У Львові розробляють українську вакцину від коронавірусу

Львівські науковці розробляють першу українську вакцину від COVID-19. Роботу над вакциною вони розпочали ще минулоріч, після того як отримали ґрант від Національного фонду наукових досліджень. Про це Суспільному розповів директор Інституту біології клітини НАН України у Львові, академік Андрій Сибірний.

Над створенням вакцини від коронавірусу львівські науковці працюють у лабораторії Інституту біології клітини НАН України. Для створення білкової вакцини використовують дріжджі.

“Це є дріжджі – вихідний штам. Це той штам, який ми хочемо змусити утворювати білки. Їх ми будемо в подальшому використовувати для розробки вакцини. Тобто ми його генетично модифікуємо і після того він буде утворювати білки, які він ще зараз не здатний утворювати”, — каже інженерка відділу молекулярної генетики та біотехнологій Анастасія Зазуля.

У Львові розробляють українську вакцину від коронавірусу

За схожим принципом працюють закордонні вакцини.

“Такі вакцини, от Новавакс, вона теж білкова вакцина. Це так само білок коронавірусу, але синтезується він не в дріжджах, а в клітинах комах”, — каже професор Андрій Сибірний.

Львівські науковці вирішили працювати з дріжджами, оскільки вже мають позитивний досвід роботи з ними. Вони роблять вітаміни і антибіотики на дріжджах.

“Я маю досвід позитивної роботи створення вакцини від гепатиту В на дріжджах. Це була робота на замовлення Національної академії медичних наук десь 10 років тому. І ми маємо один з кращих продуцентів тієї вакцини серед усіх відомих продуцентів на дріжджах”, — каже Андрій Сибірний.

У Львові розробляють українську вакцину від коронавірусу

На сьогодні науковці пройшли початкові етапи у створенні вакцини від коронавірусу.

“Перші два етапи пройдені. Перший — це молекулу ДНК сконструювати, а другий — ввести її в дріжджі. Ну і подальші етапи – це буде аналіз продукту: чи продукується той білок, що нам потрібний, його очистка – це наступний етап. А останній — дія цього білка спочатку на мишах, а потім на інших лабораторних тваринах”, — каже наукова співробітниця відділу молекулярної генетики та біотехнологій Марта Семків.

У Львові розробляють українську вакцину від коронавірусу

Розробити вакцину від коронавірусу планують до кінця цього року, але після цього її потрібно буде ще випробувати.

“Ми отримаємо антиген і потім будемо аналізувати на лабораторних тваринах як він працює, чи він не викликає високої температури, чи, скажімо, якихось там побічних ефектів немає і чи він викликає імунну реакцію, бо найголовніше — це щоб була імунна реакція”, — каже Марта Семків.

У Львові розробляють українську вакцину від коронавірусу

Вірусні білки мають перевірити на лабораторних тваринах – трансгенних мишах, яких заражатимуть вірусом і вводитимуть їм вакцину. Наразі невідомо чи такі дослідження можна буде провести в Україні.

“Ось цей останній етап роботи напевно доведеться робити з нашими колегами в Польщі. Так ми попередньо домовилися. Я би хотів, щоб це була повністю українська вакцина, але так виглядає, що це буде міжнародна співпраця”, — додає Андрій Сибірний.

У Львові розробляють українську вакцину від коронавірусу

Під час розробки цієї вакцини у львівських науковців виникла ідея створити ще одну вакцину від коронавірусу — в формі таблетки.

“Ідея така, що білок буде на поверхні дріжджів. Дріжджі самі не будуть імуногенні, білок буде викликати імунну реакцію і можна буде створити таблетку, яка би містила ці дріжджі”, — каже Марта Семків.

У Львові розробляють українську вакцину від коронавірусу

Розробка вакцини у таблетці – це ідея для наступного проєкту. Наразі Інститут працює над трьома проєктами: розробкою вакцини від Covid-19, створенням нового антибіотика широкого спектру дії і розробкою біосенсорів.Торік Інститут біології клітини НАН України переміг в отриманні ґрантів від Національного фонду наукових досліджень. Зокрема, на розробку вакцини від коронавірусу львівські науковці отримали майже 10 мільйонів гривень.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.