Саміт G20: Зеленський та Путін підтвердили участь

До саміту “великої двадцятки” в Індонезії залишилися лічені дні. Напередодні стало відомо, що у ньому візьмуть участь президент Володимир Зеленський та голова Кремля Володимир Путін.

Джерело: КорреспонденT.net.

Онлайн або офлайн

Варто зазначити, що у Києві та Москві довгий час не озвучували своїх намірів щодо саміту G20. В Україні, здавалося, було більше проти ніж за. Ще на початку листопада під час спільного брифінгу з президентом Греції Катериною Сакелларопулою Зеленський розповів, чи поїде на саміт, якщо там буде Путін.

“Позиція моя особиста і позиція України була в тому, що якщо лідер Російської Федерації братиме участь, то Україна не братиме участі. Подивимося, як буде у майбутньому”, – сказав Зеленський.

Він додав, що 3 листопада розмовляв із президентом Індонезії і вкотре отримав запрошення на саміт.

Щодо Путіна, то президент Індонезії теж сумнівався у його візиті на саміт. Джоко Відодо 7 листопада ще не був упевнений, що Володимир Путін з’явиться на зустрічі глав держав Групи двадцяти. Він заявив, що розмовляв з Путіним, проте відчуває “сильне відчуття”, що президент Росії не приїде на саміт на Балі наступного тижня. Більше того, він у цьому майже певен.

Проте вже 8 листопада Відодо зазначив, що президент країни-агресора приєднається до G20 в онлайн-форматі. Він заявив, що Путін приєднається до саміту, “якщо така ситуація можлива”. Якщо ні – то кремлівський диктатор може бути віртуально.

У свою чергу, у США неодноразово зазначали, що хотіли б, щоб Україна була присутня на саміті “великої двадцятки”. Прес-секретар Білого дому Карін Жан-П’єр заявила, що Штати виступають за участь України. Навіть якщо на ньому буде присутня Росія.

Представниця Білого дому наголосила, що рішення про участь двох країн залежить від лідерів G20. Також, за словами Карін Жан-П’єр, президент Сполучених Штатів Джо Байден “не має наміру” зустрічатися з Путіним на полях саміту.

У результаті, 8 листопада у прес-службі ОП підтвердили, що Зеленський візьме участь у G20.

“У якомусь форматі, звісно, ​​що Володимир Зеленський візьме участь у саміті G20”, – повідомив прес-секретар Зеленського Сергій Никифоров у коментарі 24 каналу.

У прес-службі глави держави припустили, що найімовірніше це відбудеться в онлайн-форматі. Це питання зараз узгоджується.

Зазначимо, що після підтвердження участі президента на саміті, в ОП заявили, що Російську Федерацію настав час виключити з G20, як це було з G8, яка перетворилася на G7. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк. Крім того, він також не назвав формат виступу українського президента.

“З точки зору безпеки формат до останнього триматиметься в секреті. Це перше. Друге, що стосується позиції. Якщо ми говоримо про G20, то Росія використовує G20 виключно для промоутування свого права на ведення терористичної війни. Ми очікуємо від партнерів такої самої позиції, як в України: не може країна, яка веде сьогодні активну масштабну війну зі спробою захоплення території цієї країни, і навіть більше, Путін неодноразово говорив, що вважає, що Україна не повинна існувати як концепція держави, відповідно, ця країна не може перебувати в клубі інших цивілізованих країн, і партнери повинні це публічно говорити. І ми вважаємо, що в рамках G20 необхідно було б провести таке ж переформатування, яке було проведено в рамках G8, коли воно перетворилося на G7”, – наголосив він.

Чого чекати від “великої двадцятки”

Експерти кажуть, що участь для Путіна у саміті “двадцятки” дуже важлива. Справа в тому, що глава країни-окупанта гостро потребує спілкування на найвищому рівні з представниками інших держав.

“Якщо подивитися на голосування в Генасамблеї ООН, то і Індія, і Китай утрималися. Путін досі намагається спілкуватися з ними, щоб перетягнути на свій бік або принаймні вони не зайняли жорсткої антиросійської позиції. Тому йому є сенс туди їхати”, – зазначив банкір Сергій Фурса у коментарі 24 каналу.

Крім того, саміт проводиться в Індонезії, а інтерес Росії до країн Азії зріс у міру того, що з державою-агресором не бажають мати нічого спільного на Заході.

“Росія намагається переорієнтуватися на Азію. Проте всі розуміють, що вона ніколи не замінить Захід. За всієї поваги до обох цих важливих регіонів, у них різні сильні сторони, які не дуже взаємозамінні”, – розповів у коментарі 24 каналу голова Центру політичних студій “Доктрина” Ярослав Божко.

Зрештою, Зеленський відрізав Путіну саму можливість поїхати на саміт G20, упевнений політичний експерт Олег Сааякян.

“Ми бачимо, що Путін фізично не їде на G20. Це було зрозуміло і до того, оскільки зустрічі високого порядку у Путіна не планувалося. Президент США Джо Байден уникає Путіна і ясно було сказано, що цієї зустрічі двосторонньої не відбудеться. Путін до певного часу торгувався, що він не поїде, тому що Індонезія та інші країни G20 дуже хотіли б його там бачити, для них важливо, щоби цей формат не помер”, – каже політичний експерт у коментарі Громадському.

Також він додав, що Україна, ще не взявши участі у саміті G20, вже за всіма параметрами його для себе використала.

“Ще подивимося на завершальне рішення, адже вся робота з G20 ведеться між самітами. Путін включатиметься онлайн, що дозволяє Україні включитися онлайн. Путін не поїхав. Ультиматум українців не порушений, але Путін і фізично не поїхав, тому це можливість задати українську інтерпретацію, що Путіну там не раді і Путін не поїхав тому, що країни G20 не захотіли втратити виступ Зеленського і таким чином Зеленський змістив Путіна», – додав Саакян.

Нарешті, в експертних колах не вірять у те, що на саміті в Індонезії вдасться якимось чином схилити Україну до переговорів з Росією.

“Путін на саміті G20 сподівається на переговори не з Україною, а зі США. Але є позиція Білого дому та Байдена, що жодні переговори на полях саміту американська сторона не планує з російською стороною у будь-яких форматах. Переговори з Україною також малоймовірні. Президент України на цей рахунок має чітку позицію, тобто після спроб незаконної анексії ні про які переговори не йдеться, єдина підстава для переговорів – це звільнення територій від загарбників станом на 1991 рік, тільки після того, як вони підуть з України і будуть певні контури визнання своєї провини в Росії та репарацій, це може стати фундаментом для процесу переговорів”, – розповів у коментарі i-ua.tv політичний експерт Олексій Буряченко.

Що ж до самого Путіна, то, за словами аналітика та російського опозиціонера Андрія Піонтковського, на саміті G20 Росії дадуть ще один чіткий сигнал про неприпустимість застосування ядерної зброї.

За його словами, сказаним в ефірі 24 канали, німці та китайці поставили крапку в ядерному шантажі Росії. Під час візиту до Китаю Олаф Шольц разом із лідером КНР Сі Цзіньпіном категорично виступили проти використання ядерної зброї Росією.

“Вислів був ніби нейтральний, але зрозуміло, до кого вони зверталися. Це колосальний удар по Путіну. На саміті G20 у Балі, вважаю, що китайці та американці разом також включать цю фразу в комюніке “Великої двадцятки”. Це буде ще один “цвях” у путінську “труну”, – зазначив Піонтковський.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.