У Львівській ОДА не виплачують зарплату?

Старий гаманець з монетами33 тисячі 926,94 грн – така заборгованість з виплати заробітної плати працівникам відділу інвестиційної діяльності Львівської обласної державної адміністрації була станом на 1 серпня 2015 року. Як виявилося, відділ, що має забезпечувати приплив на Львівщину іноземних інвестицій, вже більше ніж три місяці сам без грошей.

Кримінал за зарплату

«Та це неможливо», ‒ скаже читач.

Бо ж іще нещодавно очільники області заявляли, що в державних структурах на Львівщині боргів із зарплати не існує. Але, мабуть, лукавили, боячись нарватися на реакцію правоохоронних органів, оскільки невиплата зарплати є кримінальним злочином. До речі, за даними Головного управління статистики у Львівській області, заборгованість з виплати заробітної платні зростає і на Львівщині загалом: з 77,148 млн грн станом на перше січня цього року до 91,792 млн у червні.

Відповідно до пункту 1 статті 175 Кримінального кодексу України, «безпідставна невиплата заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої установленої законом виплати громадянам більше ніж за один місяць, вчинена умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності, карається штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п’яти років, або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років».

Відділ інвестиційної діяльності є структурним підрозділом Львівської облдержадміністрації. А, як відомо, керівником ЛОДА є її голова. Станом на сьогодні це ще Олег Михайлович Синютка. Як виявилося, проблеми з відділом інвестиційної діяльності ОДА тривають уже понад півроку і про це написано не одну службову чи доповідну записку. Але очільник області не запропонував прийнятні шляхи їх подолання, а просто своїм розпорядженням від 4 серпня  2015 року №390/0/5-15 припинив його існування. Доручивши начальникові відділу кадрової роботи та нагород апарату ОДА Ігореві Гарматію попередити всіх працівників відділу інвестиційної діяльності обласної державної адміністрації, який припиняє діяльність, про можливе вивільнення відповідно до статті 49-2 Кодексу законів про працю України, Олег Михайлович пішов у відпустку. А кілька його підлеглих і далі залишилися без куска хліба для життя та грошей на утримання родин.

Інвестиційний «бум»: 1 долар на одного мешканця

«Залучення інвестицій ‒ це пріоритет розвитку Львівської області на 2015 рік. У цьому напрямі дуже важливо зберегти і переконати наявного інвестора в привабливому інвестиційному кліматі області… Для залучення інвестицій нам також потрібна правильна промоційна політика…» ‒ такі пафосні слова звучали 12 березня ц. р. на засіданні колегії облдержадміністрації.

У своєму інформаційному запиті на адресу Львівської ОДА я поцікавився: скільки іноземних інвестицій офіційно надійшло в область. Бо, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 6 березня 2013 року №139 «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації) іноземних інвестицій та її анулювання», саме на обласні держадміністрації покладено здійснення реєстрації іноземних інвестицій.

У відповіді, підписаній заступником голови облдержадміністрації Юрієм Підлісним, мені чітко відповіли: «Протягом 2014 року та шести місяців 2015 року відділ (ідеться про відділ інвестиційної діяльності ЛОДА ‒ авт.) зареєстрував 44 та 19 інформаційних повідомлень про внесення іноземних інвестицій на загальну суму 9 862 540,43 дол. та 2 659 861,00 дол. відповідно». Оце «крута» робота влади з інвестором: аж по одному долару в перерахунку на одного мешканця внесли цьогоріч «закохані» у Львівщину інвестори.

Але разом з тим маємо й трагічну ситуацію, про яку влада взагалі мовчить: швидкий відтік інвестицій. Читаємо на офіційному сайті Головного управління статистики у Львівській області: «Упродовж січня-червня поточного року нерезиденти вилучили з економіки області 6,3 млн дол. свого капіталу. Втрати іноземного капіталу становили 1,3 млн дол. За рахунок коливання валютних курсів за І півріччя 2015 р. обсяг іноземного акціонерного капіталу в області скоротився на 91,6 млн дол.». Ось і фінал казочки про іноземні інвестиції та «привабливий інвестиційний клімат».

«Мертві» слуги пріоритету

Звичайно, задля справедливості треба сказати, що вплив місцевої виконавчої влади на надходження іноземних інвестицій є мінімальним. Ну не піде інвестор у нестабільну країну, яку вбивають корупція, олігархічний уклад економіки та суцільне нехтування законом. Інвестиція – це насамперед довіра. Ну майже, жартома кажучи, любовні почуття. Коли небідні західні хлопці-бізнесмени готові вкласти в українську дівчину-економіку серйозні речі. Але, крім кокетування, вони хочуть мати гарантії стабільного ліплення вареників та приготування якісного борщу. Та й здорових нащадків у майбутньому. А дівка п’є, курить, дурить, ще й із сусідом постійно… свариться.

Ну який поважний інвестор серйозно сприйматиме владу, яка не платить самим працівникам, що мають сприяти надходженню іноземних інвестицій, і так мізерної зарплати. До речі, головний спеціаліст згаданого відділу інвестиційної діяльності ЛОДА має, відповідно до штатного розпису, посадовий оклад у розмірі 1218 грн (еквівалент приблизно 50 дол.). Однак і їх не виплачують.

Тому займатись інвестиціями у виконавчій владі нині фактично нікому. З дев’яти штатних працівників у відділі залишилося двоє. Звільнилися і начальник відділу, і головний бухгалтер, і кілька головних спеціалістів. Тобто в головного пріоритету слуги «померли».

Функції відділу покладено на департамент економічного розвитку, торгівлі та промисловості обласної державної адміністрації. Але це не звільняє керівництво ОДА від погашення заборгованої заробітної платні перед працівниками ліквідованого відділу. В іншому випадку виникнуть запитання до бездіяльності прокуратури.

Як запевнив у відповіді на мій запит пан Юрій Підлісний, «пропозиції щодо виділення коштів для розрахунків із працівниками буде надано на розгляд керівництва облдержадміністрації після подання відділом інформації щодо потреби в коштах(виділення наше – авт.) на зазначену мету». Як може «розстріляний» і ліквідований відділ що-небудь подати? ОДА в листі вказала суму заборгованості з виплати зарплати: 33926,94 грн. І смішно, і грішно.

У Катехизмі Католицької церкви в категорії «гріхи, що кличуть про помсту з неба» поруч з іншими є і гріх несплати заробітної платні. Сподіваюся, що викладачі УКУ й очільники ОДА не забули слова Ісуса Христа: «Кому з найменших допоможете, мені допоможете». Тому не відписки чекали підлеглі, а допомоги. Та не отримали і ламаного гроша.

Джерело«Вголос»

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.