Вівторок, 27 лютого

Бібліотеки Львова – Топ 5 найкращих бібліотек у місті

На вулицях Львова з давніх часів переплітаються епос, лірика та драма. Місцева інтелігенція, письменники, громадські діячі та науковці, захоплені книгами, взяли амбітну ціль у відстоюванні національної ідеї української самобутності. Львівські бібліотеки й донині зберігають унікальний дух творців культури. Некваплива прогулянка містом неодмінно надихне Вас на відвідування «дому життя», аби захопитися прочитанням найрізноманітнішої літератури. Тож у цій статті пропонуємо перелік дуже затишних та найбільш популярних бібліотек у Львові.

Джерело: lviv.travel.

a large church with a green carpet

Наукова бібліотека Львівського національного університету імені Івана Франка

Наукова бібліотека університету Франка є найстарішою книгозбірнею в Україні та була заснована у 1608 році як бібліотека єзуїтської школи. Унікальність бібліотеки Львівського національного університету полягає не лише у старовині та книжковій наповненості, а й у казково-середньовічному інтер’єрі будівлі, що приваблює багатьох творчих людей. Зараз це навчальна університетська бібліотека, яка до того ж займається зберіганням та дослідженням писемних пам’яток, датованих XII-XIII століттями.

Бібліотеці було надано на зберігання книги, написані на пергаменті та рисовому папері, що оновлюються завдяки копіткій та ретельній роботі науково-реставраційного відділу бібліотеки. Бібліотечна колекція складається з рідкісних рукописних та друкованих книг, загальна кількість яких сягає двохсот тисяч одиниць, що мають статус національного надбання України. У фондах наукової бібліотеки збережено книги з особистих бібліотек гетьмана Івана Мазепи, французького кардинала Мазаріні та навіть французького короля Людовіка XV.

Відвідувач бібліотеки має нагоду не лише зачаруватися неймовірною стелею читацького залу, а й потрапити до «книжкового музею», аби простежити еволюцію книгодрукування крізь величезну колекцію унікальних примірників бібліотеки. Кредо університетської книгозбірні полягає у заміні філософського розуміння бібліотек в суспільстві, щоб основною метою їх функціонування стало надання суспільству усього того необхідного та актуального, чого потребує сучасний читач.

На початку 1900 року, постійним відвідувачем бібліотеки був Іван Франко. Письменник постійно займав місце у читацькому залі коло вікна та милувався ботанічним садом поряд. У роки, коли Франко мав проблеми зі здоров’ям, він продовжував творити в окремому кабінеті бібліотеки, де студенти допомагали йому читати книжки. Відомими відвідувачами бібліотеки також були: поет Богдан-Ігор Антонич, режисер та драматург Лесь Курбас та видатний історик та політик Михайло Грушевський.

Адреса: вул. Драгоманова, 5

a few people studying in a library

Бібліотека Центру міської історії Центрально-Східної Європи

Для дослідників львівської історичної автентичності не знайдеться кращого варіанту пошуку правдивої інформації, аніж візит до незалежного науково-дослідного центру — Бібліотеки Центру міської історії Центрально-Східної Європи. Ця бібліотека функціонує з 2007 року і відтоді активно сприяє розвитку досліджень міської історії Центрально-Східної Європи, й, зокрема, міста Львова, розвиваючи міжнародну співпрацю зі спорідненими національними та закордонними науковими інституціями.

Надбання бібліотеки становлять численні видання з історії міста Львова, зібраних в окрему секцію публікацій. Книжковий фонд містить книги з історії Центрально-Східної Європи XIX-XX століть, сучасні дослідження у сфері міської історії, єврейської спадщини, гендерних та музейних студій, унікальні історії з повсякденного життя львів’ян.

Характерною рисою бібліотеки Центру міської історії є зручний електронний каталог книжкового фонду, який можна переглядати в онлайн-форматі, ознайомлюючись із переліком видань бібліотеки. Онлайн-каталог має вигляд пошукової системи, тож потрібну інформацію з книг можна знайти за ключовими словами.

Окрім цього, бібліотека має фонд оцифрованих візуальних аудіофайлів та відеоматеріалів з історії міст Центрально-Східної Європи, які є частиною «Міського медіаархіву» Центру міської історії. Тож у бібліотеці читач може віднайти актуальні книжкові матеріали, періодичні видання, читанки та ксерокопії, адже бібліотека регулярно доповнюється новими надходженнями.

Адреса: вул. Акад. Богомольця, 6

a room with a tv and chairs

Перша львівська медіатека при Центральній міській бібліотеці імені Лесі Українки

Фонд першої львівської медіатеки поєднує книгозбірні новітніх видань, електронних книжок, аудіо- та відеоматеріалів та інтерактивного простору. Створення у 2014 році першої медіатеки у нашому місті відбулося за ініціативи львівської Централізованої бібліотеки для дорослих. За основу бралась організація Вроцлавського читацького простору, що надихнув львів’ян на створення медіатеки у Львові. До того ж це перша медіатека в Україні.

