Неділя, 22 грудня

Шалене кохання та курйози на лижах – невідомі факти з життя Квітки Цісик (відео)

Унікальний тембр голосу, два повноцінні “фірмові” альбоми українських пісень, “оскароносний” саундтрек – і це ще далеко не весь спадок неймовірно талановитої американки українського походження Квітки Цісик, пише Експрес-онлайн.

Народилась Квітка 4 квітня 1953 року у Нью-Йорку, далеко від рідної землі, яка дала світу її батьків – Володимира та Іванну.

З дитинства юна Квітка була залучена до музики – батько, скрипаль-віртуоз, вчив Квітку та її страшу сестру Марію грати на скрипці та фортепіано. Марія, до слова, згодом стала відомою піаністкою, директором консерваторії у Сан-Франциско. А от Квітка обрала спів: “Я мала його пальці й техніку, але мріяла співати…”, – казала вона в інтерв’ю.

В юному віці Квітку долучили і до громадського життя. “Вона перебувала в “Пласті” від новацтва, тобто з 6-7 років, – розповідає Експрес-онлайн пластун Тарас Зень, син Лідії Цісик-Зень, троюрідної сестри співачки. – Квітка була у “Пласті” приблизно до 17 років, тоді помер батько і доводилось заробляти на життя. Належала Квітка до 30-го куреня імені Софії Галечко — про це мені розповіли пластуни з Америки. Навіть надіслали унікальні світлини – на одній з них на голову Квітки поклав руку патріарх Йосиф Сліпий, для якого пластуни виступали.

До речі, юна Квітка мала посаду в “Пласті” — вона очолювала гурток “Соловейки”, який об’єднував усіх співочих. Часто мали виступи — наприклад, співали на вечорі, присвяченому Роману Шухевичу. Звісно, українською”. З “Пластом” у Квітки були пов’язані і романтичні спогади – шалена, але трагічна історія кохання. “Ми разом із Квіткою були на таборах – влітку та взимку, – каже Експрес-онлайн Мирон Спольський, пластун, канадієць українського походження.

– Всі знали: У Квітки та Богдана було велике кохання. Вони разом співали, взимку – ганяли на лижах. Квітка, до речі, чудово їздила. Пригадую, коли в перші дні табору нас ділили по групах залежно від того, наскільки хто добре катається, то ми з Квіткою та ще кількома пластунами показували інструктору, що кататись зовсім не вміємо — перевертались, падали, завалили цілу чергу! Одним словом, дуркували (Сміється. – авт.)

Про кохання… Жаль, що у них не склалось – не пригадаю, але чиїсь батьки були проти – чи її, чи його. Богдан, до речі, теж помер молодим”.

Квітку Мирон Спольський пригадує як надзвичайно товариську, веселу та із великою жагою до життя та музики. Джингли – записи рекламних роликів для десятків компаній – це була її робота. Однією з найуспішніших співпраць стали ролики для “Ford Motor Company”. Для цієї компанії Квітка співала 17 років! Якось концерн порахував – за цей час голос співачки почули 22 мільярди разів! Навіть був виданий журнал, на обкладинці якого позувала співачка.  

Кейсі, як називали її в Америці, працювала з 9 ранку до 3 години ночі. Навіть після народження сина, Едварда-Володимира, вона приїжджала у студію – з місячним немовлям на руках. У 1978 році вона записала пісню “Ти осяюєш моє життя” – для однойменного фільму. Пісня отримала “Оскар” і “Золотий глобус”, проте нагорода не дісталась Квітці через конфлікт з режисером. А її прізвище узагалі вирізали з титрів.

Лише один раз Квітка Цісик була в Україні. “Це був зовсім неафішований візит, – каже Тарас Зень. – До нас, в Івано-Франківськ вона приїхати не могла, адже місто було військовим. Швидше за все, відвідала родичів у Львові та Києві. Про жоден виступ тоді не могло бути мови”. Музика Квітки прилетіла до України уже значно пізніше.

Два записані альбоми – “Kvitka” у 1980-му та “Two colors” (“Два кольори”) – у 1989 році, коштували подружжю Квітки Цісик та Едварда Раковича (другий чоловік співачки) 200 тисяч доларів!

Вона знала, що не заробить грошей на цих записах, проте зробила їх найкращими та найякіснішими! 40 студійних інструменталістів Нью-Йорка грало для Квітки!

Це була пам’ять про свою батьківщину, подарунок усім українцям світу. “Наприкінці 90-их я купив в Києві піратські касети Квітки Цісик, а згодом зумів знайти ще одну, дуже рідкісну платівку під назвою “Ivanku”, – розповідає Тарас Зень. – Знайшов її на американському аукціоні за 19 доларів. Це чудесний запис унікального тембру Квітки”.

…Її не стало у 1998 році – життя талановитої співачки обірвав рак, з яким вона боролась сім років.

Олена КОВАЛЬСЬКА


Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.