Вівторок, 16 квітня

У Львові на Личаківському цвинтарі буревій повалив понад 100 надгробків. Фото

Буревій, який пронісся Львовом наприкінці минулого тижня, завдав великої шкоди на Личаківському цвинтарі. Зокрема, тут повалило близько 30 дерев, 250 гіляк, а також пошкодило більше 100 надгробків, багато з яких є дуже цінними. Про це Тvoemisto.tv розповів директор ЛКП «Личаківський цвинтар» Михайло Нагай.

За його словами, зараз гіллям, стовбурами дерев покриті практично усі дороги та стежки на цвинтарі. Дещо розчищають самотужки, а для решти потрібна допомога. Роботи триватимуть ще щонайменше місяць.

«Частина надгробків зазнали незначних пошкоджень – впали або відлущились фрагменти стел. Їх підклеїмо чи відновимо. Проте є й такі пам’ятники чи надгробки, які не підлягають відновленню», – каже Михайло Нагай.

Співрозмовник каже, що скарги про руйнування на Личаківському цвинтарі до них надходять досі. Щоб добратися до усіх зруйнованих та пошкоджених пам’ятників, часто доводиться розрізати ціле дерево.

Зокрема, чи не найбільшого руйнування зазнала родинна гробниця Зенткевичів, яка знаходиться на полі №15 і де є кілька поховань. Матвій Зенткевич був власником однієї з найстаріших львівських аптек «Під золотим оленем». Композицію гробниці створив відомий скульптор Йохан Шімзер. Зараз вона розбита, хоча кілька років тому її реставрували.

Пошкодження фрагменту руки та смолоскипа зазнав пам’ятник Войнарів на полі №12 Личаківського цвинтаря. Сама фігура, за словами Михайла Нагая, на щастя, збереглася.

Відламався також хрест на одній із стацій Ісуса Христа, що розташована на полі №2, а також зазнала руйнування ще одна композиція на полі №61. Це зображення Матері Божої з Ісусом Христом на руках авторства Юліана Марковського.

«Поки що працюємо і розрізаємо гілля та дерева власними силами, але думаємо, аби винайняти машини, які допоможуть вивести все на утилізацію. Саме зараз укладаємо угоду на вивіз. Загалом на Личаківському цвинтарі дуже складно ліквідовувати пошкодження, адже повсюди є пам’ятники та гробниці, то ж велика техніка заїхати не може», – додає Михайло Нагай.

Старі надгробки, за його словами, допоможе відреставрувати фонд «Polonia». Ця співпраця між Міністерством культури та Львівською міською радою вже триває 12 років.

«11 червня минулого року також у Львові пронісся буревій, під час якого деякі пам’ятки та надгробки були зруйновані. Ми їх включили в програму реставрації і почали помало відновлювати. Думаю, що цього разу буде так само. Чи будуть робити це все ще цього року, не відомо. Швидше за все, надгробки підклеять, законсервують, а згодом відреставрують», – зазначив Михайло Нагай.

При цьому він додав, що наступного тижня саме має відбутися візит українсько-польської комісії фонду та Мінкульту, де й вирішуватимуть, коли і які саме пам’ятки та надгробки будуть реставрувати.

Нагадаємо, у четвер, 24 червня, у Львові була сильна спека. Метеорологи фіксували підняття температури до рекордної за останні 70 років позначки. Температура повітря вдень сягала до 33 і навіть 34 градусів тепла. Відтак, синоптики застерігали про надзвичайну (5-й клас) та високу (4-й клас) пожежну небезпеку. Після спеки по обіді, 25 червня, в місті пройшла гроза, яка повалила багато дерев. У Льовові гроза пошкодила багато дерев, ліній електропередач та автомобілів. Крім того, негода понищила елементи пам’яток архітектури і вирвала віконні рами з обласної ради.

Ольга Шведа

Фото надали у ЛКП «Личаківський цвинтар»

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.