У шведів є таке слово – mysa. Воно означає “прийти додому після довгого робочого дня, зняти черевики, запалити свічку, погладити кішку, розлягтися на дивані і відчути себе добре”.
Це слово відмінно описує ставлення шведів не тільки до комфорту, але і до розкоші. Найпрекрасніше – це коли тобі добре всередині, а не зовні. У цій статті ми розповімо вам, як шведам вдалося досягнути такого.
На початку ХХ століття шведський підхід до багатства і бідності нічим не відрізнявся від прийнятого в інших країнах. Простота – це бідність. Висока культура побуту – це химерні буржуазні інтер’єри. Тим часом в країні активно йшла індустріалізація – і для людей, які масово приїжджали в міста, потрібно було створювати умови для життя.
Державу – а разом з ним і суспільство – турбувало питаннями загального благополуччя. Одним із способів знайти шлях до благополуччя стало виховання нового смаку: зокрема, письменниця і громадський діяч Еллен Кей випустила книгу з практичними рекомендаціями про те, як влаштувати правильний побут.
А наочним керівництвом до дії стали акварелі одного з найвідоміших шведських художників – Карла Ларссона: вони демонстрували інтер’єр його власного будинку і тихе сімейне щастя, яке стало можливим, коли на зміну великогабаритним темним меблям прийшли білі стіни, світле дерево і текстиль ручної роботи.
Картини розходилися великими тиражами і стали хрестоматійним прикладом симпатичного життя, яке міг повторити у себе в будинку майже будь-який швед – поклеїти шпалери за порадою Еллен Кей виворітно (білою) стороною. Масове виховання смаку стало першим кроком на шляху формування способу життя, при якому за розкіш приймають простоту і затишок, а не шик і позолоту.
Раціональний підхід
У 20-х роках ХХ століття новий підхід став поширюватися повсюдно: з’явився масовий попит на красиві, але доступні речі. Після Стокгольмської виставки 1930 року шестеро авторів, включаючи архітекторів Уно Орена, Гуннара Асплундома і Свена Маркеліуса, розробили маніфест “acceptera” (дієслово, яке означає “приймати, погоджуватися”), який звів масове виробництво і стандартизацію в ранг нової релігії – функціоналізму.
Їх ідея заощадити на виробництві перетворилася на ключову художню цінність. Новий дизайн підходив і небагатим людям, які хотіли купувати доступні речі з гарними малюнками з універмагу Svenskt Tenn, і забезпеченим, які цінували продуманий дизайн. Сповідувався загальний етичний принцип – “краще для більшості”.
В результаті чого до середини століття скандинавський дизайн розійшовся світом, а його ключові ознаки помітні в шведській культурі і сьогодні: раціональне планування, світла колірна гамма і функціональні меблі. Однією з ключових вимог до якісних речей і інтер’єрів вважається застосування натуральних матеріалів у виготовленні. Світле дерево, бавовна і замша поєднуються з металом і склом так, щоб простір виглядав комфортним, але не був перевантажений деталями.
Надмірність – антонім розкоші в Швеції. Місцеві дизайнери зробили ставку на ергономіку при розробці різних предметів, починаючи від побутової техніки і закінчуючи автомобілями, – і в результаті стали знамениті по всьому світу.
Вірність традиціям та споживчий патріотизм
Неважливо, наскільки багатий шведський будинок: на комоді в квартирі з білими стінами стоятиме червона далекарлійська конячка, а підлогу прикрасить килим з натуральної вовни марки Kasthall, який дістався, ймовірно, від бабусі, тому що ця марка веде свій архів з 50-х, а існує зовсім з кінця XIX століття. Чисті і лаконічні лінії, взяті за основу, шведи навчилися доповнювати яскравими деталями ручної роботи, які робляться, як правило, теж в Швеції.
Здоровий патріотизм по відношенню до місцевої продукції сприяє збереженню ремісничих традицій. Скажімо, інтер’єрні магазини Svenskt Tenn існують з 1924 року і до цих пір випускають домашній текстиль з малюнками дизайнера Йозефа Франка, якому ця мережа і зобов’язана своєю славою. А керамічний гігант і постачальник королівського двору Gustavsbergs Porslinsfabrik досі створює класичну кераміку за дизайном Стіга Ліндберга, хоча на кожній другій кухні і так знайдеться емальований чайник з колекції Bersa 1960 року.
Індустріальне виробництво і ремісничі традиції в Швеції доповнюють один одного, і завдяки цьому існує спадкоємність в естетиці побуту. А значить – і відповідальність в культурі споживання.
Близькість до природи
Населення Швеції надає великого значення турботі про навколишнє середовище. Зокрема, влада заявляє, що всього 1% відходів стає сміттям, все інше переробляється. З міркувань екологічності виробництва і збереження ресурсів все частіше житло будується з дерева. Включаючи багатоповерхові будинки: за проектом архітектора Герта Вінгорда звели восьмиповерхівку, яка і зовні, і всередині повністю виконана з деревини і при цьому, всупереч стереотипам, відповідає вимогам пожежної безпеки.
Заміські будинки в Швеції проектують з вікнами до підлоги – сучасні утеплювачі і потрійне скління дозволяють не хвилюватися щодо збереження тепла взимку. Крім того, Швеція – північна країна, природного світла мало, і великі вікна вирішують цю проблему, наскільки це можливо. Екотренд в архітектурі і дизайні – це не тільки етичний вибір, але і прояв раціонального підходу. Технології насамперед спрямовані на забезпечення безпеки. У глобальному сенсі – і для людей, і для навколишнього середовища. І це є однією з основних цінностей шведського суспільства і місцевої культури споживання.
Чим заможніший громадянин, тим більше відповідальності він несе перед суспільством, роблячи вибір на користь економічних автомобілів, натуральних матеріалів, довговічних речей. Екологічність відбивається і на тій енергії, яку використовують шведи всюди, намагаючись якомога менше завдавати шкоди навколишньому середовищу, – скажімо, компанія Volvo, створюючи свої автомобілі, використовує лише енергію гідроелектростанцій – ніякої нафти і тим більше вугілля. Шведи намагаються робити своє життя і життя інших кращим і зручнішим.
Свідоме споживання
Шведи купують дорогі речі, але це завжди обдуманий процес. Причому не тільки за системою ціна-якість, а й з урахуванням ідеологічних цінностей. В основі високої культури споживання лежить етика. Розкішні речі від простих відрізняються перш за все якістю обробки і матеріалами, а також більшою продуманістю, технологічністю і зручністю. Дороге крісло – це не золоті підлокітники, а предмет інтер’єру, в якому максимально зручно сидіти, яке зроблено руками майстрів своєї справи і яке зроблено з натуральних матеріалів.
Швеція – це в певному сенсі утопія, де предмети, здається, існують не для того, щоб на них заробляли корпорації, а тому, що з їх допомогою люди дійсно навчилися приносити красу і гармонію в своє життя. У шведів варто повчитися вмінню виходити не з надлишку, а з потреб. Забезпечене населення тут максимально вимогливо ставиться до якості, а ось гнатися за кількістю сенсу шведи не бачать.
Джерело meduza.io
Підтримайте проект на Patreon