Вівторок, 23 квітня

Автобус-перелом-гіпс. Як отримати компенсацію за травму у громадському транспорті

Ще у березні у львівському автобусі №18 комунального перевізника АТП-1 серйозно травмувалася літня жінка. Коли водій різко загальмував – вона впала й отримала подвійний перелом ноги. Й досі проходить реабілітацію. На лікування родина потратила чималі гроші. Втім жодної компенсації потерпіла не отримала. А кримінальну справу взагалі закрили.

Чи реально відшкодувати кошти, якщо травмувався у громадському транспорті, – про це  у програмі «Підсумки. Наживо» (щоп’ятниці о 19:00 на NTA).

Різке гальмування – вивих і перелом

76-літня пані Дарія вже пів року постійно перебуває вдома. До цього працювала медсестрою в екстреній медицині. І часто виїжджала до хворих. А тепер і сама потребує медичної підтримки. Неприємність з нею трапилась в березні цього року.

Жінка їхала в автобусі. Коли потрібна зупинка була близько, вона підвелася і підготувалася до виходу з транспорту: трималася за поручні сидіння, коли водій різко загальмував.

«У мене аж  рука вивернулася від різкої зупинки. Біль був страшний. Від того я аж упала на підлогу. І дуже не вдало», – пригадує подію постраждала пасажирка пані Дарія Дерев’янко.

На місце люди викликали карету швидкої допомоги і поліцію. 76-річну жінку забрали до лікарні. Як виявилося, травма складна – закритий перелом ноги у двох місцях та вивих плеча. Пані Дарію прооперували та встановили спеціальну пластину у ногу.

«Антибіотики. Я ще до сьогодні п’ю ліки. Дівчата-санітарочки за мною дивилися. На це все потрібно гроші. Там великі витрати були для мене і моїх дітей», – розповідає Дарія Дерев’янко.

Загалом, лікування обійшлося родині у майже 2 тисячі доларів, каже донька постраждалої. За це час ніхто ані з АТП-1, ані з мерії справами потерпілої не цікавився.

«Ні водій, ні Орест Хамула з АТП-1, ні пан Олеськів із міського управління транспорту, ні пан Білий, хто там ще в міській раді є – ніхто не поцікавився чи взагалі ця постраждала жива. Не кажучи вже про те, чи нам щось потрібно. А в той час мій чоловік був після інфаркту, донька неповнолітня, брат був хворий», – описала ситуацію в родині донька потерпілої пасажирки у автобусі Оксана Вишневич.

Після отриманої травми пані Дарія ще три місяці не підводилася з ліжка. Окрім цього, після шпиталю перехворіла коронавірусом у складній формі. Навіть, кисневу маску брали у благодійників. Виходжували пані Дарію вдома донька та син.

Зараз жінка може пересуватися лише на милицях по дому, спокійними кроками. До поліклініки самій складно зайти. Пів року після інциденту, а жінка і досі не повернулася до звичайного життя.

Донька потерпілої каже: здивувало не лише ставлення водія автобуса до ситуації, а й те, що, згідно з відкритою кримінальною справою, автобус мав перебувати впродовж певного часу як доказ на території АТП-1. Натомість уже за кілька днів він був на маршруті.

«Я спеціально перевіряла. Через день, якщо не помиляюся, вже цей автобус курсував. А для пасажирів нема ні страхування, ні компенсацій», – обурюється донька постраждалої пасажирки у автобусі Оксана Вишневич.

Кримінальну справу щодо випадку із пані Дарією правоохоронці спершу відкрили, а потім закрили. Покарання так ніхто і не поніс.

«Те, що я перетерпіла не можливо передати. І фінансово, і морально, і діти мої, той водій хоча б був людиною, хоча б подзвонив», – емоційно і зі сльозами на очах говорить  Дарія Дерев’янко.

Що каже законодавство про компенсацію

Ніхто не застрахований. Навіть, якщо є квиток

В управлінні транспорту львівської міськради кажуть: пасажири всіх міст України не застраховані, коли їдуть в автобусі чи трамваї. У законодавстві цього не прописано. І чиновники називають це значною прогалиною.

«Навіть за наявності квитка не передбачається страхування. Потрібно вносити зміни у законодавство і будемо такі речі ініціювати, бо це важлива річ», – каже начальник управління транспорту Львівської міськради Орест Олеськів.

Ініціювати такі зміни найкраще одразу із кількох міст, щоб на проблему звернули увагу, додає Олеськів. При цьому не забуває наголосити: ціна за проїзд тоді однозначно зросте. Приблизно на 1 гривню.

А щодо випадку із пані Дарією, то каже: оскільки справу закрито – грошова компенсація не передбачена. Чи телефонували жінці із АТП-1, – не знає, адже «в юридичних нормах це теж не прописано, як обов’язок».

«Наскільки мені відомо, АТП все-таки зверталося до неї. Але точно не можу вам сказати», – прокоментував начальник управління транспорту Львівської міськради Орест Олеськів.

Відшкодувати гроші за травму – можливо

Юристи ж наполягають: відшкодувати кошти у таких випадках можна! Постраждалим треба діяти за певним механізмом. Перше – на місце викликати поліцію та медиків для фіксації дорожньо-транспортної пригоди. У лікарні всі висновки медиків та чеки від куплених ліків обов’язково зберігати. А ще проводити відео та фотофіксацію. Важливо мати також квиток про проїзд, утім у львівському транспорті таких не видають.

«Будь-яке фото чи відео-доказ для правоохоронців, для суду буде значимим, оскільки їм потрібен детальний опис, що саме відбулося, як відбулося, як це виглядало, які ушкодження одразу були. Потрібна оця хронологія подій, особливо добре, коли вона візуалізована», – розповідає юрист Юрій Танасійчук про відшкодування коштів за травмування у громадському транспорті.

Він спростовує переконання багатьох: що у таких випадках краще нічого і не починати, бо результату не буде.

«Людина, якій заподіяна шкода, завжди має право на відшкодування. Це основа, і про це треба завжди пам’ятати», – наголошує юрист Юрій Танасійчук.

Відтак радить Дарії Дерев’янко не зволікати і подавати до суду. Тим паче, що сім’я має чимало фактів та доказів. Тільки так можна повернути компенсацію за витрачені кошти на дороговартісне лікування та оперативне втручання.

Юлія Бундз

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.