Понеділок, 25 вересня

В Україні за вивезення лісу саджатимуть до в’язниць

Якщо раніше за незаконну вирубку лісу в Україні можна було відбутися штрафом, тепер порушникам загрожує до 10 років позбавлення волі. Крім того, Верховна Рада обмежила обсяг необробленої деревини, яку можуть використовувати на внутрішньому ринку.

Такі нововведення, йдеться у пояснювальній записці до законопроекту №5495, дозволять зберегти український ліс і принесуть до бюджету країни мільярди гривень.

Автор законопроекту, лідер Радикальної партії Олег Ляшко також пропонував на 8 років заборонити експорт деревини, однак проти такої пропозиції виступив президент Петро Порошенко. Парламент прийняв законопроект у первісному вигляді, але Порошенко наклав вето і знову вніс документ на розгляд Ради, вже без норми про 8-річний мораторій.Светит на 1 кмБольшая распродажа фонарей POLICE 1101. Доставка бесплатно299 грнХиты парфюмерии

OBOZREVATEL з’ясував, як нововведення може змінити ситуацію в Україні.

Масштабні втрати і великі надії

Мораторій на вивезення лісу-кругляка вже діє. І тільки за рік він дозволив збільшити несировинний експорт на 4 млрд грн, відкрилися десятки нових підприємств. Крім того, скоротилися обсяги вирубки українських Карпат. Незважаючи на це, головна проблема – нелегальні вирубування і вивезення лісу до Європи – лишається.

За даними міжнародної організації Earthsight, Україна – головне джерело незаконного постачання дешевої деревини до ЄС. Якісний матеріал вивозять і продають задешево, видаючи його за “дрова” – нібито рубали тільки погані дерева із санітарною метою. У мережі маса фото і відео ешелонів деревини, що проходять кордон.

Якщо закрити схему вивезення лісу, економічний і екологічний ефект мораторію міг би стати в рази більшим. Для цього і потрібна передбачена законопроектом №5495 криміналізація контрабанди.

вирубка лісу лісів

Після набуття чинності новими правилами, за контрабанду деревини можна отримати до 10 років позбавлення волі. Так, незаконне переміщення лісу через кордон карається позбавленням волі на термін від 3 до 5 років. За повторне порушення (або якщо злочин організувала злочинна група) – від 5 до 10 років в’язниці з конфіскацією майна.

Незаконна вирубка дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, перевезення, зберігання, збут незаконно зрубаних дерев, що заподіяли істотну шкоду, – караються штрафом від 17 тис. до 25,5 тис. грн або арештом терміном до 6 місяців. За незаконну вирубку, знищення лісових культур і молодняка штрафуватимуть на суму до 5,1 тис. грн.

Крім того, законопроект обмежує використання необроблених деревоматеріалів на внутрішньому ринку до 25 млн кубометрів на рік.

Такі норми стимулюватимуть українських підприємців самостійно переробляти сировину і вивозити вже готову продукцію. Та сама Польща, яка, згідно з інформацією Earthsight, отримує більшу частину української деревини, може відкрити на нашій території свої підприємства, платити податки до бюджету України, створювати робочі місця і продавати за кордон вже готову продукцію.

вирубка лісу вирубка лісів експорт лісу

Якщо зрубати певну кількість дерев і продати їх, наприклад, польській меблевій фабриці, можна заробити кілька тисяч. А якщо відкрити в Україні таку саму фабрику, використовувати деревину для виготовлення меблів і продавати за кордон, заробляти можна в десятки разів більше. І виграє від другого варіанту кожен українець.

Обсяги вирубки скоротяться,оскільки треба обслуговувати тільки власне виробництво, а не слугувати сировинним придатком. На фабриці з’являться робочі місця, підприємці будуть платити податки в місцевий і державний бюджети. Більше того, експортні виручки поповнять валютний баланс, тобто гривня зміцниться.

З огляду на обсяги контрабанди, а за словами прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана минулого року вони склали 70 млрд грн, посилення покарання за нелегальну контрабанду може реально змінити ситуацію в країні.

Чому скасували 8-річний мораторій

Україна, зазначає Петро Порошенко у своїй пропозиції, повинна виконувати взяті на себе зобов’язання. І заборона на експорт нібито порушує їх. Так, згідно зі статтею XI Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року, ніякі заборони чи обмеження, крім мит, податків чи інших зборів, не повинні встановлюватися або застосовуватися будь-якою стороною щодо імпорту будь-якого товару.

“Це також не узгоджується із зобов’язаннями України щодо Угоди про асоціацію між Україною, з одного боку, та Європейським Союзом, Європейською спільнотою з атомної енергії та їхніми державами-членами, з іншого боку…”, – йдеться у пропозиціях Порошенка.

Водночас нардеп від Радикальної партії Віктор Галасюк вважає, що мораторій не порушує угоду з ЄС і це всього лише формальна відмовка. “Формально прикриваються Угодою про асоціацію з ЄС. Але за фактом офіційно заявляю, що і нинішній мораторій, і прописана в законопроекті норма про заборону експорту дров – потрапляють в частину виключення Угоди з ЄС. Саме тому вони є цілком легітимними і відповідають інтересам України, а також міжнародним домовленостям”, – пояснив у коментарі OBOZREVATEL Галасюк.

вирубка лісів

До речі, мораторій на експорт лісу ввели ще ву 2015 році і термін його дії – 10 років. Фактично, пропонована в законопроекті норма продовжила б заборону на експорт ще на кілька років. До цього моменту в України є шанс розвинути власну деревообробну промисловість, налагодити контроль перевезень через кордон, скоротити обсяги контрабанди.

“Політики і ЄС, змовившись, порушують закон і покривають величезну контрабанду лісу з України. Це і є справжня корупція, яку не бачать в упор наші так звані антикорупційні органи. За що українці платять вам космічні зарплати, євнухи?!”, – впевнений Олег Ляшко.

Варто зазначити, що жорстке покарання за контрабанду – поширена практика. В Україні порушників штрафували, а в Білорусі – саджали на термін до 10 років. Західний сусід України – Молдова – також дбайливо ставиться до своїх кордонів. Контрабанда через кордон карається штрафом у розмірі від $500 до $650 або позбавленням волі терміном до 2 років, а юридична особа – штрафом у розмірі від $2 до $4 тис.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.