п`ятниця, 22 листопада

Зміна цінностей. Як в Україні пройшло 9 травня

Цього року Україна вперше відмовилася від радянського сценарію святкування Дня Перемоги і приєдналася до європейської традиції шанування пам’яті загиблих у Другій світовій війні в День пам’яті і примирення – 8 травня.

Покладання квітів на могилу Невідомого солдата в Києві

Покладання квітів на могилу Невідомого солдата в Києві. Фото – Прес-служба Кабінету міністрів України

У Києві святкування 9 травня проходило під знаками червоних гвоздик і червоних маків. Біля станції метро Арсенальна на Печерську разом прогулювалися ветерани Червоної армії та воїни УПА.

Разом з ветеранами президент України Петро Порошенко, прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, члени уряду та представники різних релігійних конфесій поклали квіти до пам’ятника на могилі Невідомого солдата на Алеї слави в Києві.

Після цього на площі Слави ледь не розгорівся конфлікт між прихильниками і противниками Сталіна. Група літніх людей – до 10 осіб, деякі з них в пілотках – прийшли на площу з портретом Сталіна. Інші люди, різного віку, обурилися цим, зажадавши прибрати портрет радянського диктатора. Міліціонери спробували вгамувати конфлікт і розмістилися біля конфліктуючих сторін.

Користувачі соцмереж повідомляли, що там же – на площі Слави за 3 грн продавалися георгіївські стрічки. Разом з тим, більшість людей прийшли до парку Слави з прикріпленими до одягу символічними маками.

Пізніше на території Меморіального комплексу Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років пройшла церемонія прийняття військової присяги новобранцями окремого полку президента України і 101-ї окремої бригади охорони Генерального штабу Збройних Сил України.

прийняття військової присяги новобранцями окремого полку президента України

Фото: Прес-служба АП

Президент Петро Порошенко виступив з промовою, в якій наголосив внесок українського народу в перемогу над нацизмом у Другій світовій війні і заявив, що Україна більше ніколи не буде святкувати День перемоги за російським сценарієм.

виступ Петра Порошенка з нагоди 70ї річниці перемоги над нацизмом 2015р

Фото: Прес-служба АП

До початку церемонії на територію Музею ВВВ намагався прорватися чоловік у гімнастерці і з бутафорськими орденами.

У цей час на головній вулиці столиці – Хрещатику, де раніше в цей день традиційно проходить військовий парад, активісти виклали з більш ніж 20 тис. великих білих поштових коробок напис Пам’ятаємо – перемагаємо.

виступ під час святкування 70ї річниці перемоги в ВВВ 2015р

Фото: Прес-служба АП

У Харкові активісти до Дня Перемоги переробили радянський монумент Вічний вогонь – Пам’ятник борцям Жовтневої революції – в пам’ятник героям України.

У Харкові активісти до Дня Перемоги переробили радянський монумент Вічний вогонь - Пам'ятник борцям Жовтневої революції - в пам'ятник героям України.

Фото: ЄвроМайдан Харків via Facebook

Раніше в місті скасували концерт духових оркестрів на честь Дня Перемоги в зв’язку із загрозою провокацій. Але урочисте покладання квітів до Меморіального комплексу Слави, присвячене 70-й річниці Перемоги над нацизмом, відбулося, передає РБК-Україна.

Пам’ять загиблих вшанували ветерани війни, представники міськради на чолі з міським головою Геннадієм Кернесом, духовенство, студенти харківських вузів, школярі, жителі міста. Під гімн України прозвучав триразовий залп, курсанти військових вузів Харкова під музику духового оркестру пройшли урочистим маршем.

У Дніпропетровську 9 травня пройшли пам’ятні заходи, в яких взяли участь представники влади, політики і тисячі городян, передає РБК-Україна.

святкування 9 травня 2015р У Дніпропетровську

Фото: РБК-Україна

З ранку в центрі Дніпропетровська до монумента Слави безперервним потоком йшли люди різного віку з георгіївськими стрічками, жовто-блакитними і з символами червоного маку. Конфліктів між ними не виникало.

У Запоріжжі 9 травня пройшов мітинг на Алеї Бойової Слави. Жителі міста прийшли на мітинг з георгіївськими стрічками і символікою Компартії.

9 травня 2015 р в Запоріжжі

Фото: РБК-Україна

З нагоди Дня перемоги в Одесі відбувся святковий автопробіг: центральними вулицями міста проїхали ретро автомобілі та колона байкерів.

Від Театральної площі біля Оперного театру виїхала низка ретроавтомобілів і військових машин часів Другої світової війни з ветеранами. За ними – сотні байкерів та автодрифтерів, які уклали колону.

У той же час, більше 300 одеситів прийшли на алею Слави в Одесі на акцію пам’яті, організовану активістами Куликового поля та об’єднання Народна дружина. при цьому, більшість присутніх були з «георгіївськими стрічками».

Терористи, у свою чергу, провели в центрі окупованого ними Донецька пародію на Парад перемоги. Дійство під проливним дощем приймав ватажок терористичної організації ДНР Олександр Захарченко. Він заявив, що в “параді” беруть участь ті, хто особисто вбивав сотні українців, росіян і громадян України інших національностей, які воювали з бойовиками в складі сил АТО.

Кадр відео донецького "параду" з YouTube

Кадр відео донецького “параду” з YouTube

У містах Луганської області урочистості до Дня Перемоги пройшли без пригод. У прес-службі глави Луганської обласної державної адміністрації Геннадія Москаля повідомили, що свято відзначали навіть у населених пунктах на самій лінії розмежування вогню – в Троїцькому біля Дебальцеве (околиці села практично щодня обстрілюють бойовики), Станиці Луганській (яку позавчора терористи обстріляли з мінометів, перебивши магістральний газопровід), Попасної, Золотому і Нижньому.

У Сєвєродонецьку 9 травня розгорнули величезний прапор України

У Сєвєродонецьку 9 травня розгорнули величезний прапор України
Фото: РБК-Україна

В окупованому Криму в місті Керч на День Перемоги городяни ледь не побилися з ветеранами за солдатську кашу. За традицією для ветеранів приготували солдатську кашу, а також овочі, фрукти та м’ясні нарізки.

Але поки ветерани дивилися концерт, керчани юрмилися біля огорожі польової кухні і вимагали у волонтерів, щоб їх вже нагодували. Коли ветеранів почали пропускати до столів, натовп кинувся до входу, розштовхуючи людей похилого віку ліктями.

Таким було 9 травня 2015 в Україні.


Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.