Україна сьогодні відзначає День мови та писемності: цікаві факти про українську мову

Українська мова – одна з головних цінностей нашої країни, наша гордість і наш скарб. Українську мову неодноразово забороняли і намагалися викорінити, а над її носіями вчиняли геноцид. Наша мова пережила все це і зараз визнана однією з найкрасивіших мов у світі.

Україна сьогодні відзначає День мови та писемності: цікаві факти про українську мову

День української писемності 2022: як з’явився і як відзначається

Свято було встановлено указом Президента в 1997 році на 9 листопада. Дата свята обрана невипадково. Церковне свято, яке відзначають у цей день, присвячене українському літописцю Нестору. За деякими дослідженнями, саме з його праць починається українська писемність, пише УНІАН.

За традицією в це свято щорічно проводиться Всеукраїнський радіодиктант. Диктант проводять на радіо і по ТБ. Написати текст вдома може будь-хто. Потім лист з диктантом потрібно сфотографувати і протягом 9 листопада надіслати на спеціальну електронну адресу. Люди, які напишуть диктант без помилок, отримають призи від організаторів.

День української писемності – прекрасний привід прочитати нову книгу українською мовою, або розмовляти весь день виключно українською.

Цікаві факти про українську мову

 • У сучасній українській мові налічується понад 250 тисяч слів.
 • Українська мова має найбільше спільної лексики з білоруською, польською та сербською мовами. З російською мовою українська має лише 62% спільних слів. Також у російської та української мови багато фонетичних відмінностей. За вимовою українська найближча до чеської та словацької.
 • Перші слова українською були записані на листі в 448 р н.е. візантійським істориком Пріском Панікійським. Він записав слова «мед» і «страва».
 • Деякі лінгвісти зараховують українську до найдавніших зі слов’янських мов. За деякими версіями, українська сформувалася приблизно в 9-4 тисячолітті до н.е., а російська мова походить від церковного варіанту української мови.
 • Іменники в українській мають цілих 7 відмінків – це рекорд для слов’янських мов. На відміну від споріднених мов, у нас також є кличний відмінок.
 • В українській мові виділяється три форми майбутнього часу у дієслів – проста («я піду»), складна (« я йтиму») і складена («я буду йти»).
 • В українській мові майже будь-який іменник має зменшувально-пестливу форму (наприклад, «вороги» – «вороженьки»).
 • У сучасній нормі правопису в українській мові дозволено вживати фемінітиви до професій і родів занять. Це не вважається мовною помилкою.
 • Найчастіша перша буква в словах в українській мові – буква «П». Найменше слів починається на букву «Ф» (не враховуючи букву «И» і м’який знак).
 • Перший український буквар вийшов у Львові в 1574 році. До наших часів зберігся лише один зразок з цієї партії. Зараз він зберігається в бібліотеці Гарварду.
 • Українська мова багата на синоніми. У слова «горизонт» 12 синонімів, а у слова «бити» – цілих 45.
 • В українській мові немає дуже грубих матюків. Мати багато українців запозичують з російської.

Підготувала Ольга Балух, Leopolis.news

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.