«Повернення Президента». Як Порошенку обирали запобіжний та хто його підтримав

«I’ll be back!» — так прихильники Петра Порошенка анонсували в соцмережах його повернення в Україну. І він, згідно з анонсами, таки повернувся, ба більше прийшов до сумнозвісного Печерського суду, який майже не змінився за його президентства. І навіть потрапив до судді, якого призначив своїм президентським указом.

Джерело: Громадське.

Колишній президент України Петро Порошенко перед будівлею суду, де йому мають обрати запобіжний захід у справі про держзраду, 17 січня 2022 рокуКолишній президент України Петро Порошенко перед будівлею суду, де йому мають обрати запобіжний захід у справі про держзраду, 17 січня 2022 року. Фото: AP Photo / Efrem Lukatsky

 
«Заходиш у Печерський суд, а тут Родіон Кірєєв і його безсмертний образ. Як? Він же втік», — нарікав Порошенко в суді під час обрання йому запобіжного заходу у справі щодо закупівлі вугілля з окупованих територій.

Welcome home

Від самого ранку в міжнародному аеропорту «Київ» імені Сікорського людей було значно більше, ніж зазвичай. О дев’ятій з Варшави мав прилетіти Петро Порошенко — рейсовим лайнером лоукостера Wizzair.

Уже о 7-й ранку біля терміналу почали збиратися прихильники опозиціонера, а правоохоронці оточили летовище. 

 «Ми прийшли захистити демократію, — казав у етері «Прямого» Олександр Погребиський, депутат Київради від «Європейської солідарності». — Тут присутні і “Справа громад”, і “Солідарна молодь”, і партійні делегації з різних областей, і ветеранська організація “Республіка. Брати по зброї”».

Пов’язаний з Порошенком телеканал «Прямий» влаштував цілий телемарафон під назвою «Повернення Президента». Журналісти виходили в прямий ефір спершу з польського аеропорту, потім — просто з літака. Разом із Порошенком летіли й журналісти інших медіа, а ще — нардепи від «Європейської солідарності».

«Країні потрібен Порох, а не ваЗЕлін»

Поки літак був у повітрі, прихильники Порошенка розпочали у столичному аеропорту акцію. Люди тримали транспаранти: «Або ми їх, або вони знищать Україну», «Країні потрібен Порох, а не ваЗЕ!лін», «Повернемо Україні гідність» тощо. На сцену виходили давні соратники п’ятого президента: колишній секретар РНБО Олександр Турчинов, заступник міністра оборони у 2015-2019 роках Ігор Павловський, колишні нардепи «Народного фронту» Сергій Висоцький і Тетяна Чорновол, лідер партії «Демсокира» Юрій Гудименко, шоумен і дипломат Дмитро Чекалкін, нардеп від «ЄС» Андрій Парубій та ексміністр транспорту Володимир Омелян. З-поміж представників інших політсил були лише члени партії «Голос»: Роман Костенко й Кіра Рудик, голова цієї політсили. Останню представили з фразою «опозиція об’єднується».

«Мовчання ягнят»?

У 2020-му в інтерв’ю «Українській правді» Рудик називала Порошенка ще більшим політичним ворогом, ніж Зеленський. Свою присутність на мітингу в аеропорту вона пояснила так: «Коли у нас в Україні війна і 100-тисячна армія ворогів на кордоні — проукраїнські сили об’єднуються. І тому сьогодні я тут». Про розкол партії «Голос» на дві частини пані Рудик не згадала.

Пізніше народна депутатка «Європейської солідарності» Ірина Геращенко у Facebook нарікатиме на мовчанку інших опозиціонерів: «Дивує мовчання “Батьківщини”, “Європейської стратегії Гройсмана”, Павла Клімкіна та інших політиків, які чудово розуміють, що ця “справа” — розправа. Не мовчіть, не дозволяйте Україні повернутися в 2010-2013-ті»

На момент підготовки цього матеріалу на повернення Порошенка відреагували лише Клімкін та Гройсман: опублікували дописи у Facebook. Ексміністр закордонних справ зауважив, що підозра Порошенку сприймається громадянським суспільством як політична справа.

Володимир Гройсман же привітав повернення Порошенка та висловив сподівання, що Петро Олексійович проллє світло на непрості питання у складному розслідуванні. «Зараз ми всі маємо зосередитись на об’єднанні країни, об’єднанні задля подолання української кризи в економіці, вартості життя та боротьбі з коронавірусом», — написав колишній прем’єр.

