п`ятниця, 22 вересня

Уоррен Баффет: помилка №1, яку роблять батьки, коли навчають дітей поводитися з грошима

Відомий американський підприємець і один з найбільших в світі інвесторів – про важливість навчання дітей фінансової відповідальності.

Перш ніж стати генеральним директором Berkshire Hathaway, Уоррен Баффет чим тільки не займався. Наприклад, коли йому було шість років, купував упаковку «Кока-Коли» за 25 центів, а продавав за 50. Також Баффет торгував журналами та жуйками, обходячи всі сусідські будинки.

«Батько завжди надихав і підтримував мене, – сказав Баффет в інтерв’ю CNBC в 2013. – Саме він прищепив мені правильні звички в дуже ранньому віці. І найважливіший урок, який він дав, стосувався заощаджень ».

Коли Уорррена Баффета запитали, яку найбільшу помилку допускають батьки, коли вчать своїх дітей поводитися з грошима, він відповів:

“Найчастіше батьки чекають, поки їх діти стануть підлітками, перш ніж почати розмову про те, як поводитися з грошима. У той час як починати цю розмову слід набагато раніше – в дошкільному віці!”

Час не чекає

Так, ви все правильно зрозуміли: «У дошкільному віці!». За словами Баффета, вчені говорять про те, що 80% розвитку нашого мозку відбувається у віці до трьох років.

Згідно з дослідженням, проведеним в Кембриджському університеті, діти у віці від 3 до 4 років з легкістю засвоюють основні принципи грошового обігу, а до 7 років у них вже остаточно виробляються базові навички фінансової поведінки в майбутньому.

«Більшість батьків знає, наскільки важливо навчити дітей правильно поводитися з грошима, – продовжує Баффет. – Але справа в тому, що знати і робити – це зовсім різні речі ».

У 2018 році фірма T. Rowe Price провела опитування 1014 батьків (які мають дітей у віці від 8 до 14 років) і понад 1000 молодих людей (віком від 18 до 24 років). Виявилося, що тільки 4% батьків обговорювали фінансові теми зі своїми дітьми-дошкільнятами.

30% батьків приступили до навчання дітей, коли тим виповнилося 15 років, в той час як 14% взагалі не говорили з ними на цю тему.

Уроки, які Уоррен Баффет дав власним дітям

У 2011 році Баффет взяв участь в підготовці дитячого мультсеріалу «Секретний клуб мільйонерів», в якому поділився власним досвідом поводження з грошима.

У цьому шоу – 26 епізодів, кожен з яких присвячений певній темі фінансової грамотності. Наприклад, що таке кредитна карта і як вона працює, або куди вкладати гроші, щоб вони приносили прибуток.

«Всі ці уроки я дав власним дітям [трьом]. Вони дуже прості, але дуже важливі для життя і бізнесу », – сказав Баффет CNBC.

Отже, представляємо вашій увазі уроки з мультсеріалу «Секретний клуб мільйонерів», а також поради Уоррена Баффета, як навчити цього своїх дітей.

1. Як мислити більш гнучко

Мета цього уроку – навчити дітей не опускати руки і не здаватися, тільки тому що спочатку щось не працює. Здатність мислити гнучко, нестандартно і креативно їм дуже знадобиться в майбутньому, коли доведеться зіткнутися з фінансовими проблемами.

Ідеї  для діяльності:

Поведіть своїх діточок в музей і покажіть їм картини різних жанрів і напрямків. Зверніть увагу на те, як відрізняються твори мистецтв за стилем. Після цього запропонуйте дітям намалювати щось самостійно, але, попередньо проведіть своєрідний мозковий штурм – подумайте над тим, які інструменти можна використовувати, крім кистей (пальці рук, мочалка, ватяні палички і тд).

