Середа, 11 вересня

У Львові на смітник викинули 100 вітражів, а натомість поставили пластикові вікна

Розписи не мають історичної цінності, але мають мистецьку та піддаються реставрації.

У Львові в будівлі на вул. Митрополита Андрея, 10 демонтували 99 фрагментів вітражу. Ідеться про приблизно 50-70 квадратних метрів суцільного розпису, повідомляє на своїй фейсбук-сторінці львів’янка Марія Шумська-Барвінок, за словами якої, вітражі винесли на смітник, їх нібито «списали», пише Твоє місто.

Керівниця управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко розповіла у коментарі Tvoemisto.tv, що будівля перебуває на балансі області – у ній розташовані управління праці та соцзахисту населення ЛОДА, а також управління пенсійного фонду та ще одна обласна структура.

«Вони всі вітражі замінили на пластикові вікна, а демонтовані розписи кинули просто неба. Працівники подзвонили до реставраторів, щоб ті забрали вітражі, але коли реставратори прийшли, було складно щось забрати, бо більшість понищили і покрали. Вітражі мають металеві спайки, очевидно, їх здали на брухт. Але те, що вціліло – це близько 30%, реставратори забрали. Тепер, коли про ситуацію дізнались і написали у соцмережах, їм погрожують і кажуть, щоб повернули назад, звинувачують у крадіжці тих вітражів», – розповідає Лілія Онищенко.

За її словами, вітражі, імовірно, встановили у 70-х роках, коли зводили будинок. Історичної цінності розписи не мають, але мають мистецьку і їх встановлювали, вочевидь, за авторським проєктом. Нині ж, додає Лілія Онищенко, автора встановлюють.

«Це одні з найбільших вітражів у Львові. Там було 99 фрагментів – по 11 фрагментів у 9 рядів. Це велика праця, це декоративно-прикладне мистецтво. Так, вони не є вітражами з пам’ятки архітектури, вони радянського періоду, але без якогось ідеологічного навантаження», – каже Лілія Онищенко.

Вона зазначає, що вітражі можна було відреставрувати, якщо вікна пропускали холод.

«Або для захисту можна було поставити додаткове пластикове вікно, відступивши 10 см від вітражів і залишити їх», – додає Лілія Онищенко.

Оскільки будинок не є пам’яткою, то міське управління охорони історичного середовища не може нічого вдіяти. Утім, каже Лілія Онищенко, те, що залишилось від вітражів, управління забере, щоб зберегти.


Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.