Вівторок, 23 квітня

Чужий: воскресіння. Як уродженець Львова Михайло Фрідман фінансує російські ракети

19 жовтня указ президента України Володимира Зеленського ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони запровадити санкції щодо півтори тисячі фізичних та юридичних осіб з Росії. До цього списку потрапив і Михайло Фрідман зі своєю родиною. Західні партнери наклали на нього економічні обмеження та арештували рахунки одразу після повномасштабного вторгнення РФ до України.

У нас цей процес чомусь затягнувся. І навіть тепер, коли санкції в дії, його бізнес продовжує працювати. Фрідман – російський олігарх родом зі Львова, який володіє одним із найбільших банків України та потужною телекомунікаційною мережею.

Фрідман та Альфа Банк

Статки Фрідмана оцінюють майже у 12 мільярдів доларів. Він входить до сотні найбагатших і найвпливовіших людей планети. Бізнесмена, який народився та виріс у Львові, вважають близьким соратником Путіна.

«Плюс до того він очолював Громадську раду при міністерстві оборони РФ. Тобто, він – головний бізнесмен, який опікувався військом, сприяв фінансуванню і допомагав фінансово тим людям, швидше нелюдам, які зараз приїжджають на танках. Тобто, це людина з системи. Це навіть не просто бізнес, це абсолютно людина з системи», – коментує депутат Львівської міської ради Любомир Мельничук.

Головним активом олігарха називають концерн «Альфа груп», заснований ще в 1989 році. До його складу входять десятки фінансових компаній. Зокрема, український «Альфа банк»За обсягом капіталу він належить до найбільших фінустанов України.

«З морально-етичної точки зору, я вважаю, що це не є правильно, коли банк, який належить російському олігарху, його структурний підрозділ, працює в Україні під різними благочинними приводами», – переконаний економіст Віктор Борщевський.

Російські корені неабияк похитнули імідж банку в Україні після лютневої агресії. Тож з 12 серпня фінустанова розпочинає процедуру ребрендінгу«Альфа банк» перейменовують на «Сенс банк». Але таким рішенням закон про націоналізацію російських активів не обійти.

«На даний час, на скільки я розумію, справа у Мін`юсті, який займається пошуком активів і необхідно Мін`юсту з’ясувати наскільки Альфа груп, Альфа банк в Україні пов’язаний на пряму чи опосередковано з Фрідманом. Якщо Мін`юст прийде до висновку, що вони є пов’язані, тоді, звісно, Альфа банк і все, що з цим пов’язано, їхні активи будуть конфісковані в дохід держави», – говорить юрист Володимир Марусяк.

Однак посили, які досі доводилося спостерігати з боку Національного банку України, говорять про те, що цього може і не відбутися. У квітні в головній фінансовій установі країни заявили, що ліквідація «Альфа-банку» негативно вплине на вітчизняну економіку. Водночас, зв’язок компанії з однойменним російським банком у Нацбанку не помітили.

«АТ «АЛЬФА-БАНК» (Україна) є відмінною від Альфа-банку (Росія) юридичною особою, яка не підпадає під міжнародні санкції. Це зазначило Міністерство фінансів США у своєму офіційному повідомленні про запровадження нового пакета санкцій проти Росії та зокрема російського Альфа-банку», – такою є інформація на сайті Національного банку України.

І справді, міжнародні санкції не торкнулися вітчизняного Альфа банку. А, отже, і в Україні жодних обмежень щодо нього не вводили. Ба більше, 25 лютого, коли країна була накрита вогнем від російських обстрілів, банк Фрідмана отримав позику від Нацбанку на понад 4,5 млрд гривень без жодної застави.

«І в мене виникає питання: чи багато українських банків чи українських фінансових груп могли б в перший день повномасштабного вторгнення отримати рефінанс на 4 з половиною мільярди гривень без жодної застави? І тому, власне, Фрідман зараз – це знакова постать, коли російський бізнес міг в перший день російського нападу отримувати з держбюджету колосальні гроші», – дивується журналіст Остап Дроздов.

Аби дізнатися позицію «Альфа-Банку» у Львові стосовно його власника, ми прийшли до головного відділення міста.