Яка хвороба спіткала Кличка?

До всього, в день повернення Порошенка його прибічники не відчули підтримки і з боку мера Києва Віталія Кличка. Напередодні той сказав, що в час повернення Порошенка буде на робочому місці, проте вже 17 січня повідомив, що заразився коронавірусом. Про «справу Порошенка» столичний голова не обмовився ані словом.

Кореспондентка hromadske Мар’яна П’єцух, яка висвітлювала події в аеропорту, оцінила кількість охочих зустріти Порошенка у 3-4 тисячі. Сам же п’ятий президент оголосив, що в Жулянах його підтримували 15-20 тисяч людей.

Хто від кого втік?

На паспортному контролі з Порошенком стався інцидент: щойно він передав свій паспорт прикордонниці, як до нардепа підійшли особи, представилися працівниками ДБР та повідомили про виклик до Печерського суду на 11-ту з метою обрання запобіжного заходу. «Однак ви наразі не затримані», — наголосив представник ДБР (це було чути в прямій трансляції). Менше з тим, працівниця прикордонної служби паспорт Порошенку протягом цієї розмови не повертала.

Після цього експрезидент зробив заяву на камеру телеканалу «Прямий»: «Уже понад 10 хвилин прикордонники без пояснення причин під приводом якоїсь перевірки не допускають мене на територію України. Я думаю, що це є провокація, яка підбурює до масових акцій».

За кілька хвилин паспорт повернули і Порошенко в оточенні прихильників-нардепів пішов геть від ДБР. На виході з аеропорту він озвучив свою версію подій: мовляв, це правоохоронці втекли, коли побачили журналістів.

«Правоохоронці — частина з яких була переодягнена у форму прикордонників, частина в чорній формі, — намагалися не допустити мене на територію України… так сильно вони на нас чекали», — повідомив Порошенко журналістам у залі очікування.

Пізніше радниця з комунікації ДБР Тетяна Сап’ян повідомила іншу версію подій в аеропорту.

«Порошенко відмовився від отримання процесуальних документів та ігнорував законні вимоги слідчого. Особи, які були з ним, чинили фізичний опір, що зафіксовано на відеозаписах. Адвокати Петра Порошенка запевнили, що отримають усі процесуальні документи, однак після проходження прикордонного контролю шляхом створення штучного натовпу втекли», —  виголосила офіційну заяву Сап’ян.

Експрезидент України Петро Порошенко вітається з прихильниками перед судом, де йому мають обрати запобіжний захід у справі про держзраду, 17 січня 2022 року

Експрезидент України Петро Порошенко вітається з прихильниками перед судом, де йому мають обрати запобіжний захід у справі про держзраду, 17 січня 2022 року. Фото: АР Photo / Mikhail Palinchak

«Я дуже за вами скучив»

Після інциденту з ДБР та спілкування з журналістами експрезидент вийшов із терміналу та виступив перед своїми прихильниками. «Я дуже скучив за вами. Я дуже хотів, щоб ми зустрілися, як раніше», — промовив Порошенко з імпровізованої трибуни.

Він залишив Україну 20 грудня. За версією «Європейської солідарності», лідер франкції мав міжнародне відрядження — хоча на робочому місці в парламенті депутат Порошенко офіційного відрядження не оформлював.

Після короткого виступу Порошенко з прихильниками вирушив до Печерського суду, щоб встигнути на 11:00.

Об’єднання навколо Порошенка: чи можлива місія?

До суду Порошенко приїхав у супроводі дружини, нардепів і охоронців. На нього вже чекали прихильники. Серед плакатів яскравіли зображення Зеленського з підписом «DICKtator» (англ. dick — грубе слово на позначення чоловічого статевого органу), лозунги «Повернемо клоуна до цирку», «Порошенко — це Європа, Зе — це жОПА», «Україні потрібен Порох» тощо.

У виступі з ґанку суду Порошенко закликав політичні сили до об’єднання.

«Лише об’єднана Україна здатна перемогти Росію та дати відсіч кремлівському старцю Путіну. Ми починаємо процес об’єднання всіх демократичних опозиційних сил. Це як система упізнавання свій-чужий в армії», — заявив експрезидент.

