п`ятниця, 19 квітня

Тепло у львівських домівках. Прогнози на тариф у сезоні 2021/22

До офіційного початку опалювального сезону залишилося лише кілька тижнів. Тож якими будуть тарифи на тепло – знову топ-тема для обговорення. Тим паче, що ціна газу в Європі сягнула рекордно високих показників.

Деякі експерти прогнозують: ця зима може бути однією з найважчих зим для пересічних українців. Натомість постачальники блакитного палива кажуть, що тариф – сталий і наразі не буде змінюватися.

«Підсумки. Наживо» (щоп’ятниці на NTA) зібрали свіжі прогнози на опалювальний сезон 2021/22.

Тарифи для населення. Боятися нічого?

Передусім на ціну газу, за словами економіста Ігоря Лисого, впливатиме той факт, що зараз теплокомуненерго перейшли на вільне ринкове ціноутворення.

«Якщо раніше вони купували газ по низьких цінах у «Нафтогазу», то зараз такої можливості не мають і фактично все перекладають на місцеві громади. Далі місцеві громади самі будуть вирішувати, що робити, коли в межах отого ліміту, який встановлений для теплокомуненерго (а його точно не вистачить для споживчих потреб населення) на постачання для споживчих потреб за низькими цінами через нафтогаз», – пояснює економіст Ігор Лисий.

Водночас у «Львівгаззбуті», який є постачальником газу для 96%, радять не нагнітати ситуацію. Понад те стверджують, що боятись нової ціни простим споживачам не варто. Зараз діють річні тарифи, які встановили у квітні 2020-го. Відтак найближчим часом вартість не зміниться.

«Якщо говоримо про побутових споживачів, то є фіксована ціна –  7,99 гривень за один кубометр. Юридичні особи-споживачі можуть обирати, в кого вони будуть брати газ. А переважно всі постачальники чи трейдери імпортують газ з-за кордону і ціна встановлюється вільно на ринку», – прокоментував директор ТОВ «Львівгаззбут» Павло Майк.

Зросте на підприємствах – подорожчають товари

На вартість газу для підприємств безпосередній вплив мають події, пов’язані зі створенням «Північного потоку-2». Це тема, яку активно обговорюють упродовж року. Росія намагається шантажувати Європу ціною на газ. Нині вартість блакитного палива сягає майже тисячу доларів за кубометр у Європі. Через високу вартість газу і низькі ціни на його продукцію на міжнародному ринку в Одесі припортовий завод навіть зупинив роботу.

Офіс президента Зеленського поки шукає підтримку у газових питаннях на міжнародному рівні. Паралельно на введені санкцій проти Росії наполягає п’ятий президент України Петро Порошенко.

«Треба добиватись посилення санкцій проти Росії за систематичне не виконання мінських домовленостей, за електронну паспортизацію, електоральну анексію. І, головне за те, що за два з половиною роки так званого перемир’я Росія вбила на фронті понад 200 українських воїнів», – переконаний Петро Порошенко.

Незважаючи на те, що до початку зими трохи більше двох місяців, українські газосховища – не заповнені на повну, а відтак купувати газ Україна буде змушена вже за дорожчою ціною.

Як повідомив Укртрансгаз, на початок вересня у сховищах блакитного палива було на 30% менше аніж торік, втім за прогнозами експертів цього буде достатньо щоб подолати опалювальний сезон та задовільнити потреби як населення так і підприємств.

Водночас, якщо ж підприємства платитимуть більше – це потягне з собою і здорожчання товарів і послуг, адже в їхню собівартість  закладають платню за газ. Тож цілком імовірний сценарій: безпосередньо за тепло у домівках рахунки не зміняться, втім доведеться платити більше у крамницях.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.