п`ятниця, 29 березня

Перший львівський міський бульвар

Вулицю, яку ми знаємо зараз під назвою Володимира Винниченка, і котра за час свого існування змінила багато своїх імен, можна сміливо назвати першим львівським міським бульваром.

До 1860 року цю місцевість називали Верхніми Валами, згодом назва вулиця Чарнецького періодично змінювалася на вулицю Радянську. Тільки на період з 1941 по 1944 рік вулиця носить назву Дістріктштрассе.

І тільки  1992 року названа на честь Володимира Винниченка, українського письменника і драматурга, голови першого уряду УНР.

Фотограф Лянг Карл Фердинанд Губернаторські Вали і костел кармелітів св. Михайла Архангела – Львів, 1861-1863 рр.

Фотограф Лянг Карл Фердинанд Губернаторські Вали і костел кармелітів св. Михайла Архангела – Львів, 1861-1863 рр.

Вигляд першого львівського міського бульвару (до 1860 г. – Верхні Вали), за сприяння губернського радника Райценгайма облаштованого у 1816 вздовж вулиці Підвальної, де були зосереджені Губернаторство, палац губернатора, а також історичні споруди міського та королівського арсеналів і Порохова вежа. На першому плані – частина Валів з північної сторони Порохової вежі.

Вали перериваються вулицею, яка переходить в вулицю Скарбківську, архаїчність виду підкреслює зображення костелу кармелітів св. Михайла Архангела, який має тільки одну вежу, споруджену в 1835 р. Ймовірно на початку вулиці Театінскої встановлений газовий ліхтар. У 1890 р зусиллями директора театру Скарбека М. Шмітта біля старої Порохової вежі був побудований дерев’яний літній театр на 428 місць, крім того в театрі було 36 лож і галерка.

Літній театр розібрали в 1899 р. перед будівництвом міської пожежної команди на стику площі Стрілецької та вулиці Підвальної.

Невідомий фотограф Монастир кармелітів босих і костел св. Михайла Архангела Львів, близько 1912 року

Невідомий фотограф Монастир кармелітів босих і костел св. Михайла Архангела Львів, близько 1912 року

Костел кармелітів босих св. Михайла Архангела споруджений в 1634 р фундацією князя Олександра Заславського з Острога та львівського канцлера Олександра Куропатви.

За історію свого існування багато разів змінював господарів, і, відповідно Присвятої. У 1642 р його зайняли кармеліти босі, після ліквідації ордена в 1784 г. – реформати. Через п’ять років костел перейшов у власність кармелітів взутих. Тепер церква св. Міхала, а в старому монастирі (вул. Винниченко, 22) розміщені студити Свято-Успенської Унійної лаври студійського уставу.

Ліва вежа костелу кармелітів босих добудована за проектом Алоїза Вондрашкі в 1835 р, інша – побудована у 1906 році За проектом архітектора Владислава Галицького. Ця фотографія, також інші старі фотографії в цій статті і підписи до них взяті з книги Ірини Котбулатовой “Львів на фотографії”

Джерело Фотографії старого Львова

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.