Віщуни та охоронці: кілька історій про найколоритніших львівських левів

За даними дослідників, у Львові налічується понад 4,5 тисяч зображень левів. Так, тільки на вулиці Валовій їх є 44.

«Вголос» вам розповість тільки про найбільш незвичайних, на нашу точку зору, львівських левів.

Найстаріший лев

Найстаріший лев, що зберігся, звісно, Лев Лоренцовича. Зараз його можна побачити вглибині Італійського подвір’я. А колись цей лев охороняв вхід до міста. Власне, кажуть, що їх було два однакових. Але зберігся тільки один.

Лев ЛоренцовичаЛев Лоренцовича

Ще деякий час він стояв біля міської Ратуші. Потім його перенесли до підніжжя Високого замку.

Попри шанований вік – майже 500 років, саму скульптуру не дуже шанували. Коли десять років тому міська влада вирішила його законсервувати, реставратори мусили зачищати на боках лева різноманітні надписи, які не мали жодного історичного значення, як от «Вася+Галя».

Лев-віщун

Зараз на Ратуші майорить прапор. А колись давно тут був флюгер з зображенням лева.

Львів’яни цей флюгер любили. Адже під час пожеж, які в центральній частині у 16 столітті траплялися часто, флюгер вказував напрямок вітру, а, отже, і куди перекинеться вогонь.

Також інколи флюгер падав з Ратуші. Звісно, львів’яни вбачали в цьому знак-попередження. Адже кожного разу він падав на східний бік. То ж віщував, що саме з того боку варто очікувати навали ворогів. Жодного разу не помилився.

За це вдячні мешканці міста його позолотили. А зараз флюгер зберігається в історичному музеї

Лев не схожий на лева

Власне, у Львові дуже багато зображень лева, які на левів і не схожі. Деякі з них, давні, можуть бути не схожими, бо, можливо, скульптори не бачили ніколи цих тварин на власні очі. Тому робили їх зі слів. Так, дуже важко вгадати у скульптурі з дивними зубами, свинячим рилом та вухами пуделя лева, який лежить коло церкви святого Михайла на Винниченка.

І абсолютно не схоже на лева зображення на будинкові на Валовій, 9. Проте знавці стверджують, що це – теж він.

Найтаємничіший лев

Як часто львів’яни, які проходили біля латинського кафедрального собору на площі Катедральній, звертали увагу на скульптурну композицію «Ісус у гробі»? В арочній ніші розташована постать Христа. А з боків – фігури євангелістів Матвія, Марка, Луки та Іоана. У завершенні – статуї Ангела з хрестом, Мойсея та Аарона. У давнину капличка знаходилася під стіною, яка оточувала цвинтар при Кафедральному костелі. Після закриття кладовища у кінці XVIII ст. пам’ятку встановлено з північного боку храму, між каплицями Пресвятої Євхаристії та Кампіанів.

Лев, який є на цій композиції, заховався за спиною скульптури Марка. Але щоб його побачити, треба добряче роздивитися композицію.

Лев зі змінним настроєм

Навпроти найтаємничішого лева за туристами, які намагаються розгледіти його, спостерігає лев, настрій якого змінюється від того, де на нього дивиться людина.

Якщо стояти на віддалі, то лев дивитиметься суворо. А якщо підійти ближче – то усміхнеться. Цей будинок так і називається – «Під левом». Фахівці вважають, що лева тут розмістили у 1844 році після реконструкції.

Лев-людожер

За легендою, колись у лісах навколо Львова мешкав лев-людожер. Точніше, у лісі біля Винник. Люди його боялись і повтікали звідти. Але одного разу приїхав сюди на полювання невідомий князь. І розташувався на ніч якраз неподалік печери лева: розпалив вогнище, поставив казан, варив собі вечерю. Прийшли до нього люди і сказали: «Що ти робиш? Тікай! Тут живе лев, який тебе зжере!». Але князь не злякався. І рівно опівночі, коли з печери вийшов лев на полювання, вихопив свого меча і вбив того страшного звіра.

Правда чи ні, того ніхто не знає. Але ж лев з людським обличчям на фасаді будинку на площі Ринок є.

Леви, що сплять

І найвідоміші львівські леви, біля яких не втомлюються фотографуватися туристи та львів’яни, – це леви біля Порохової вежі. Їхня родзинка у тому, що вони – сплять. І це єдині леви серед отих чотирьох з половиною тисяч, які дозволили собі заплющити очі та мирно відпочивати.

Власне, вважалося, що леви ніколи не сплять, бо охороняють домівки. Де б їх не встановили, вони повинні були охороняти. Навіть спати вони повинні були з розплющеними очима.

Проте місія зазначених двох левів була трохи інакшою. Вони охороняли вхід до усипальниці родини Міллерів у Зимній Воді. Заможна родина, яка колись мешкала під Львовом, замовила двох левів з мармуру у майстерні з Австрії та встановила на вході до родинної гробниці. Проте згодом радянська влада зруйнувала цю гробницю. А левів перетягли до Львова. Їм довелося «поспати» і на вулиці Лисенка, і на Клепарівській. Аж поки їх не встановили біля Порохової вежі, де вони перебувають і досі.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.