Колись казали, що якщо взяти ложку з кутею і махнути нею вгору, то пшениця має прилипнути до стелі. Пропонуємо кілька рецептів головної різдвяної страви.
Цього вечора до своїх батьків приходять діти, щоб бути разом. Святвечір уособлює духовну єдність родини. Час Різдва є нагодою для взаємного прощення. Цього вечора в гості не ходять, адже свято переважно родинне, на яке прагнуть зібратись усі члени сім’ї. Проте, коли прийде гість, його приймають особливо тепло. Якщо когось з родини немає вдома, для нього залишали миску і ложку.
Головною стравою вечора є кутя. Вона символізує циклічність буття, єднання поколінь і вічне життя. А також смерть старого задля народження нового. Пропонуємо кілька рецептів цієї традиційної обрядової страви.
Кутя з мигдалем: детальний та старий рецепт
Інгредієнти
- Пшениця – 1 літр
- Вода – 2 літри
- Сіль – ½ чайної ложечки
- Мед – 1-2 склянки
- Мак – 1 склянка
- Додатки (волоські горіхи, родзинки, мигдаль) – 2 склянки
Приготування
Напередодні приготування засипати пшеницю до просторої каструлі з товстим дном, кілька разів промити чистою холодною водою, потім залити її на ніч – бажано м’якою джерельною чи криничною водою. Зранку цю воду обережно злити, а до пшениці долити чистої – вдвічі більше від об’єму зерна. Поставити на середній вогонь і довести до кипіння, потім вогонь зменшити до мінімуму. Як тільки кутя закипить, добре розмішати, трішки посолити. Потім щільно накрити і варити до тих пір, поки вода повністю не поглинеться пшеницею. Після цього зняти каструлю з вогню, загорнути її коциком або рушником.
Вимочити мак у холодній воді упродовж 8 – 10 годин. Потім відцідити, виливши намочений мак на друшляк, викладений подвійно складеною марлею. Зернята маку добре відтиснути. Мак розтерти в макітрі з макогоном (Можна скористатися кухонним комбайном чи міксером з ножовою насадкою).
Мед перед додаванням треба розігріти до рідкого стану, але не кип’ятити.
Мигдаль перед додаванням треба очистити від шкірки. Щоб це зробити, його потрібно залити окропом і накрити на 5-10 хвилин. Зняти шкірку і викласти чистий мигдаль на рушничок, залишити, щоб підсохнув. Гострим ножем порізати його пластівцями.
Волоські горіхи дрібно посікти. Родзинки промити водою, залити окропом на 1 хвилину, відцідити та обсушити на рушничку. До м’якої пшениці додати втертий мак та мед, старанно розмішати, щоб не було грудочок. Наприкінці додати всі додатки.
Кутя з підсмаженими горіхами
Інгредієнти
- Пшениця – 0,5 кг
- Мак – 200 г
- Цукор – 200 г
- Мед – 2 столові ложки
- Горіхи волоські – 100 г
- Сіль – за смаком
Приготування
Пшеницю промити кілька разів. Залити гарячою водою і варити 2-3 години на слабкому вогні, трошки посолити. Якщо вода википає – доливати окропу. Мак запарити: залити окропом, накрити і залишити ще на годину. Потім воду добре зцідити, розтерти мак у макітрі без цукру, поки з’явиться «молочко». Горіхи дрібно посікти. Родзинки запарити гарячою водою та відцідити. Охолоджену варену пшеницю вимішати з маком, медом, горіхами, родзинками та цукром. Подавати в макітрі.
NB! Мак можна змолоти на млинку з дрібним ситечком, додавши трохи цукру. Щоб горіхи були смачніші, їх треба підсмажити на сухій сковорідці до золотистого кольору.
Кутя з корицею: монастирський рецепт
Інгредієнти
- Пшениця – 1 ½ склянки
- Цукор – 4 столові ложки
- Мед – 4 столові ложки
- Мак – 1 склянка
- Очищені волоські горіхи – ½ склянки
- Родзинки – ½ склянки
- Кип’ячена вода –½ склянки
- Сіль, кориця – за смаком
Приготування
Пшеницю замочуємо на кілька годин у холодній воді, опісля воду зливаємо. На один об’єм пшениці беремо два об’єми води. Висипаємо крупу в окріп, додаємо 1/3 чайної ложки солі та 2 столові ложки цукру. Під час варіння кутю не помішуємо. Варимо під накривкою на слабкому вогні.
Коли вода википить, кладемо кашу в гарячу духовку ще на 30 хвилин. Мак промиваємо і запарюємо окропом на кілька годин. Запарений мак мелемо на м’ясорібці або тремо в макітрі, додаємо цукор і мед. Горіхи перемелюємо, а родзинки запарюємо та відціджуємо. До охолодженої пшениці додаємо трохи кип’яченої води, мак, родзинки, горіхи та трішки меленої кориці. Все перемішуємо і кладемо у макітру чи глиняну миску.
NB! Щоб пшениця швидше зварилася, до води додаємо чайну ложку олії.
Кутя густа з посіченими волоськими горіхами
Інгредієнти
- Пшениця – 0,5 літра
- Цукор – 1 склянка
- Мед – 2-3 столові ложки
- Мак – 1 склянка
- Посічені волоські горіхи – 1 склянка
- Родзинки – 1 склянка (за бажанням)
Приготування
Обчищену пшеницю промити у кількох водах, залити окропом і варити на легкому вогні 2-3 години, доки зерно не розвариться (стане м’яким та пустить «клей»). Пшеницю не солити і не додавати жиру. Якщо вода википає, долити окріп.
За той час мак ретельно промити, запарити окропом на 20-30 хвилин. І відцідити в марлі або відкинути на сито, щоб стекла вода. Тепер його можна добре розтерти в макітрі без води і цукру до однорідної маси або 3-4 рази пропустити через м’ясорубку. Хоча, мак, перетертий у макітрі, буде смачнішим.
Зварене зерно пшениці висипати в макітру з перетертим маком, перемішати, додаючи мед, цукор, горіхи за смаком. Долити перевареної води до бажаної густоти, але не надто багато – кутя не повинна бути рідкою.
Кутя традиційна: з родзинками і медом
Інгредієнти
- Пшениця – 0,5 кг
- Мак – 200 г
- Цукор – 400 г
- Сіль, мед, родзинки, горіхи – за смаком
Приготування
Промиту дрібну пшеницю запарити. Опісля відцідити, промити холодною водою і варити на маленькому вогні. Води має бути вдвічі більше, ніж пшениці. Коли кутя закипить, розмішати, посолити і варити далі на слабкому вогні.
Мак промити холодною водою, а потім залити гарячою і запарювати кілька годин. Друшляк вистелити марлею та висипати мак, щоб він стік. Змолоти його на млинку або розтерти в макітрі з цукром (на 1 столову ложку маку – 1 столова ложка цукру). Мак з’єднати з пшеницею, додати 3-4 столові ложки меду, родзинки, а також грубо посічені волоські горіхи.
Підтримайте проект на Patreon