Як купити житло у Польщі? З квартирами проблем нема, а от з будинком може бути безліч клопотів

У 2021 році українці в Польщі купили близько 4,5 тисяч квартир. Що варто знати, аби купити житло в Польщі? Чому часто виникають труднощі з придбанням будинку? Чи можна купити дачний будинок і оселитися там? І чому фахівці не радять спокушатися на низькі ціни на нерухомість у TBS? Про це говоримо із Іриною Дроздовською, експерткою ринку нерухомості.
Джерело: Gazeta.pl.

Чи може іноземець купити квартиру, будинок в Польщі? 

— Для купівлі квартири (не будинку) у Польщі нема ніяких перепон для українців, — веде далі Ірина Дроздовська. — Кожен іноземний громадянин може купити таке помешкання, не маючи ні дозволу на проживання, ні карти поляка, ні візи. 

До речі, з досвіду скажу: робити вигляд, що житло не сподобалося, щоб поторгуватися, не варто, у Польщі така фішка не діє, краще налагодити з першої зустрічі позитивний контакт із продавцями.

З будинками інша ситуація, бо їх продають разом із ділянкою. А на купівлю землі іноземець повинен отримати дозвіл Міністерства внутрішніх справ. У моєму досвіді не було відмов, але клопоти виникають через тривалість процедури. Якщо, наприклад, власники продають будинок через розлучення або виїзд в іншу країну, вони швидше за все не будуть чекати на отримання ймовірним покупцем дозволу кілька місяців, а знайдуть іншого.

Якщо покупець має всю суму на банківському рахунку, то дозвіл можна отримати протягом трьох місяців (такий мінімальний термін), а якщо у кредит, то ситуація значно складніша.

 

Якщо ви хочете купити будинок в іпотечний кредит, то ситуація ще гірша. Адже банк повинен переказати гроші одразу власнику нерухомості, а це неможливо зробити без нотаріального акту купівлі, а нотаріус не укладе акту, бо нема дозволу з міністерства. Замкнене коло.

І такі клопоти спіткають не тільки тих, хто купує будинок, є і квартири, до яких належить, до прикладу, кілька метрів дороги, або треба придбати землю на доїзд до гаража.

— І який вихід у таких ситуаціях?

— Є одна можливість, якою користуються українці. /У випадку, коли землю купує не фізична особа, а спілка (по-польськи sp z o.o, а по-нашому ТзОВ), закладена у Польщі, то не потрібно мати дозволу. Отож наші співгромадяни спершу закладають спілку, купують будинок та землю, а потім вже переводять майно у приватну власність. Але це теж складний і не дешевий процес.

Нерухомість у Польщі: дачні будинки, квартири від TBS

— На сайтах нерухомості продають будинки на дачних ділянках. Для їх купівлі теж потрібен дозвіл?

— Дачні будинки у садівничих товариствах (ROD – rodzinne ogrody działkowe) не призначені для цілорічного проживання, а тільки для відпочинку. Ви не можете купити ні такий будинок, ні землю під ним, а заплатити тільки відступне власнику за те, що віддав вам своє право мати ділянку у товаристві. Тобто фактично це просто договір на користування ділянкою. 

— Як щодо квартир від TBS?

 

Як купити нерухомість у Польщі? Ціни і необхідні документи

— Ціни на житло не падають. Якщо минулого року квадратний метр вартував 5800-6900 злотих, то тепер — від 6000 (без ремонту) на вторинному ринку, а в новобудовах — від 8000. У квартирі у новобудові потрібно вкласти у ремонт не менше 2000 злотих за метр квадратний. 

— Які документи потрібно мати покупцям і продавцям для купівлі квартири?

— Покупцям — посвідчення особи, PESEL (але він не обов’язковий, якщо купуєте за готівку). Продавцю, крім зазначеного, слід мати “ксєнгу венчисту” (там має бути зазначено номер помешкання зі спеціального електронного реєстру, за яким ви дізнаєтеся усю інформацію про помешкання, в тому числі хто власник, коли купив, чи є борги і так далі… 

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.