Головною метою, що ставить перед собою сучасна бібліотека — є надання можливості та простору для ініціативних львів’ян у втіленні їхніх проектів, адже тільки так можна змінити стереотипні уявлення про існування бібліотек.

Найбільш популярною бібліотека є серед молоді. Доволі багато є й дітей, чию увагу передовсім привертають комп’ютери та ігрова консоль читацького залу. Літні люди також є! Для них тут, до речі, організовують безплатні курси з комп’ютерної грамотності. За словами співробітниць, відвідувачі часто приходять до бібліотеки, щоб просто почитати.

У бібліотеці є три зали для відвідувачів, де читачі можуть вільно працювати та реалізовувати свої ідеї. У медіахолі — найбільшому залі бібліотеки — зберігаються основні фонди. Окрім того, медіатека має достатнє цифрове оснащення та ініціює проведення культурних подій та презентацій.

Цікавинкою бібліотеки є кімната — Гравіта — що виконує функцію майстерні, де часто відбуваються виставки, тренінги, воркшопи та мистецькі майстер-класи. Також окреме приміщення виділене на кінозал, що функціонує як домашній кінотеатр.

Адреса: вул. Мулярська, 2а

a library with shelves of books

Wiki бібліотека — філія №25 Централізованої бібліотечної системи для дорослих міста Львова

Нова надсучасна Wiki бібліотека функціонує з 2019 року на базі оновленої бібліотеки-філії для дорослих №25. Це місце зустрічі, місце творчості, місце активного читання і місце для навчання. Медіатека Wiki поєднує у собі затишний та комфортний читацький зал, де проводяться обговорення, надихаючі лекції та дискусії на різні теми.

Основними цілями функціонування Wikі бібліотеки є інтерпретація у реальному житті основних концепцій роботи Вікіпедії як відкритої енциклопедії, де кожен може вносити свою частку у модернізацію наявних статей. Такі амбітні ідеї є дуже актуальними для зміни стереотипних уявлень про бібліотеку як про книгозбірню. Натомість бібліотека пропонує відкритий простір для всіх, тож кожен може стати активним учасником творення та вдосконалення самого простору. Бібліотеку відвідують діти та дорослі.

До того ж Wiki бібліотека є неформальним «штабом» вікіпедистів, які своєю діяльністю сприяють оновленню українських публікацій у Вікіпедії. За їхньої ініціативи проводяться регулярні зустрічі та обговорення актуальних тем модернізації енциклопедії українською мовою. Нова інтерактивна бібліотека популяризує залучення молоді до наукових досліджень, надає відкритий доступ до знань. Пріоритетними напрямами роботи Wiki бібліотеки є промоція читання, безперервне навчання і розвиток львівської громади.

Адреса: проспект Червоної Калини, 58

a person sitting at a table in a library

Львівська обласна бібліотека для дітей

Зважаючи на те, що бібліотека для дітей у Львові була створена ще у 1940 році, її відвідувачами є ціле покоління читачів. Навіть за радянських часів, коли бібліотеки були осередком поширення партійної ідеології, маленьких читачів завжди намагалися навчити чогось хорошого, що й дотепер лишається доброю традицією дитячої бібліотеки.

Бібліотека гуртує велику кількість дітей з усієї Львівської області. Частими гостями є також літні люди, які приводять своїх внуків, і кажуть, що колись були читачами бібліотеки, та виросли на її книжках. Багато відвідувачів переконані, що у Львівській обласній бібліотеці для дітей існує своя унікальна атмосфера, у якій приємно перебувати годинами.

Обласна дитяча бібліотека поєднує традиційну книжкову культуру з новітніми технологіями. Читацький зал для дітей обладнано комп’ютерами, також є можливість брати свої портативні пристрої, прослуховувати бібліотечні аудіодиски та перечитувати електронні книги.

Фонд дитячої бібліотеки налічує 150 тисяч одиниць документів — книжок та періодики. На додаток, книгозбірня регулярно закуповує найпотрібнішу та найновішу літературу, задовольняючи запити юних відвідувачів. З цією метою бібліотека постійно стежить за книжковими рейтингами.

Ця книгозбірня є головною дитячою бібліотекою області, та водночас методичним центром міста Львова. Методисти бібліотеки регулярно проводять тренінги, семінари та курси з підвищення кваліфікації бібліотечної справи; навчають бібліотекарів Львівської області та районних центрів до використання інноваційних методів роботи з читачами, активно використовуваних на практиці.

Освітня та пізнавальна функція Львівської обласної бібліотеки для дітей полягає у традиційних методах забезпечення відвідувачів інформацією, вдосконаленні навичок її використання та критичного осмислення. Окремі проекти бібліотеки націлені на навчання особливостей написання творів, рефератів, роботу з книгою. Тренінги також навчають медіаграмотності та навичок роботи з інформацією в Інтернеті, перевіреність якої не може зрівнятися з достовірністю книжок з полиць бібліотеки.

Адреса: вул. Винниченка, 1.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.