Фонтан біля Оперного театру
Найпопулярніший фонтан серед львів’ян і туристів. Почав працювати 4 травня 2009 року, після того уже велися розмови про будівництво нового на його місці, але фонтан і досі в теплу пору року радує око перехожих.
А це місце залишається найпопулярнішим місцем зустрічі львів’ян і гостей міста.
Фонтан з фігурою Діви Марії
Постав фонтан 1841 року, коли під час засклепіння Полтви, в центрі площі, що утворилася після знесення старих фортифікаційних мурів, з’явилося джерело.
В 1846–47 рр. на місці тимчасової криниці збудовано з тесаного каменю нову, в центрі якої містилась велика ваза. В 1862 р. коштом дружини намісника графа Бадені Северини Петевської в центрі криниці поставлено білу мармурову фігуру Матері Божої Непорочної авторства мюнхенського скульптора Гауттмана.
У 1903 р. Магістрат міста Львова оголосив конкурс на кращий проект фонтана з фігурою Матері Божої. В результаті затвердили проект Міхала Лужецького, в 1904 р. його реалізовали.
Фонтани на Площі Ринок
Чотири фонтани зі статуями давньогрецьких богів Нептуна, Амфітрити, Діани і Адоніса є окрасою Площі Ринок. Вони симетрично розташовані на кожному куті площі. Скульптури є елементами фонтанів. Автором їх є відомий львівський скульптор Гартман Вітвер.
Фонтани були споруджені в 1793 році. Раніше на місці двох з них знаходились водойми, до яких були прокладені водогони, щоб місцеві жителі могли споживати воду. То були не фонтани, а криниці, вода з яких витікала двома струменями – сьогодні все відтворено точно так, як це було декілька століть тому.
«Кульбаба»
Фонтан «Кульбабка» стоїть навпроти пам’ятника королю Данилові на площі Галицькій. До 1941 року його прикрашала скульптура Світезянки (німфи озера Світязь, героїні поеми Адама Міцкевича), яку в 1880 році створив Тадеуш Блотницький.
А в XVI—XVIII ст. на цьому місці стояв невеликий дерев’яний костел Святого Хреста. Цей дерев’яний костел горів при облогах Львова, а у спокійніші часи завжди відбудовувався.
«Кульбаби»
У 1970-х роках на місці мальовничого газону перед входом до парку культури з вул. Вітовського було побудовано фонтани. Сам Парк Культури був закладений в радянський період, в 1951 році. Він став основним місцем проведення більшості міських свят. Біля фонтанів і досі люблять фотографуватись львів’яни і гості міста.
«Русалки»
Фонтан авторства скульптора Ярослава Скакуна зараз не працює. Він перебуває у занедбаному стані і, швидше за все, не буде відновлений. Та, все одно, можна помилуватись витонченою роботою майстра, втіленій у скульптурі Русалок.
«Івасик-Телесик»
Під час реконструкції (2009–2011) фонтан зробили музичним. Старі фотографії ж свідчать про те, що раніше вода розпилювалась через дзьоби лебедів.
Фонтан з рибами на Залізничному вокзалі
Це перший фонтан, який зустрічає гостей міста при виході з Головного залізничного вокзалу. Він розташований в центрі площі, навпроти центрального входу в будівлю залізничного вокзалу, і слугує розворотним кільцем для руху потоку автотранспорту по колу.
Фонтан «Хлопчик» на площі Митній
На невеликій за розмірами Митній площі сидить «Хлопчик» у вигляді фонтану. Поряд розташований Музей Пінзеля, ресторанчик та лавочки для споглядання неба.
Фонтан закоханих
Це найновіший фонтан міста. Бронзовий пам’ятник-фонтан відкрили 9 травня 2013 року, після тривалої реконструкції (раніше тут був фонтан «Каскад»). Він присвячений історії кохання львівських Ромео і Джульєтти — італійця Ромуальдо (Романа) Мікелліні й українки Палагни (Пелагії).
Подейкують, що історія львівського трагічного кохання дуже зворушила Вільяма Шекспіра і надихнула на написання «Ромео і Джульєтти»..
Наталія БОЙЧЕНКО, photo-lviv.in.ua
Підтримайте проект на Patreon