“Українці дякують мені за те, що не прикидаюся ні поляком, ні росіянином”: Джон Годяк — голлівудська кінозірка 40-х років

У квітні 1914  року народився відомий американський актор українського походження, зірка студії “Метро-Голдвін-Маєр” Джон Годяк (16 квітня 1914, Піттсбург — 19 жовтня 1955, Лос-Анджелес).
Немає опису світлини.
Батьки Джона (Івана) — Володимир Годяк та Анна Погорілець приїхали до США в 1912 р. із села Грушатичі на Львівщині. З Піттсбурга згодом родина переїхала до Мічигана і осіла в українській колонії — в Гемтремку. Батько Джона тут долучився не лише до громадського, а й культурного життя української громади, зокрема грав у театрі. Разом із ним до театрального життя долучився й Джон. Крім того, юнак навчався у студії Василя Авраменка та брав участь у діяльності організації Молодих українських націоналістів.
У 1930 році він отримав стипендію у Вестерн Юніверсіті для студій драми, однак не склалося. Можливо, інший хлопець на тому і полишив би театральне мистецтво. Але не Джон Годяк. Влаштувавшись на роботу у канцелярію “Шевроле”, вечорами він грав у радіовиставах. Причому для цього йому довелося здолати свій акцент і довести керівництву радіостанції, що він має талант. Невдовзі це стало очевидним, і він залишив іншу роботу, крім радіо, переїхав до Чикаго і став постійним драматичним актором на радіо.
Немає опису світлини.
Через кілька років у 1940 р. харизматичного актора з яскравою зовнішністю запросили у Голівуд, він працював з найкращими студіями – «ХХ століття Фокс» і «Метро-Ґолдвін-Маєр». Дебютна роль у фільмі «Незнайомець у місті» (1943), а головним чином — у трилері реж. А. Гічкока «Рятувальний човен», фільмі «Воєнний суд над бунтівниками» та інших, принесли йому неабияку популярність. Всього за свою недовгу (12 років) голлівудську кар’єру Джон Годяк зіграв щонайменше у 34 фільмах, переважно його героями були американські військовики. Останньою роботою Джона Годяка став фільм «На межі всесвіту». 41-річний актор якраз збирався у будинку своїх батьків у Лос-Анджелесі на кіностудію, коли у нього стався серцевий напад.
Прикметна деталь до портрету українця Джона Годяка. Ще на початку акторської кар’єри йому радили змінити своє прізвище на більш американське, але він відмовився змінити своє українське прізвище.
Немає опису світлини.
В Україні про відомого американського актора українського походження дізналися зі здобуттям Незалежності. Водночас в історії кінематографа США він завжди був і лишається помітною постаттю. Серед іншого це підтверджує і його ім’я на Алеї зірок у Голлівуді.
Джерело: Diaspora.ua, 2019
Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.