п`ятниця, 29 березня

Лікарі трьох лікарень Львова намагаються врятувати руку 8-річному хлопчику

Падіння з черешні завершилося переломом двох кісток, ушкодженям судин і нервів

8-річний Андрійко Козак з Крехова Жовківського району переніс уже чотири складні операції, пише zaxid.net.

За врятування хлопчику правої руки борються лікарі трьох львівських лікарень: травматологи, судинні хірурги і комбустіологи. Усе найстрашніше уже позаду, але до остаточного одужання ще далеко.

На початку червня малому Андрійкові страшенно захотілося черешень, а червоні були лише на вершечку, тож хлопчик хотів добратися саме до них.

«Черешня дуже висока, я не добрався до вершечка, доліз лише до середини. Гілка, на яку я став, не була дуже тонка, але зламалася і я впав», – розповів хлопчик, який зараз перебуває на лікуванні в опіковому центрі 8-ї міської клінічної лікарні.

У хлопчика діагностували перелом двох кісток зі зміщенням

Андрійко не вперше ліз на черешню, він не один раз лазив і на інші дерева – яблуню, грушу і спокійно злазив з них з повною пазухою фруктів. А 11 червня малому страшенно не пощастило. Хлопчик упав і отримав дуже важку травму – він зламав дві кістки на правій руці (вище кисті), травмував судини, нерви, сухожилля.

Після падіння хлопчика доставили у львівську міську дитячу лікарню в травматологічно-ортопедичне відділення. Завідувач відділення Галина Гачкевич оглянула хлопчика, діагностувала перелом двох кісток зі зміщенням і дитину відразу взяли в операційну. Асистував Галині Гачкевич ортопер-травматолог Роман Яндьо. Ортопеди-травматологи зафіксували кістки спеціальними металевими спицями і помітили, що кровоплин в руці не відновився і викликали чергового судинного хірурга Богдана Гавриліва.

Судинний хірург, оцінивши стан травмованих судин, дійшов висновку, що оперувати хлопчика в дитячій лікарні нереально, бо для складної операції потрібний спеціальний інструментарій, відповідне обладнання, які є лише у відділенні судинної хірургії. Тому дитину терміново з міської дитячої лікарні перевезли в Львівську обласну клінічну лікарню, де її того ж дня прооперували.

Ліктева артерія була розтрощена, променева – розірвана

За словами судинних хірургів, у дітей при травмах дуже рідко травмуються відразу дві судини, як правило, лише одна, бо у них значно м’якші кістки, ніж у дорослих. А Андрійкові страшенно не пощастило: ліктева артерія була розтрощена довжиною 3 см, а променева – розірвана. Такого випадку судинні хірурги не пам’ятають.

Андрійка оперували судинний хірург Богдан Гаврилів, дитячий хірург Віталій Петров. Згодом до них приєднався і відомий судинний хірург, професор Ігор Кобза.

Операція була надто складна і гарантій, що вдасться дитині врятувати руку не було. Найкращий час для відновлення кровотоку у травмованій кінцівці, як кажуть судинні хірурги, не більше 4-6 годин після травми. З моменту травми руки Андрійка минуло значно більше часу, але судинні хірурги намагалися врятувати руку дитині. Розтрощену частину ліктевої артерії і розірвані краї променевої артерії висікли, судини промили, почистили. Спершу думали цю частину судин, які висікли, замінити веною, взятої з ноги хлопчика. Але вона була значно ширшою, ніж артерії, тож від такого підходу відмовилися. Судини у дітей мобільні, тож їх можна трішки підтягнути, що і зробили. І наклали спеціальні шви. Кровотік і по ліктевій, і по променевій артеріях відновився, рука стала теплою.

Однак наступного дня вранці ситуація погіршилася. У місцях з’єднання судин кровотік був нормальний, а далі пропав. Медикаментозне лікування дещо поліпшило ситуацію, але небагато, тож хлопчика взяли на повторну операцію.

Кровоплин по ушкоджених артеріях, на щастя, вдалося відновити, але на місці травми після трьох оперативних втручань відмерла частина шкіри.

«Ліктеву артерію вдалося закрити, а променева залишалося відкритою, що було дуже небезпечно. Судини мають бути закриті, інакше вони можу почати кровити», – каже професор Ігор Кобза.

Андрійкові потрібно було терміново провести пересадку шкіри. У Львові такі операції роблять лише в опіковому центрі 8-ї міської клінічної лікарні, тож дитину терміново перевезли туди.

Реабілітація займе щонайменше півроку

Головний комбустіолог Львівщини, завідувач опікого центру Василь Савчин перервав відпустку і терміново прооперував хлопчика.

Травмовану руку, як пояснив Василь Савчин, пришили до тулуба хлопчика. Для цього на спині спеціально трішки підняли шкіру з клітковиною і під неї помістили травмовану руку. З часом шкіра приживеться, накриє травмовану частину руки і тоді руку звільнять. А цього моменту треба чекати 4-5 тижнів.

З часу останньої операції минув тиждень. 2 липня Андрійкові відмінили антибіотики, шкіра приживається нормально. Хлопчик почувається добре, тримається мужньо, не скаржиться на біль, незручність. У момент, коли ZAXID.NET навідався до нього, він спокійно грав в ігри лівою рукою на маминому телефоні.

Але до остаточного одужання, як каже Василь Савчин, ще далеко. Наскільки добре працює рука, які функції вдалося відновити стане відомо вже після того, як приживеться шкіра на травмованій ділянці.

«Це дуже важка травма для такої малої дитини. У подальшому багато чого залежить від батьків, адже йому потрібна буде тривала реабілітація, розробка руки, яка займе щонайменше півроку», – каже Василь Савчин.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.