За декілька днів до того, як російські танки стрімко перетнули українські кордони і почали рух до столиці-Києва, президент Володимир Зеленський радив громадянам не хвилюватися і готуватися до “травневих шашликів”. На той момент вже майже пів року західні ЗМІ гуділи про “божевільні плани” Кремля атакувати Україну.
Джерело: ВВС. Україна.
Американське видання Washington Post встановило, як влада США отримала і відреагувала на інформацію про підготовку російського нападу на Україну. Журналісти поспілкувались з більш ніж 30 джерелами з-поміж високопоставлених офіційних осіб США, України, Європи та НАТО, деякі з яких говорили на умовах анонімності.
Також Washington Post взяло інтерв’ю у президента Зеленського. Він спробував пояснити, якими мотивами керувався, коли вирішив до останнього не інформувати населення про наближення повномасштабної війни.

Президент США Джо Байден отримав перші дані про підготовку російського вторгнення в жовтні 2021 року
За даними Washington Post, в жовтні минулого року в Білому домі відбулась термінова зустріч американського президента Джо Байдена і керівників розвідки, військового командування та дипломатичного сектору.
Темою була отримана розвідувальна інформація про підготовку російського вторгнення в Україну. Звіт розвідки був складений на основі нещодавно отриманих супутникових знімків, перехоплених повідомлень і розмов з джерелами.
Таких зустрічей в адміністрації Байдена щодо України тієї осені було кілька. Співрозмовники видання зазначають, що деяким присутнім у Білому домі важко було усвідомити масштаб амбіцій російського лідера, вони не вірили, що “розумна країна могла б піти на таке”.
Згідно з даними американської розвідки, війська РФ розраховували на захоплення більшої частини України. Зокрема, рухаючись з території Білорусі вони планували за 3-4 дні оточити Київ. Російський спецпідрозділ мав знайти і усунути президента Зеленського і встановити дружній Кремлю маріонетковий уряд в Україні.
Вільною від російської окупації мала залишитись лише невелика територія на заході України. Там, на думку Путіна, живуть “невиправні неонацисти-русофоби”.
Дані розвідки США передали українському керівництву, але в Києві до них поставилися скептично. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба пояснював це тим, що Україна просила подробиць, але їх не було надано.
12 січня голова ЦРУ Вільям Бернс зустрівся в Києві з президентом Зеленським і повідомив, що, за даними розвідки, Росія має намір завдати блискавичного удару по столиці України та обезголовити центральну владу. США також припускали, що Росія спробує спочатку висадити свої війська в аеропорту в Гостомелі, передмісті столиці, і потім розпочне штурм Києва.
На цій таємній зустрічі в Білому дому Байден, повідомляє Washington Post, вирішив, що російського президента Володимира Путіна потрібно або стримувати, або протистояти йому, і що США не повинні діяти самостійно.
За словами радника президента США з національної безпеки Джейкоба Саллівана, Джо Байден ухвалив рішення направити посланця до Москви, щоб попередити Путіна про наслідки у разі нападу на Україну.
Також американський президент наказав поінформувати союзників про дані розвідки та схилити їх до того, щоб разом протистояти РФ і допомагати Україні.

Зеленський каже, що попередження США були без конкретики, “загальними словами”.
Президент Зеленський визнає, що отримував інформацію від США про російську загрозу. Він також пригадує, що зустрічався в січні з директором ЦРУ Бернсом.
Але при цьому наполягає, що західні партнери не давали подробиць ймовірного нападу, а говорили про нього “загальними словами”.
“Я не готовий повідомити про все, що тоді говорив Бернс, але його головні сигнали були про загрози моєму життю. І це були не перші сигнали — вони надходили звідусіль, від наших спецслужб, від іноземних колег і так далі”, – зазначив український президент в інтерв’ю Washington Post.
Голова держави вказує, що не казав про цю загрозу громадянам, щоб не посіяти хаос і не спровокувати економічні проблеми. Він наводить такі цифри: зараз Україна витрачає в місяць 5-7 млрд доларів через війну. Витримати таке навантаження під час зими і опалювального сезону країна не змогла б, впевнений президент.
“Ви не можете просто сказати мені: “Слухай, ти повинен почати готувати людей зараз і сказати їм, що треба відкласти гроші і запастися їжею”. Якби ми це повідомили — а цього хотіли деякі люди, яких я не буду називати, — тоді я б втрачав 7 мільярдів доларів на місяць, починаючи з жовтня минулого року, і в той момент, коли росіяни справді атакували, вони б нас захопили за 3 дні”, – сказав Зеленський.
“Якщо ми посіємо хаос серед людей перед вторгненням, росіяни нас зжеруть”.

Зеленський впевнений, що зробив правильно не попередивши людей. На фото – зруйнований російськими обстрілами Маріуполь.
Він вважає своє рішення правильним і таким, що допомогло підготуватися до нападу. “І ось що сталося, коли почалося вторгнення — ми були настільки сильними, наскільки могли бути”, – пояснив Зеленський.
Голова держави наголосив, що вдячний США за допомогу. Хоча і наголошує, що Україна потребувала більших обсягів зброї від своїх союзників, щоб відбити російське вторгнення.
“У мене немає жодних претензій — аж до моменту, коли хтось починає говорити мені: “Але ж ми посилали тобі сигнали”. До цього моменту у мене немає претензій. Але коли хтось стверджує, що вони надсилали нам якісь сигнали, я кажу їм: “Надішліть нам зброю”, – каже керівник України. – Я був абсолютно правий, і я в цьому впевнений навіть зараз”.