Ще один прийом: гра «Перетворіть сміття в скарб». Запропонуйте дітям придумати, як можна використовувати старі речі в будинку. Наприклад, пробки від пляшок можна перетворити в шашки, а порожню коробку від пластівців – в тримач для журналів. Це допоможе дітям навчитися критично мислити, економити і одночасно – дбайливо ставитися до природи.

2. Як почати економити гроші

Як казав Бенджамін Франклін:

«Зекономлений пенні – це зароблений пенні». Для того щоб діти навчилися грамотно управляти своїми грошима, вони повинні зрозуміти різницю між бажаннями і потребами.

Ідеї  для діяльності:

Дайте кожному зі своїх дітей дві банки з написами:

«Для заощаджень» та «На витрати». Кожен раз, коли у них будуть з’являтися гроші (як подарунок на день народження, на кишенькові витрати, плата за вигул сусідської собаки і тд), обговорюйте, як правильно розподілити отриману суму між двома банками.

Попросіть дітей намалювати 5-10 речей, які вони хотіли б придбати. А потім уважно проаналізуйте список і обговоріть, наприклад, що розумніше – купити нову іграшку, яку вони хочуть, або рюкзак, що необхідний.

3. Як відрізнити ціну від вартості

Хто з нас не шкодував про те, що під впливом імпульсу купив якийсь Супермодний гаджет або туфлі хіт сезону, хоча міг придбати не менш якісний товар набагато дешевше?

Завдання батьків – пояснити дітям механізм, за допомогою якого рекламодавці буквально змушують нас купувати продукти і послуги, і як визначити, що варто своїх грошей, а що ні.

Ідеї ​​для діяльності:

Складіть разом з дітьми список продуктів, які збираєтеся купити в супермаркеті, а потім уважно вивчіть, скільки вони коштують в інтернет-магазинах або в інших магазинах по акціях. Порівняйте ці ціни і подивіться, який магазин пропонує кращу пропозицію для конкретного товару.

Ще одна вправа: обговоріть з дитиною якусь рекламу в журналі. Запитайте їх: «Що продається? Яку думку намагається нам нав’язати реклама? Що привертає увагу в рекламі? Що вона змушує відчувати? Як рекламодавець намагається переконати купити продукт якомога швидше? »

4. Як приймати правильні рішення

Для того, щоб правильно оцінювати ситуацію і приймати оптимальні рішення, необхідне глибоке розуміння, як різні варіанти вибору впливають на майбутні результати.

Ідеї ​​для діяльності:

Баффет пропонує моделювати різні ситуації, показуючи, як певне рішення було найправильнішим і призвело до найкращого результату. Також – ділитися своїми промахами і помилками, коли одне неправильне рішення спрацювало за принципом доміно. Тобто важливо сформувати у дітей розуміння того, що абсолютно всі рішення, якими б невеликими вони не були, так чи інакше впливають на життя. Наприклад, наступна ситуація: «Ми хочемо купити новий телевізор, але зламався кондиціонер, тому необхідно збирати гроші на його ремонт. Якщо не зробимо цього, то в будинку буде занадто жарко, коли прийде літо. А ось коли купимо кондиціонер – можна буде задуматися про покупку телевізора ».

Ви повинні прищепити своїм дітям звичку приймати правильні рішення щодо грошей. Розмовляйте з ними, аналізуйте, обговорюйте. Наприклад, якщо діти повідомляють про те, що хочуть купити DVD-фільм, запитаєте, чи дійсно їм потрібен цей фільм в колекції чи можливо розумніше взяти його напрокат.

“Ніколи не буває занадто рано”

Виховання здорових фінансових звичок у ваших дітей – це одна з найважливіших речей, що ви можете зробити для їх успішного майбутнього.

«Ніколи не буває занадто рано, – каже Баффет. – Будь то навчання дітей основним принципам грошового обігу, різниці між потребами і бажаннями або необхідності заощаджень. З усім цим діти стикаються вже в ранньому віці, тому краще пояснити їм все і допомогти зрозуміти ».

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.