоколах світу для лікування ковіду. Дозволений для вживання не більше 3 грам на добу! Тобто один грам на один раз можна тричі випити – це максимальна добова доза

Дозволений є ще препарат ібупрофену: він є в двох видах – по 200мг таблеточки або свічечки, і по 400 мг.

Максимальна добова доза – це  2400 мг, тобто ми його можемо вживати багато. Але він є обов’язково контрольований у пацієнтів, які мають серцеві ризики: гіпертонічну хворобу, високий тиск, або ознаки серцевої хронічної недостатності, потрібно обмежувати дозу до 1200 мг

Збивати температуру треба тільки, коли вона є вища за 38 градусів, або коли підйом температури супроводжується загальним погіршенням стану

Рекомендації ковід-хворому зі супутніми недугами

Для пацієнтів, які є в групі ризику, тобто які мають хронічні проблеми зі здоров’ям: ниркові, цукровий діабет, бронхіальну астму чи інші якісь проблеми,   треба контролювати стан свого зсідання крові, тобто йдеться про вживання препаратів для розрідження крові. Якщо ви їх вживаєте, то ви продовжуєте свій звичний режим. Якщо вам лікар їх не призначав, то будь ласка проконсультуйтеся зі сімейним лікарем, тому що найчастіше ковід вимагає вживання антикоагулянтів – препаратів для розрідження крові.

Хочу звернути увагу, що препарат аспірину, ацетилсаліцилової кислоти, який найчастіше призначається для пацієнтів зі серцевими ризиками, як так званий «розріджуючий» препарат, при ковіді не працює!

Антитромбоцитарні препарати на ковід не діють! Потрібно призначати цим пацієнтам антикоагулянт. Якщо таблеточка, то це є препарат Ксарелто – 10 мг, 15 мг, чи 20 мг. За цим призначенням звернуться до свого лікаря. Знову ж таки, коли йдеться про легкий перебіг ковіду

Три симптоми, які мають насторожити ковід-хворого:  
  • температура, яка погано корегується, або відразу піднімається, як тільки виходить дія препарату;
  • наростання задишки, тобто збільшується частота дихання, відчуття, що у вас немає можливості вдихнути на повні груди, з болем у грудній клітці;
  • падіння сатурації (показник насичення крові киснем). Якщо є вдома можливість виміряти її пульсоксиметром. Якщо сатурація в нормі 98-99%, а у вас відмічається зниження до 92% – це є критична ознака, яка вимагає госпіталізації в стаціонар;

Також є прогресування якоїсь хронічної патології, на фоні якої розвинувся ковід, це є ті ознаки які потребують виклику швидкої допомоги і госпіталізації в стаціонар, але спочатку проконсультуйтеся з сімейним лікарем

Що варто знати про прийом ліків при ковіді

Будьте пильними: антибіотики не призначаються пацієнтам з ковідом, якщо немає підтвердженої  запальної патології, це важливо!  І гормони, призначаються тільки в тому випадку, коли пацієнту потрібна киснева підтримка.

Основні препарати сьогодні для лікування ковіду середньої і тяжкої форми перебігу, тобто стаціонарного лікування,  – це є дексаметазон, солу- медрол, гідрокортизон – це є гормони, які призначаються кисневозалежним пацієнтам. І антикоагулянти, які призначаються для того, щоби попередити тромбоемболічні ускладнення у пацієнта. Наполягаю, що ці препарати призначає лише сімейний лікар, або терапевт у стаціонарі! Вдома будь ласка цього не використовуйте самостійно!

Як розпізнати, що у вас саме ковід

Цей ковід проявляється тим, що з’являються так звані катаральні явища, ураження горла, першіння, відчуття, що вам заважає в горлі вдихнути/видихнути, озноб, загальна слабість і дуже рідко, коли виникає покашлювання.

