Субота, 21 червня

У львівській віллі Стеткевичів облаштують станицю Пласту

У Львові закінчують реставрацію вілли Стеткевичів на вул. Замарстинівській, 213. У ній облаштують станицю Пласту, а біля неї буде громадський простір зі спортивними та ігровим майданчиками. Ще кілька років тому будівлю хотіли знести, але місто надало забудовнику іншу ділянку, а віллу зберегли у первісному вигляді.

Джерело: ZAHID.NET.
У львівській віллі Стеткевичів облаштують станицю Пласту

Вілла-«вишиванка» належала керівнику товариства «Сокіл» на Голоску Михайлові Стеткевичу

«Одна з найкрасивіших вілл мікрорайону перетворюється на справжню красуню. Я про віллу Стеткевича на вул. Замарстинівській. Її порятунок добігає кінця – роботи виконано приблизно на 95%. Тут буде станиця Пласту», – повідомив заступник міського голови Львова з містобудування Любомир Зубач.

Під час реставрації у віллі зберегли автентичні сходи та пічки. Двері та вікна замінили на нові дерев’яні.

Як повідомляють у міськраді, віллу відновлює компанія «Кворум-партнерс». Її директором є Роман Була, співзасновниками – Юліан Чаплінський та ТзОВ «Західні будівельні інвестиції».

«До честі компанії “Кворум”, її власники пішли назустріч містові та громадськості. Навіть більше, тепер інвестор своїм коштом відновлює віллу, а місто натомість надасть йому взамін іншу ділянку. Вілла ж Стеткевича, де пластуни матимуть чи не найкращу станицю в Україні, залишиться в комунальній власності міста», – зазначив Любомир Зубач.

Вже 2020 року консультативна рада при Департаменті архітектури та містобудування ЛОДА проголосувала за внесення до Державного реєстру пам’яток України вілли Стеткевичів. Таке рішення є попереднім кроком для затвердження статусу пам’ятки архітектури місцевого значення.

Будинок №213 на вулиці Замарстинівській у Львові збудували у 1930-х роках у стилі функціоналізм з елементами народного стилю для подружжя львівських меценатів Стеткевичів. Триповерхова вілла має стилізовані під вишивку цегляні вставки та облицювання ламаним каменем. Михайло Стеткевич (або Стецкевич) в часи Австро-Угорської імперії працював писарем на цісарській службі у Відні та ад’ютантом у львівського намісника. Згодом він був членом товариства «Просвіта» у Львові та першим керівником осередку спортивного товариства «Сокіл» у Великому Голоску (село, що згодом стало мікрорайоном Львова).

Подружжя Стеткевичів (Стецкевичів), фото з сайту «Дивись.інфо»

«Свій попередній будинок Cтеткевич передав для потреб молодшої школи для дівчат, фундатором якої він був. Школою опікувалися сестри-василіанки. Михайло Стецкевич опікувався церквою святої Анни та сиротинцем. Частим гостем у домі мецената був митрополит Андрей Шептицький. Він часто обідав у Стецкевичів і також опікувався сиротинцем, тож вмовив бездітне подружжя заопікуватися трьома сиротами — двома хлопцями та дворічною дівчинкою Павліною», – зазначено про Стеткевичів у Вікіпедії.

Під час Листопадового зриву подружжя Стецкевичів арештували за підтримку українського повстання та відправили до концентраційного табору у Домб’є. Михайло Стецкевич помер у 1934 році, а його дружина Олімпія – у 1947 році, обоє поховані на Янівському цвинтарі у Львові.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.