п`ятниця, 24 січня

Воєнні фільми про Львів, які варто подивитися

Війна – невід’ємна частина історії нашого міста, на жаль. Так вже склалося, що в ході Другої світової у Львові трапилося чимало трагічних і героїчних подій. Їх описують у творах мистецтва, зокрема, у кінематографі, – як вітчизняному, так і закордонному, розповідає сайт lviv-trend.in.ua.

Які фільми знімали про війну у Львові і що цікавого потрібно знати про них – читайте у матеріалі нижче.

“ЗОЛОТИЙ ВЕРЕСЕНЬ. ХРОНІКА ГАЛИЧИНИ 1939-1941″

У 2010-му році світ побачив український документальний фільм, поставлений режисером Тарасом Химичем та продюсером Тарасом Чолієм, випущений на студії “Invert pictures” на замовлення “Західноукраїнського Центру історичних досліджень”. 

Стрічка розповідає про Західну Україну у передвоєнний час, у період перед приходом сюди радянських військ, про зміщення кордонів та зникнення низки держав зі світової мапи. Такий фільм обов’язково припаде до душі справжнім поціновувачам історичних стрічок, адже його створено на основі архівних даних, матеріалів та спогадів свідків подій тих часів. Надавали інформаційну основу для стрічки представники українського, польського та єврейського народів, які мешкали на території довоєнної Галичини. 

До слова, саме ці народи становили основний етнічний склад Галицького регіону у 40-ві роки двадцятого століття.

До зйомок такого фільму команду спонукало кілька причин. По-перше, сама ідея зародилася 17-го вересня (рівно за рік до прем’єри стрічки), а 17-те вересня 1939-го року – це дата вторгнення радянської армії на територію Західної України і початку окупації наших земель. По-друге, наступна причина для створення такої стрічки – це те, що було ще чимало живих очевидців тих подій.

Критики відзначають, що стрічка знята в особливому документальному стилі, що робить її близькою до художньої. Музику до фільму писала професійна музикантка Андріана та відомий львівський гурт “Піккардійська Терція”.

“У ТЕМРЯВІ”

“У темряві” – художній фільм, заснований на реальних подіях, який також розповідає про воєнні події у нашому Львові. Це польсько-німецько-канадський драматичний фільм, відзнятий у 2011-му році зусиллями польської режисерки Агнешки Голланд.

Дії у фільмі розгортаються в період Другої світової війни – часу, коли фашистська німецька влада активно переслідувала євреїв та усіх, в кого в жилах текла бодай крапля єврейської крові. Євреїв було чимало і у Львові. На групу євреїв, які намагалися врятуватися від відправки в гетто та репресій, натрапив працівник міського колектора і дрібний злодій за сумісництвом, який погодився допомогти цим людям заховатися від переслідувань у підземних комунікаціях під Львовом. Проте згодом Леопольд Соха (так звали цього львів’янина) починає відчувати до цих людей теплі емоції, щиро співчуває їм і забуває про матеріальну вигоду. 

Реальна історія у фільмі – це історія вцілілої після Голокосту єврейки Крістіни Хігер, яка ще в дитячому віці разом зі своєю сім’єю переховувалася від переслідувань жорстоких фашистів. 

Стрічка отримала чимало схвальних відгуків від кінокритиків, хоча знайшлися і ті, хто знайшов нотки антиукраїнських мотивів у стрічці та дорікнув у малій достовірності відтворених подій у фільмі. 

Попри те, що фільм розповідає про події у Львові, локації, відтворені тут, були відзняті за кордоном – у Берліні, Варшаві та Лейпцигу.

“ЛЕГІОН. ХРОНІКА УКРАЇНСЬКОЇ ГАЛИЦЬКОЇ АРМІЇ 1918-1919″

Наступний фільм про воєнний Львів, однак періоду Першої світової війни, а точніше, її завершення. Наближався неминучий крах Австро-Угорської імперії, який тягнув за собою поглиблення кризи в Європі. У той період українці, поляки, південні слов’яни були готові до проголошення незалежності своїх країн…

У ніч на 1-ше листопада 1918-го року українські військові (ті, що з лав добровольчого батальйону Легіону січових стрільців) підіймають повстання у нашому Львові. Результатом його стало проголошення створення самостійної держави на етнічних українських землях. Проте не все відбулося так мальовничо, як би цього хотілося, – тут же Польща заявила про свої претензії на Галичину, а зі сходу чорною хмарою насувалася більшовицька загроза.

Цей фільм розповідає про ключову і рушійну силу народження нашої держави – легендарних повстанців, зародженням регулярних українських військ у майбутньому.

Унікальність цієї стрічки полягає в тому, що це перший український документальний фільм з використанням найсучасніших технологій у форматі 4K. Над фільмом працювала ціла команда ентузіастів, долучилися і ветерани АТО, реконструкторські клуби. Військовослужбовці допомагали у постановці військових сцен у фільмі, тому вони виглядають максимально реалістично та цікаво глядачеві.

“КРЕДЕНС”

Ще одна стрічка, у якій розповідається не стільки про воєнні події у Львові, а про їхні наслідки. У центрі фільму “Креденс” – історичний конфлікт, проблема протистоянь у нашому місті між місцевими мешканцями та так званими “визволителями”. “Визволителями” у повоєнні роки називали у Львові, як правило, російськомовних ветеранів та їхніх нащадків, які після перемоги та визволення від фашизму залишилися у нашому місті, вважаючи себе тут господарями.

Події у фільмі розгортаються у зимовому Львові. Взагалі, креденс – вважається різдвяною казкою, схожою на страшний сон. Головний персонаж фільму, Орест, повинен пройти через неабиякі випробування, і це для того, щоб продовжувати життя та займатися улюбленою справою. Героя турбує чимало складних філософських питань.

Варто зазначити, що ця стрічка – друга художня робота українського кінорежисера Валентина Васяновича. Прем’єрний показ фільму відбувся під час відомого Одеського міжнародного кінофестивалю. У широкий прокат стрічка вийшла у січні 2014-го року.

У 2013-му році журі Міжнародної федерації кінопреси під час ОМКФ висунули стрічку “Креденс” лауреатом національного конкурсу “за акцентування проблем сучасності з гумором”.


Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.