Після цього він додав, що гуртуватися слід навколо тих, хто зібрався під судом. «На цій площі не всі — “порохоботи”, але точно всі “україноботи”», — наголосив п’ятий президент.

Після нього виступали колишній генпрокурор Юрій Луценко, ексурядовці Степан та Георгій Кубів, депутат Київради від «ЄС» Леонід Ємець та інші представники партії Порошенка й наближених громадських організацій.

Від інших політичних сил були присутні лише депутати «Голосу». «Що ж до інших політиків — я не бачив навколо, хто тут є. Але тут багато людей, і це приклад консолідації навколо опозиції», — заявив у ефірі «5 каналу» нардеп від «Голосу» Андрій Осадчук.

Натомість Ярослав Юрчишин (представник фракції «Голос», який входить до іншої її групи — «Справедливість») скептично оцінив заклик до об’єднання. «Якщо Петро Олексійович закликає об’єднатися навколо нього, то не думаю, що вдасться зібрати велику кількість чи то парламентських, чи то позапарламентських сил для об’єднання заради одного лідера. Об’єднання навколо лідера без конкретного порядку денного не має жодної перспективи», — заявив Юрчишин в ефірі телеканалу «Рада».

ОПЗЖ + ЄС — чи реальна така математика?

Окрім того, ведучі телеканалу «Рада», який став підконтрольним владі, запитали Нестора Шуфрича — соратника Віктора Медведчука та нардепа ОПЗЖ, — чи готова їхня політична сила діяти єдиним фронтом з «Європейською солідарністю». І Медведчук, і Порошенко є фігурантами справи щодо купівлі вугілля з окупованих територій.

«У нас не може бути з Порошенком єдиного фронту. Ніколи, — відповів Шуфрич. — Опозиція і опозиційні політики мають діяти так, як продемонстрував Медведчук: якщо є звинувачення — треба захищати себе в межах судового процесу. А ми з боку Порошенка бачимо лише піар».

Повернення до «печерського правосуддя»

Власне судове засідання з обрання запобіжного заходу Порошенку розпочалося з запізненням більш як на пів години.

Адвокат експрезидента Ігор Головань заперечив статус свого підзахисного як підозрюваного. Він обґрунтував це тим, що п’ятий президент не отримував жодного повідомлення про підозру, та запевнив, що про засідання суду вони дізналися з медіа — тобто жодного відповідного процесуального документу від ДБР щодо виклику теж не отримували. Зрештою сторона захисту запросила час на ознайомлення з документами.

Також виявилося, що обвинувачення звернулося до бюро безоплатної правової допомоги, щоб Порошенку призначили безкоштовного адвоката. На думку Голованя, в такий спосіб порушили право нардепа на захист.

Присутній там же представник бюро безоплатної правової допомоги заявив, що звернення до Бюро вважає провокацією ДБР, мета якої — усунути захисників Порошенка, яким він довіряє.

У ДБР же всю цю інформацію заперечили.

Не ті люди підписали підозру

Далі адвокати нарікали на підписанні підозри неповноважною особою: мовляв, це мала зробити особисто очільниця Генеральної прокуратури Ірина Венедиктова або її перший заступник — проте аж ніяк не звичайний заступник Олексій Симоненко. Ба більше, про підозру нардепу не було поінформовано Голову Верховної Ради. У підсумку захист попросив у суду «повернення цієї “макулатури” [підозри] прокурорам».

Також Порошенка обурило, що в матеріалах справи «Л/ДНР» згадується без лапок. На думку Петра Олексійовича, це є «де-факто визнання “Л/ДНР”» та постає як питання нацбезпеки. Тож він зажадав від прокурорів виправити текст підозри й привести термінологію у відповідність до українського законодавства.  

На все це прокурори відповіли, що підозра була підписана та вручена в належний спосіб, а відповідні документи — долучені до матеріалів справи. Та запросили для Порошенка запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на два місяці з можливістю внесення застави у розмірі мільярду гривень.

Проте почути рішення суду ані сторони у справі, ані вся країна так і не змогли. Суддя пішов у нарадчу кімнату, і за 5 годин повідомив про перенесення судового засідання на 19 січня.

Нагадаємо: Віктор Медведчук, Сергій Кузяра та інші фігуранти справи про купівлю вугілля з окупованих територій нині під домашнім арештом. Ще один підозрюваний — колишній міністр енергетики Володимир Демчишин — перебуває в міжнародному розшуку.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.