п`ятниця, 1 березня

Розмова про «великі» й «малі» культури одразу видає совєтського чєловєка

Радник голови Офісу президента Олексій Арестович в ефірі у російського адвоката Марка Фейгіна заявив, що «в Україні багато хто хоче збудувати велику країну з маленькою культурою», яка підходить для «маленької моноетнічної держави типу Угорщини», хоча Україна – велика і полікультурна країна. Український поет, перекладач та есеїст Андрій Любка у відповідь на такі висловлювання наголошує, що маячню про великі й малі культури століттями використовують росіяни для русифікації.

Сама розмова про «великі» й «малі» культури одразу видає совєтського чєловєка, вихованого за імперсько-расистськими лекалами, бо немає ніяких великих і малих культур, є просто культура народу – в кожного різна й неповторна. Якщо словаків 5 мільйонів, словенців 2, а естонців усього мільйон, то це не означає, що їхня культура якась гірша, менш розвинена чи менша, ніж «вєлікая руская культура».

Ідеологічна маячня про великі й малі культури століттями використовується росіянами для русифікації й поневолення інших народів, в тому числі й українського. Мовляв, ви забавниє человєчкі, пєсні і пляскі у вас вєсьолиє, но вот большая культура только руская, большой язик – только рускій.

А якщо у вас нема культури – то й держави своєї вам не треба, та й про вашу окрему національність/народність, то все вигадки… Ну це ж 2+2, як цього можна не усвідомлювати?

І не треба казати, що це, мовляв, обмовка, що малася на увазі думка Мілана Кундери про малі й великі європейські народи, про історичні й неісторичні нації. Ні, це не обмовка, а банальна глупота, бо Кундера мав на увазі якраз протилежне: говорив, що великі імперії не дають малочисельним народам Центральної Європи право на державне існування, що протягом століть місія нас, центральноєвропейців, полягає якраз у боротьбі з імперіалізмом усіх мастей (і російським, і німецьким, і – раніше – османським чи французьким). Це боротьба за право на існування.

Тому будь-яка розмова на тему великих/малих культур просто видає совєтське ідеологічне виховання, вірус, закладений у дурну голову ще в дитинстві. Культура корінних народів (племен) Америки, бурятів, уйгурів, курдів, єзидів, ромів чи будь-яких інших етноспільнот – не є гіршою чи кращою, меншою чи більшою, тьмянішою чи яскравішою. Вона є самобутньою, неповторною і важливою для всього світу.

Саме про це була наша Революція і саме за це ми зараз воюємо: за гідність. За право на свою культуру, тобто за право бути такими, як ми є. І при цьому не бути гіршими чи меншими – просто бути собою.

І нормальна людина це бажання бути собою завжди зрозуміє й підтримає, не ображатиме й не принижуватиме вас, а ненормальна – оголосить війну, захоче вас окупувати чи вбити, переконати у меншовартості чи взагалі в неіснуванні.

Джерело: Tvoemisto.tv.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.