Росія мститиме обстрілами міст за кожен наш успіх. Інтерв’ю з Олегом Ждановим

Що зараз відбувається на сході, чи досі триває “оперативна пауза” і чи почався контрнаступ на Херсонщині. Про останні події на фронті – в інтерв’ю проєкту “Говорить Великий Львів” із відомим військовим експертом, полковником запасу ЗСУ Олегом Ждановим.

Олег Жданов про масовані обстріли міст

На День Незалежності будуть “подарунки” від РФ

–  У середу відбулися обстріли на Київщині, потрапили ракети в Кропивницький, є загиблі та постраждалі. За повідомленнями білоруських Телеграм-каналів, зафіксували до 25-ти вильотів ракет з території Білорусі. Чим це можна пояснити? Це до Дня Державності України, чи є інші приводи активування нашого ворога?

– Росія завжди намагається спаплюжити нам всі наші свята. Згадайте, що було на Паску, на Трійцю – постійно лунали сирени і літали ракети. А тут День Державності тієї держави, яку Путін мріє знищити. Дуже ретельно був спланований ракетний удар з трьох напрямків, дуже багато ракет і тому наша ППО спрацювала відсотків на 50. 

– Наступне важливе свято – День Незалежності 24 серпня. Також отримаємо “подарунки” від РФ?

– Так. Це через політичні мотиви. А є ще мотиви воєнні, коли РФ отримує якусь поразку на полі бою, то відбувається те ж саме. Згадайте, що було, коли ми змусили їх покинути острів Зміїний, яка була масована ракетна атака і не один день. Нам треба бути готовими і розуміти, що кожний успішний крок на фронті, або якась політична подія, яка йде на користь Україні, – це червона ганчірка для Путіна.

– То успішне відбиття Херсона, в яке ми всі віримо, теж буде мати жорстку відповідь від РФ на ті регіони, які не знаходяться на лінії фронту?

– Так, чим більше ми будемо розвивати успіх, тим більше вони намагатимуться нанести нам вогневе ураження. Це можна поставити в пряму залежність.

Херсон, Бахмут, Миколаїв і мрії Путіна про Київ

Херсонський тригер для російської оборони

– Що буде відбуватися в найближчі тижні на Херсонщині?

– Там суттєво ситуація не зміниться. Ми можемо активізувати атаки на окремі укріпрайони або рубежі, але не в лоб, а використовуючи обхідний маневр. Будемо наносити максимальне вогневе ураження дистанційними засобами. В першу чергу, це будуть пункти управління і засоби ППО, щоб підключити нашу штурмову і армійську авіацію. Це ураження і наступ або маневрові дії наших військових підрозділів в комплексі повинні дати ефект відступу російських військ до річки Дніпро. Далі ми змусимо це угруповання піти пішки, без будь-якої техніки, або  вони будуть знищені вогневими засобами.

– Деокупація Херсону відбудеться дистанційними атаками без безпосередніх боїв у Херсоні?

– Так, ми будемо максимально уникати лобових зіткнень і контактних боїв зі збройними силами РФ.

– За сухопутний коридор через Мелітополь у Крим росіяни будуть чіплятися набагато активніше? Яка там може бути ситуація?

– Усе буде залежати від того, як буде проходити наступ на Херсоні. Можливо, цей наступ спричинить ефект доміно і оборона росіян посипиться. Або навпаки – це може посилити їхню оборону, щоб захистити сухопутній коридор до Криму. Тоді ми будемо застосовувати інші способи. У нас є й інші напрямки для наступу на російські війська. В будь-якому випадку все впирається в постачання зброї. Якщо буде зброя, тоді ми можемо вирішувати проблеми звільнення з будь-якого напрямку і в будь-який час. Зараз ми будемо використовувати всі наші можливості, які є на сьогоднішній день.

– Тобто Херсон може стати психологічно визначальним?

– Так. Херсон може стати тригером щодо стійкості оборони російських військ на всьому південному сході України. Може зробити ситуацію критичною, або посилити оборону російських військ. 

– Важливою подією стало повернення до Миколаєва генерала Марченка, який в перші дні обороняв місто. Офіційна позиція – аби керувати партизанським рухом на Херсонщині. Яка перспектива в тому, що він повернувся?

– Я пов’язую повернення генерала Марченка з заявою президента Зеленського про терміни звільнення Херсона і Правобережної України і, можливо, всієї області. Людина, яка організовувала всі ці міроприємства з територіальною обороною і партизанським спротивом на окупованих територіях, буде активувати всі ці дії. Коли забрали генерала Марченка з Миколаєва, голова адміністрації Віталій Кім проголошував оптимістичні висловлювання, що у нас все буде гаразд, а потім все затихло. Зараз повертається позитивний момент в плані підготовки.

Найжорсткіші бої біля Бахмута

– Коли окупанти тимчасово завоювали Сєверодонецьк і Лисичанськ, Путін оголосив оперативну паузу. Але ця пауза затягується. Експерти кажуть, що в Росії вже немає сил, щоб захопити всю Донецьку область. Як ви оцінюєте ситуацію навколо Слов’янська і Краматорська, чи буде там масована атака найближчим часом?