Тут нас ввічливо зустріли і одразу ж провели до керівника, але, почувши зміст нашого питання, сказали, що потрібно зачекати. Врешті-решт керівниця час на розмову так і не знайшла.

«Ми маємо домовитися з Оксаною Віталіївною, чи вона може дати коментарі, домовитись про зустріч з нею», – повідомили нам у «Альфа-Банку».

За декілька годин перетелефонували і повідомили, що коментар на цю тему можливий лише у письмовому вигляді. І вже наступного дня ми отримали відповідний лист.

«Персональні санкції щодо акціонерів Банку не впливають на щоденну операційну діяльність. Управління Альфа-Банком Україна, як і раніше, здійснюють Правління та Наглядова Рада. Акціонери, репутацію яких НБУ визнав небездоганною, більше не впливають на роботу Альфа-Банку Україна. 24 квітня 2022 року право голосу за акціями підсанкційних акціонерів Національний банк України передав довіреній особі – Сімеону Дянкову», – йдеться у відповіді пресслужби «Альфа-Банку».

Іншими словами, банк інформує, мовляв усі зв’язки з Росією обірвані. Та от ім’я Михайла Фрідмана у цьому листі чомусь не згадують.

Сам Фрідман з 2017 року мешкає у Лондоні. В інтерв’ю Bloomberg Businessweek олігарх нарікає, що нікуди не може виїхати звідти, рахунки заблоковані, а уряд Британії обмежує його витрати. І тут бізнесмен раптово згадав, що народився у Львові. Тож тепер консультується з нашою владою, щоб отримати українське громадянство та перереєструвати свої основні активи до України. Це допоможе Фрідману позбутися санкцій, а країні забезпечить додаткове економічне вливання.

Так, сьогодні акціонери «Альфа-Банку» готові докапіталізувати його на 1 мільярд доларів. Та якщо уряд або Нацбанк ухвалить рішення про передачу його активів державі чи іншим акціонерам, тоді цінні папери банку вони передадуть безоплатно.

«Чи буде, чи готова держава брати від російських олігархів зі списку Путіна? А Фрідман належить до списку Путіна. Чи готова держава в них брати, умовно кажучи, я це назву хабар в розмірі 1 мільярд доларів», – цікавиться журналіст Остап Дроздов.

«Один факт – те, що власник банку збирається докапіталізовувати його на мільярд доларів, під різними приводами, чи він хоче, щоб знявши санкції, чи там в банку проблеми – неважливо. Значить цей банк виконує для нього певну функцію. І далі нема чого говорити, що це унікальний банк, він відокремлений… Це є частина імперії російського олігарха», – наголошує економіст Віктор Борщевський.

Експерти кажуть, «Альфа-Банк» Банк в Україні потрібно націоналізувати, лише тоді він перестане спонсорувати ракети, якими окупанти вбивають українців.

«Якщо допустити, що в нас є якесь підприємство в Україні, засновником якого є підприємство з РФ, то, звісно, підприємство в Україні платить податки, які необхідно платити в Україні, але умовно прибуток, власником цього прибутку є засновник підприємства, і він може виводити цей капітал в Росію», – пояснює юрист Володимир Марусяк.

Ба більше, підприємство ще й підозрюють у маніпуляціях із виведення активів з України. Банк переказав на користь кіпрської материнської компанії майже 250 млн гривень у вигляді роялті, хоча раніше ця сума становила лише 200 тисяч. Прокуратура вважає, перереєстрацію торгової марки зробили умисно, для виведення більшої суми коштів в офшори.

«Проросійські банки в Україні з 2014 року. На жаль, була та сама філософія «ну та що таке банк». Особисто я казав в інтерв’ю іншим журналістам, що російські банки – це фінансові танки в нашій економіці російській», – говорить економіст Віктор Борщевський.

І після цього Михайло Фрідман просить надати йому українське громадянство.

«Абсолютно лицемірне намагання з метою позбавитись тиску світу, зняти з себе санкції, пробувати зберегти свій капітал. Усі це розуміють, питання: чи влада дасть йому в цю гру зіграти», – каже депутат Львівської міської ради Любомир Мельничук.