Але якщо у вас піднімається температура, яка потребує вживання антипіратичних препаратів, то це є вже ознакою того, що ви повинні зробити швидкісний антиген-тест або взяти скерування в сімейного лікаря і отримати діагностику повноцінно методом ПЛР.  Можна експрес-тест чи антиген-тест, чи ПЛР-тест, вони є рівнозначні, якщо  є «+»  плюс, то ви маєте ковід. Якщо антиген «мінус», а ПЛР – «плюс», то це є ковід. Такою 100%-ою верифікацією діагнозу все таки є метод полімеразної ланцюгової реакції

Важливо дізнатися: чи маєте ви ковід, коли тільки починаються клінічні прояви, для того, щоб меншу кількість людей навколо заразити.

По-перше, знаючи, що це все-таки коронавірус, Ви будете з більшою увагою відноситися до свого здоров’я і зовсім інакше вести себе, аніж при звичайній простуді. Будете розуміти, що є ризик пошкодження легень і тяжкої пневмонії.

А по-друге, хворий вимагає все-таки ізоляції, хоча би в окремій кімнаті, постійного користування вдома антисептиком, провітрювання кімнат, своя ложка, тарілка,  і максимальна дистанція від людей, які з вами проживають

На які моменти при перебігу ковіду слід зважати

«Дельта»-вірус є більш агресивний, він швидше уражає легені, і якщо ми говорили, що минулої хвилі на 7-9-12 добу може тільки з’являтися, якісь кашель чи падіння сатурації, то сьогодні вже є випадки, коли вже 3-4 доба призводить до тотального ураження і прогресуючого дистресу (тип дихальної недостатності – ред.)

Небезпечними є перші 5 діб, тому контроль температури, загального стану має бути пильним саме на 5-7 добу, коли якраз кількість вірусу, яка розмножувалася в організмі може привести вже до того, що сам організм не буде справлятися, не зможе перебороти цю інфекцію, і почнеться пошкодження легень

Чому варто вакцинуватися від ковіду

Ми, медики, зараз б’ємо на сполох і закликаємо до вакцинації!   Сьогодні немає жодного повноцінного ефективного етіотропного  (лікування, що усуває причину недуги – ред.) або патогенетичного (терапія, спрямована на механізми розвитку захворювання – ред.) лікування ковіду. Немає! У світі ніхто ще не придумав лікування ковіду, яке би захистило пацієнта, який задихається, не маючи чим вдихнути і доставити кисень до тканин.

Хто би що б не говорив, які би ризики, які би страхи і тривоги вас не мучили, зважте ризики: від ускладнення, який є мінімальний, і про який десь бабка на селі сказала, і ту кількість пацієнтів, які помирають щодня від тотального пошкодження легень!

Коли людина в свідомості хапає повітря, вдихнути не може, видихнути не може, і навіть апарат ШВЛ не може доставити кисень до тканин, тому що легені згоріли! Їх немає в пацієнта! І тільки пересадка легень може дати шанс пацієнту, але сьогодні це теж залишається проблемою.

До слова, пацієнт, якому в нашій клініці вперше в Україні пересадили легені, вже виписаний додому, є вакцинований від ковіду!

До реанімації потрапляють “вакциновані” лише на папері

Я несу відповідальність за свої слова. Можу офіційно сказати, що за весь період 2-3 хвиль у реанімації швидкої допомоги не помер від ковіду жодний вакцинований пацієнт.

Так, вакциновані хворіють, вони потрапляють, навіть в реанімацію, якщо особливо є поєднання ковіду із супутньою хронічною патологією, а такі випадки досить часто є, але все-таки це є легший перебіг і значно нижчий ризик для летального наслідку

Ми в нашій клініці зустрічаємося з тим, коли в пацієнта прогресує дихальна недостатність, за документами він вакцинований. Розпитуємо родичів, кажемо, що від цього буде залежати метод лікування, – тоді рідні вже під страхом втрати близьких, зізнаються, що документ фіктивний

Я закликаю не робити цього, я за впровадження кримінальної відповідальності для лікарів які це роблять. З іншого боку, я, як лікар, прошу, щоб все-таки тим пацієнтам, які  помилилися, дали шанс правильно провакцинуватися і отримати захист.

Жанна Ліщенко, “Формула здоров’я” (щосуботи на NTA)

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.