Великі штрафи, виправні роботи і навіть арешт. Опубліковано проєкт закону про дематюкацію мови

Богомолець хоче викорінити лайку із публічного простору.

На сайті парламенту України опубліковано текст законопроєкту “Про протидію лихослів’ю” (про дематюкацію мови) (про внесення змін до деяких законодавчих актів України про дематюкацію мови). Автор – народна депутатка Ольга Богомолець, пише ТСН.

У пояснювальній записці є визначення терміну лайки і нецензурщини – це “вияв слабкості, психоемоційного роздратування і водночас втоми, вияв агресії й слабкості водночас”. При цьому матюки прийшли до України з російської культури, як вважає політик. “Лайку, яку впродовж століть насаджували російські колонізатори, сьогодні “насаджують” у публічному просторі та медіа. Українці історично і традиційно не вживали лайливих слів на кшталт тих, що побутують нині”, – переконана Богомолець.

Лайка, на переконання авторки, свідчить про вияв психічної слабкості, примітивний спосіб вияву агресії, коли немає достатньої кількості аргументів, а також псевдосамозахист і темну частину несвідомого, яка потребує контролю, аби не зруйнувати світ.

У разі ухвалення законопроєкту на офіційному рівні буде визначення поняття “лихослів’я (нецензурна лайка)”, будуть врегульовані заміни будь-якої літери під час вживання слів та виразів. Крім того, закон не допустить вживання матюків в ефірах. Штраф складатиме 10% розміру ліцензійного збору за трансляції аудіовізуальних творів (крім фільмів), передач, зокрема інформаційних та інформаційно-аналітичних телерадіопередач, програм та/або їхнього відеосюжетів та інших будь-яких матеріалів, які містять лихослів’я. Гроші, отримані в результаті штрафів, скеровуватимуть до Українського культурного фонду. 

Також Богомолець пропонує адміністративну відповідальність за матюки, якщо вони розповсюджуються у ЗМІ. Штраф складатиме від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням 20% заробітку, або адміністративний арешт на строк до 15 діб. 

Якщо лайка буде порушувати громадський порядок і спокій громадян під час трансляції телерадіопередач, передбачений штраф від сорока до сімдесяти п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. 

Якщо матюкається публічна особа в ефірі, буде накладено штраф від 75 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. 

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.