Схоже на дежавю. У 2011 році влада Львова дозволила Фрідману провести у місті Альфа джаз фест – фестиваль джазової музики, який у підсумку увійшов до переліку найбільших у Європі.

«Прецедент львівського Альфа джазу – сторінка видатної ганьби української держави і міста Лева. І я хочу передати привіт всім «львівцям», які стояли в черзі і бігали за квитками, щоб потрапити на фестиваль, знаючи, що під час війни це фестиваль російського олігарха», – обурюється журналіст Остап Дроздов.

У кулуарах львівської Ратуші розповідають, що впродовж багатьох років Фрідман мав тісні зв’язки із мером міста Андрієм Садовим. А сам фестиваль був частиною добре продуманої стратегії.

«Пошук хороших руських меценатів через промоцію якихось культурних заходів – це була так само спецоперація. Він ці гроші вкладав у Альфа джаз, щоб мати тісні стосунки з елітою, щоб мати підтримку у суспільстві, щоб російським окупаційним військам було на кого опертися, коли вони б сюди зайшли, а вони планували сюди заходити», – впевнений депутат Львівської міської ради Любомир Мельничук.

Окрім «Альфа груп», Фрідман разом із ще одним російським мільярдером Петром Авеном володіє телекомунікаційним холдингом VEON, який є власником найбільшого мобільного оператора України «Київстар».

Ми зв`язалися із представниками компанії, але, як і у випадку з Альфа-банком, отримали письмову відповідь, в якій відхрещуються від будь-яких зав’язків з Росією загалом та Фрідманом зокрема.

«Компанія «Київстар» зареєстрована в Україні і веде діяльність виключно у відповідності із законодавством України. Жодні громадяни або компанії РФ не мають впливу на «Київстар», не здійснюють функцій контролю над компанією і не отримують фінансової вигоди від діяльності «Київстар»», – прокоментувала провідна фахівечиня із зв’язків з громадськістю компанії «Київстар» Катерина Резніченко.

Разом з тим Михайло Фрідман є засновником та головним акціонером міжнародного інвестиційного бізнесу Letter One, куди, зокрема, входить Borjomi International. Саме її дочірня компанія IDS Group Ukraine є ексклюзивним імпортером води «Боржомі» в Україні. До слова, мінералка «Миргородська» також пов’язана з іменем російського олігарха.

Так чи інакше, навіть без українського громадянства в нашій країні Фрідман присутній у багатьох бізнес-сферах.

«Давайте ми в Україну всі олігархи ринемо, а за ними ще Абрамовича заберемо і всіх по списку санкцій в алфавітному порядку запросимо в Україну, бо кожен мільярд доларів принесе. Ви собі засуньте той мільярд не кажу куди, бо це вже не у мільярдах справа, а справа у національній послідовності, гонорі і честі», – говорить Остап Дроздов.

Водночас про агресію Росії в Україні уродженець Львова говорить вкрай обережно. Події в себе на батьківщині він назвав трагедією і закликав припинити кровопролиття. А в листі, який олігарх надіслав співробітникам своєї компанії LetterOneФрідман заявив, що «війна ніколи не може бути відповіддю».

«Я народився на заході України та прожив там до 17 років. Мої батьки є громадянами України і живуть у Львові, моєму улюбленому місті. Але я також провів більшість свого життя як громадянин Росії, будуючи та розвиваючи бізнес. Я глибоко прив’язаний до українського та російського народів і вважаю нинішній конфлікт трагедією для них обох», – заявив російський бізнесмен Михайло Фрідман.

Російський бізнес олігарха продовжує функціонувати і фактично фінансувати удари по Україні. А от у Європі компанії Фрідмана через санкції почали пробуксовувати – втрати у 2022 році склали понад 3,5 млрд доларів. І лише в Україні ситуація з його активами залишається неоднозначною: усім відомо, якими фірмами володіє мільярдер, але націоналізувати їх не наважуються. Мовляв, треба ще довести їхній зв’язок із підсанкційною особою.

Змови, NTA

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.