Петро Порошенко у Львові: Де мало української мови, там мало України

“Історія навчила нас: де мало української мови, там мало України.”

Про це учора, 17 липня, у Львові під час виступу на площі Тараса Шевченка сказав п’ятий президент України Петро Порошенко, передає Гал-інфо.

Учора ввечері на головній площі Львова відбувся святковий концерт з нагоди введення в дію Закону про мову. На виступ львівського співака Ivan Navi, а також гурту “Wszystko“ з фронтменом Зіновієм Карачемприйшла подивитись юрба людей. Та ще більше зібралось охочих послухати виступ п’ятого президента України Петра Порошенка.

Свій виступ колишній гарант розпочав з того, що зізнався у коханні до Львова та подякував львів’янам за підтримку.

“16 липня ми святкуємо потрійне свято. По-перше, День декларації про державний суверенітет України. По-друге, сьогодні набрав чинності Закон про українську мову. І, по-третє, закон про декомунізацію, який запропонував член нашої команди Володимир В’ятрович, за який проголосували народні депутати, зокрема і Микола Княжицький, закон, який реалізував Андрій Парубій, і який підписав Петро Порошенко — визнаний конституційним”.

У цьому збігу дат та подій Петро Олексійович бачить певний символізм і пояснює його так. “Символічно, що закон про мову вступає в силу в річницю ухвалення Декларації про державний суверенітет України. У тому історичному документі вперше чітко сформульований обов’язок держави – забезпечити функціювання української мови у всіх сферах суспільного життя”.

Далі Петро Порошенко зачитав рядки з вірша Василя Стуса “Сто років як сконала Січ…”, нагадавши про те, що спершу було слово: “У своїй поезії Василь Стус нагадує нам, що провісником незалежності України теж було слово”. І додав, що питання про мову завжди було, є і буде питанням про свободу України. Історія навчила нас: де мало української мови, там мало України.

Також лідер політичної партії “Європейська солідарність” наголосив на тому, що мова, так само як віра та армія – фундамент державності.

“Ми розбудували армію. Зняли московське ярмо з Української церкви. Так само довго, як і на власну церкву, українці чекали на Закон про українську мову. І от сьогодні він вступив у дію.

Хтось державний статус сприймає для галочки, буквально, як мову для чиновників. А для нас це не формальність, для нас мова, як віра та армія – фундамент державності. Ми з вами любимо українську мову. Це – найбільший наш скарб, який ми примножимо та передамо наступним поколінням.

Дякую вам, адже без вашої довіри нічого б цього не було. Ми продовжимо працювати, щоб захистити нашу рідну землю, нашу віру і нашу церкву! Мова об’єднує! Разом – переможемо!”.

До присутніх звернувся також і директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович. Він наголосив на тому, що українською мовою відтепер опікуватиметься держава.

“Українську мову сотні років нищили. У цьому Російська імперія, Радянський союз, сучасна РФ абсолютно послідовні, адже вони системно нищили нашу мову. Тому ми усвідомлюємо те, що українська мова потребує відродження та підтримки.

Тоді у кінці 80-тих — на початку 90-х ми приходили сюди на мітинги, де від імені громадськості намагались підтримувати рідну мову. Сьогодні ж я страшенно втішений, що мені не доведеться вести свою дитину, як вели колись мене мої батьки на акції для захисту української. Адже тепер підтримкою української мови займеться українська держава.

Пам’ятаймо, що Україна — це єдина держава, яка зобов’язана захищати українську мову та українську культуру. І саме п’ять років тому наша держава почала виконувати цю функцію.

Ми бачимо, що це не подобається Російській Федерації. Вона активізувала свої сили проти руйнування всього, що нам вдалось збудувати протягом останніх п’яти років після Майдану. Ми бачимо спроби реваншу в питаннях мови, церкви, декомунізації, люстрації тощо. Але є те, що нас об’єднує і це мова! Разом – переможемо!”.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.