Топ-6 львівських першостей

Перший в Україні парк

У Львові в другій половині XVI століття засновано парк, який став найстарішим в Україні. Це сучасний парк Франка (колишній Єзуїтський парк).

Головний вхід до Парку Франка, оформлений А.Рерінгом. Фото кінця XIX – поч. XX ст.

Головний вхід до Парку Франка, оформлений А.Рерінгом. Фото кінця XIX – поч. XX ст.

На цьому місці чотириста років тому були міські лани, пізніше ця земля перейшла у приватні руки.

Пальмии у сучасному парку імені Івана Франка (колись парк імені Тадеуша Костюшка)

Пальмии у сучасному парку імені Івана Франка (колись парк імені Тадеуша Костюшка)

Наприкінці XVI ст. багатий львівський міщанин Ян Шольц-Вольфович заклав тут парк, на впорядкування якого витратив 1600 золотих.

парк ім. Франка

парк ім. Франка

Пізніше донька міщанина вийшла заміж за італійця Антоніо Массарі, посла Венеційської республіки у Львові. Таким чином, парк перейшов у власність зятя.

Єзуїтський сад (сучасний парк ім. Івана Франка). Початок ХХ ст.

Єзуїтський сад (сучасний парк ім. Івана Франка). Початок ХХ ст.

Массарі впорядкував парк на італійський манер. 1855 року парк знову перейшов у власність міста, і став одним із найстаріших муніципальних парків Східної Європи.

Перша в Україні друкована книга

Перша друкована книга

Перша друкована книга

Вигнаний з Москви реакційним духівництвом Іван Федоров у 1574 у Львові надрукував першу в Україні книгу – «Апостол» («Діяння та Послання Святих Апостолів»). Зробив це він у власній друкарні власним коштом з допомогою небагатих львівських міщан.

“Апостол” та Іван Федоров

“Апостол” та Іван Федоров

Перша українська книга відзначається великим форматом, різноманітністю та високим рівнем художнього оформлення і поліграфічного виконання. Львівський «Апостол» видрукуваний накладом 200 примірників, це досить велика на той час кількість. На сьогодні збереглося близько 100 примірників видання у найбільших книгозбірнях України а також Росії, Польщі, Болгарії, США та інших країн.

Перша в Україні пошта

Італієць Роберто Бандінеллі 1629 року започаткував у Львові першу в Україні міську пошту. Створена вона була за європейським зразком, і регулярно доставляла листи для мешканців міста з усіх куточків Європи.

Польський король Сигізмунд Третій надав Бандінеллі привілей на утримання регулярної королівської пошти і титул «королівського постмагістра».

Перша в Україні пошта

Перша в Україні пошта

Щосуботи львів’яни могли відправляти і одержувати листи, але мінусом було те, що подібні послуги коштували неймовірно дорого. Папір у ті часи був дуже важкий, тож відправка лише шести грамів кореспонденції, наприклад до Гданська, дорівнювала денній платні кваліфікованого ремісника.

Перший в Україні міський театр

у Львові 1776 року створено перший в Україні постійно діючий професійний міський театр. Німецька трупа театру під керівництвом Франца Геттрсдорфа складалася з акторів та співаків, невеликого хору та оркестру.

Перший міський театр

Перший міський театр

В театрі були представлені різні жанри: опера, оперета, комедія, пантоміма, балет. Згодом театральна група розмістилася у скасованому декретом цісаря Йосифа II і перебудованому під театральний зал костелі францисканського монастиря на теперішній вулиці Театральній неподалік середньої школи № 62.

Центр львівського театрального життя вирував у цій будівлі аж до побудови 1843 року Скарбківського театру (тепер імені Марії Заньковецької).

Перший в Україні готель

Близько 1785 року на місці теперішнього Музею етнографії на проспекті Свободи підприємець Йоганн Прешель спорудив триповерхову будівлю – перший львівський готель. Називався він «Під римським цезарем».

Перший готель

Перший готель

В будівництві використали цеглу із розібраного шпиталю Святого Духа на теперішній площі Івана Підкови. На початку ХІХ століття будинок готелю вважався найбільш імпозантною кам’яницею на Нижніх Валах після Губерніального управління.

Перший в Україні пам’ятник

Перший пам’ятник в Україні з’явився у Львові на початку XVIII століття. Присвячений він був польському гетьманові Станіславу Яблоновському – захиснику міста від останнього нападу татар 1695 року.

Перший пам’ятник

Перший пам’ятник

В середині XIX століття монумент перенесли на місце біля теперішнього Національного музею на проспекті Свободи, після чого цю центральну вулицю міста стали називати Валами Гетьманськими. У тридцяті роки XX століття пам’ятник виявився тут зайвим і його перенесли на колишню площу Трибунальську (тепер площа Яворського) до костелу Єзуїтів.

1944 року, після заняття Львова Червоною армією, пам’ятник безслідно зник.

Джерело: Фотографії старого Львова

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.