Вівторок, 23 квітня

5 неперевершених історичних книжок, які варто прочитати кожному українцеві

Багато українців з початком жахливої російської навали пережили справжню трансформацію життєвих цінностей. І вже немає жодної різниці, з якого ти регіону й наскільки чиста твоя мова, – кожен долучився до боротьби за свободу України, хто як може. Війна змусила багатьох громадян серйозно замислитися над тим, ким ми є, звідки бере початок та безумовна єдність українського народу, той відчайдушний спротив. Найкраще та найдокладніше на ці запитання відповідає історія нашої країни. Отже, пропонуємо вам добірку історичних книг, які нині дуже актуальні.

Джерело: Vogue.

«Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності», Сергій Плохій

Професор історії Гарвардського університету Сергій Плохій без міфологізації та стереотипів подає історію нашої батьківщини в надзвичайно зрозумілому форматі. Видання охоплює всю українську історію – від перших людей, що мешкали на цій території, до контекстуалізації сучасної політики путіна, яка вилилася в парадоксальну агресію проти українського народу.

Вже сама назва вказує на те, що Україна впродовж багатьох століть була брамою Європи. Як події української історії впливають на геополітику? У чому полягають відмінності між українцями й росіянами? Кому належить Україна на сході та Крим? Книжка відповідає на ці та безліч інших запитань і читається залюбки.

«Короткий курс історії України», Олександр Палій

Від праісторії до російської агресії – масштабний задум втілився в чудовому навчальному посібникові, що розповідає про знакові повороти української історії. У книжці докладно подано всі найважливіші події, через які пройшла наша країна. Широко наведено цитати з історичних документів – це дає змогу читачеві оцінювати історію самостійно, без інтерпретацій.

«Предки платили життям за уроки історії. Було б легковажно не спробувати взяти їх задарма, – наголошує талановитий історик і політичний консультант Олександр Палій. – За кожною сторінкою – небокрай людського досвіду».

«Війна і міф. Невідома Друга світова», Володимир В’ятрович, Олександр Зінченко, Максим Майоров

Цією книжкою автори, співробітники Українського інституту національної пам’яті, оголошують війну міфам. Вони досліджують приховані чи спотворені радянською пропагандою факти часів Другої світової війни. Серед іншого з’ясовують, як Друга світова стала для радянського народу Великою вітчизняною війною, чи завжди Радянський Союз був непримиренним супротивником нацистів, що передувало пактові Молотова – Ріббентропа тощо.

Зокрема, у книжці докладно висвітлюється діяльність українських націоналістів і спростовується міф про те, що вони нібито винищували євреїв під час війни. Безумовно, книжка буде корисна кожному, хто знайомиться з історією Другої світової війни та не хоче потрапити в полон міфів.

«Подолати минуле. Глобальна історія України», Ярослав Грицак

Книга відкриває нові горизонти для осмислення нашого минулого. Доктор історичних наук, український публіцист Ярослав Грицак зазначає, що Україна утворилася внаслідок глобальних процесів, багато з яких були пов’язані з насиллям та масштабними кризами. Втім, минуле – це не тюрма. Ми маємо подолати своє минуле, аби краще розуміти, як будувати власне майбутнє, куди рухатися далі. Автор закликає до перезавантаження та співтворення сучасної України. Він намагається усвідомити сам і дати читачеві розуміння, що й чому відбувається зараз із нами і яким може бути майбутнє України. Ця книга стане в пригоді кожному, хто прагне сприймати історію критично.

«Спогади. Кінець 1917 – грудень 1918», Павло Скоропадський

Мемуари гетьман Української держави (травень-грудень 1918 р.) написав одразу після подій 1917–1918 років, де висвітлив один з найважливіших і найтрагічніших етапів державотворення України, що став переломним та визначальним для її подальшої долі. Знаковий український політичний діяч Павло Скоропадський зазнав поразки в розбудові незалежної країни, втім окремі починання гетьмана дійшли до наших часів.

Спогади гетьмана дають чітко зрозуміти, що ніхто не подарує тобі того, що ти прагнеш, якщо не об’єднати зусиль заради цього. Історичну цінність цього твердження ми бачимо сьогодні на власні очі та вже самі щодня доводимо цю істину.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.