Понеділок, 22 липня

Сьогодні в Україні набув чинності закон про державну мову. Які штрафи передбачені за невиконання норм закону про українську мову

Закон про мову передбачає, що українська – єдина державна мова в Україні. Цей статус установлює обов’язковість її використання по всій країні в органах державної влади та місцевого самоврядування, а також у публічних сферах суспільного життя.

16 липня в Україні набув чинності закон про забезпечення функціонування української мови як державної, повідомляють на сайті Верховної Ради.

Закон передбачає, що українська – єдина державна мова в Україні. Цей статус установлює обов’язковість використання української мови по всій країні в органах державної влади та місцевого самоврядування, а також у публічних сферах суспільного життя.

Українська мова виконує функції “мови міжетнічного спілкування, є гарантією захисту прав людини для кожного українського громадянина, незалежно від його етнічного походження, а також є фактором єдності та національної безпеки України”. Дія закону не поширюється на сферу приватного спілкування та релігійних обрядів.

Закон передбачає створення нового органу, підконтрольного Кабінету Міністрів, – Національної комісії зі стандартів державної мови. Вона буде затверджувати стандарти української, зокрема правопис, установлювати вимоги щодо рівня володіння нею для набуття громадянства України та обіймання державних посад, розробляти завдання для відповідних іспитів, проводити їх і видавати сертифікати. До комісії буде входити дев’ятеро членів, строк повноважень яких триває шість років.

Водночас деякі положення закону набудуть чинності 2021 року, зокрема норма про складання іспиту на рівень володіння державною мовою під час набуття українського громадянства; обов’язкове використання української мови в кіно, театрах і музеях.

Обов’язкове використання української мови в друкованих виданнях набуде чинності для загальнонаціональних видань за два з половиною роки, а для місцевих – за п’ять років, із 16 липня 2024 року. Водночас газети та журнали можна видавати в кількох мовних версіях, одна з яких має бути українською.

Інтернет-видання зобов’язані будуть мати українську версію, яка завантажується за замовчуванням, із 16 липня 2022 року.

Підприємства та організації всіх форм власності, які працюють із клієнтами та споживачами, повинні будуть обслуговувати їх тільки державною мовою із 16 січня 2021 року. Інформацію у сфері обслуговування можна дублювати іншою мовою на прохання клієнтів.

Положення про державний контроль уповноваженим із захисту державної мови та штрафи в разі порушень набудуть чинності за шість місяців від дня призначення уповноваженого Кабінетом Міністрів. Закон передбачає також зміни в Кодекс про адміністративні правопорушення. 

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.