– Сьогодні штурмові дії тривають. Незважаючи на те, що вони не можуть наростити натиск і наступ, такий, як був на Лисичанськ і Сєверодонецьк, вони змінюють напрямки по черзі. Спочатку на Слов’янському напрямку штурмують, потім на Краматорському, на Бахмутському, на Сіверському. Сьогодні найактивніші напрямки – це Сіверськ і Бахмут. На жаль, вони мали частковий успіх і вийшли за водні перешкоди в районі Вуглегірської ТЕС і вийшли на тактичний простір, де можуть можуть повернути на Бахмут, або піти на Сіверськ, або вздовж траси М-03 на Слов’янськ. Наскільки їм вистачить сил і можливостей – отут ми подивимось. На Бахмутському напрямку найжорстокіші бої, ми поки їх стримуємо. Повторюється ситуація, як на Сєверодонецьку, коли ми вимотали їх і вони досі не відновили наступальний потенціал. Там дуже важка ситуація, але контрольована ЗСУ.

– Після “жесту доброї волі”, коли окупанти пішли з Київщини, Чернігівщини і Сумщини, було очікування ще одного наступу на Київ. Згодом почали говорити, що білоруська армія разом із російською можуть спробувати атакувати кордони з ціллю іти на столицю України. Для росіян ще існує примарна надія такої атаки?

– Втрати враховувати не варто, бо Путін їх не враховує. А ідея захопити Україну і, зокрема, Київ нікуди не зникла. Вони зараз диференціюють воєнні вимоги перед своїми військовими. Спочатку це було захоплення Києва і поглинання всієї України, потім зосередження на сході, потім проходження до Одеси, Придністров’я і Молдови. Зараз вони в найближчій перспективі хочуть захопити Донецьку область. Але потім будуть поступати  наступні завдання попередні, які були раніше. Путін не залишає думки, щоб захопити Україну повністю.

– Тобто на стратегію Путіна ми маємо відповідати нападом?

– Так, треба переходити в контрнаступ, бо переговорну позицію України визначить поле бою. Щоб зламати стратегію Путіна, треба перемогти російську армію на полі бою.

Путін не відстане від Лукашенка

– “Очільник” “ДНР” Пушилін, який поїхав в Білорусію на військові навчання в Брест, заявив, що необхідно звільняти міста, нібито засновані російськими людьми. І вперше пролунала назва Луцька. Що стоїть за цією заявою?

– Крім політичного популізму більш нічого не стоїть. Цей Пушилін не має статусу, він не ухвалює рішень – ані адміністративних, ані політичних. Тому не вартує звертати на нього увагу. Ми навіть не звертаємо увагу на заяви Лукашенка: “Нам ще доведеться повоювати за Західну Україну, щоб її не відтяпав Захід”. Ми її сприймаємо, як популістську, що не має під собою підґрунтя. А Пушиліну навіть не довіряють командувати тими мобілізованими, які він мав би очолювати.

– Чи можуть білоруські військові сили почати наступ на Рівненську та Волинську області? Чи Лукашенко дасть цей наказ?

– Путін не відстане від нього до останнього дня, а Лукашенко не перестане петляти до останнього дня, щоби уникнути віддачі наказу щодо початку вторгнення на територію України. Ця гра в кицьки-мишки буде продовжуватися до кінця війни, поки Путін і Лукашенко при владі. Імовірність залишається 50 на 50.

– Відомий український політолог, публіцист і тепер військовослужбовець ЗСУ Тарас Березовець висунув версію, що якщо можливий ядерний удар по території України з боку РФ, то, імовірно, це може бути або Хмельницька АЕС, або Яворівський полігон. Як ви прокоментуєте таку імовірність, бо в інформаційному полі це вибухнуло дуже серйозно і людей дуже налякало?

– Що стосується атомної електростанції – це самогубство для Білорусі. Та й для України. Ми знаємо, що спричинив Чорнобиль, а вони розміщені на одній широті. Перед тим, як робити такі висновки, треба ознайомитися з тими заявами, які лунають на Заході щодо застосування ядерної чи хімічної зброї і розібратися з тим, що кажуть іноземні розвідки у відкритому просторі, аналітики, такі як Інститут вивчення війни. Зараз вся увага спецслужб Заходу прикована до місць зберігання ядерної зброї. А вона зберігається вся разом: і тактична, і оперативна, і стратегічна.

Щойно з’явиться перша розмова з застосування ядерної зброї, буде негайна реакція Заходу. Захід не хоче ризикувати ні в якому випадку. За словами Бориса Джонсона, Великобританія залишає за собою право нанесення превентивного удару, якщо Росія буде намагатися застосувати зброю масового ураження без проведення консультацій в рамках НАТО. Це означає, що удар буде нанесено миттєво, як тільки розвідка Великобританії скаже, що почалися реальні розмови про застосування зброї масового ураження. Оце треба усвідомити, а потім робити такі заяви, які можуть спричинити паніку. Це неприпустимо в військовий час.

– Ви кажете, що удар у відповідь може бути нанесений миттєво…

– Так, але не ядерною зброєю.

– А куди його можуть нанести? 

– Байден сказав, що удар буде нанесено по центру прийняття рішення. Вони чітко дали зрозуміти Путіну, що як тільки він почне розмову про ядерну зброю, то вони знайдуть, в якому бункері він ховається і в них є зброя, яка цей бункер розгромить.

“Говорить Великий Львів”, Олена Івашків

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.
ТЕГИ: