Вівторок, 16 квітня

«Я — тут, а моя дружина вже там. У неділю поховав». Репортаж із переповненої коронавірусної лікарні на Прикарпатті

З 22 лютого до 12 березня Івано-Франківська область — у червоній зоні. У лікарнях стовідсоткове заповнення ліжок, у місті Богородчани розгорнули мобільний госпіталь, на дорогах встановили блокпости, де медики вимірюють температуру. 

В Офісі президента таке погіршення ситуації в області пов’язують із тим, що під час січневого локдауну працював гірськолижний курорт «Буковель» і приїздили іноземці. Однак лікарі, які працюють в інфекційних відділеннях із коронавірусними хворими, іншої думки.

Репортаж hromadske з переповненої міської лікарні в місті Яремче, що за 40 кілометрів від «Буковелю».

«Без кисню ми не люди»

«Без кисню ми не люди. Ми б не вижили. Слабкість така, що вчора вийшов і впав», — розповідає чоловік старшого віку Лев Михайлович.

Він сидить на високому лікарняному ліжку, звісивши ноги. На обличчі киснева маска, поряд із ним на підлозі — кисневий концентратор.

У кінці палати, біля вікна, лежить його дружина Тетяна. Раніше вони й самі працювали в цій лікарні. Жінка — терапевткою, чоловік — невропатологом.

«У нас на двох сто років досвіду. Дружина пропрацювала тут 46 років, а я — 54».

Подружжя потрапило в лікарню 10 днів тому. Ще 10 днів до того лікувалися вдома.

«Усе ніби протікало нормально, а потім раптовий криз. Немає чим дихати, сатурація падає, до колін синя, до ліктів синя», — розповідає Тетяна.

На комп’ютерній томографії виявили, що в неї — 75% ураження легень, а в Лева Михайловича — 50.

«Ми сюди взагалі трупами потрапили. Я п’ять днів спала під киснем. Інакше не могла, — каже Тетяна й показує кисневу маску, яка лежить біля неї. — Зараз уже одужую. Сподіваюся, що за два дні випишуть».

«Якби не кисень, ми б із вами вже не розмовляли», — додає чоловік. 

У Яремчанській центральній міській лікарні є 70 ліжок для інфікованих коронавірусом у двох відділеннях. Одне — інфекційне, а інше переобладнане з терапевтичного. Вільних місць тут немає від початку лютого.

«Такої хвилі, як зараз, ми ще не мали. Завжди були вільні місця, щоб покласти 4-5 хворих. А тепер нема. І влаштовують скандали, що не хочемо класти  але ж у нас немає куди!», — розповідає завідувач терапевтичного відділення Ярослав Гундяк.

Щоб потрапити на стаціонарне лікування, хворі стають у чергу. Щойно звільняється місце — його відразу займає інша людина.

«Сьогодні вночі померла жінка з Богородчан  на її місце одразу поклали іншого хворого. У нас стовідсоткове заповнення ліжок. Те, що розповідають про 70-80%  неправда».

Щоб хоч якось збільшити кількість ліжок, у відділенні переобладнали кімнату, де раніше могли відпочити лікарі. Місця в лікарняних коридорах не використовують, хоча там і стоять ліжка.

Лікар пояснює: їх вони отримали як гуманітарну допомогу і кладуть туди пацієнтів лише в екстрених випадках. Наприклад, коли хворого привозять уночі. 

«Я міг би всі місця заповнити за день, але хіба це допомога? Це фарс! Неможливо вилікувати людину в коридорі».

«Я — тут, а моя дружина вже там. У неділю поховав»

Третина усіх пацієнтів у лікарні — важкохворі. Вони отримують медикаментозне лікування, під’єднані до кисневих концентраторів або апаратів штучної вентиляції легень. Четверо з них — у реанімації. 

Лікар Гундяк заходить до палати, де лежать троє чоловіків — Роман, Петро та Михайло. З їхнього вікна видно капличку у дворі лікарні. Біля ліжка кожного приклеєні маленькі паперові ікони.

«Я в житті ніколи не хворів. І думав, що дуже здоровий. Мною орати можна було. Тепер зрозумів, як я себе обманював. До туалету дійти не можу. Без кисню мені була б торба»,  розповідає Роман. 

Лікар додає — чоловік постійно під’єднаний до кисню, має температуру 39,5, двостороннє запалення легень, задишку та низьку сатурацію. 

«Він адекватно не оцінює свою ситуацію. Він дуже важкий», — каже Гундяк. 

Упродовж січня в лікарні використали 560 балонів кисню, хоча ще кілька місяців тому, у листопаді, розхід був майже вдвічі менший — 232. 

«А ви уявіть, що за весь 2019 рік на всі відділення нам потрібно було лише сто балонів», — розповідає головний лікар Олександр Соколюк.

З хворими працює четверо лікарів у цілодобовому режимі. Хоча ще на початку епідемії їх було тільки двоє.

«У нас вихідних немає. Жодного дня не пропускаємо. Ситуація змінюється за години — на ранок добре, на вечір  погано. Тому ми звідси не вилазимо».

У попередні місяці, розповідають медики інфекційного відділення, людей доправляли на лікування в стабільнішому стані, і їх було легше виводити. Нині ж є багато хворих із низькою сатурацією та великою площею ураження легень.

«Я —  тут, а моя жінка  там! У неділю поховав її. Вона теж хворіла»,  викрикує з кінця палати важкохворий 70-річний Михайло. І додає: «Якби не лікарі, я теж був би вже на тому світі. Жінка вже до мене уві сні приходила. Мене ледве врятували».

«Усі свята гуляли, бо дуже ревні віряни. І після них посипалося»

«Я не знаю, де могла захворіти. Завжди ходила в масці, користувалася антисептиками. Береглася, бо ж у групі ризику, маю супутні хвороби. Можливо, десь у транспорті підхопила», — каже молода жінка Надія, яка в лікарні другий день. 

Те ж саме розповідає й інша пацієнтка, Наталя. Вона потрапила з пневмонією та задишкою. 

«Це така підступна хвороба, що навіть не можеш уявити, де її підхопив. Сьогодні бігаєш, здоровий. А зранку прокидаєшся — і все. У “Буковелі” я не була, працювала, як завжди, біля хати, іноді виходила в місто».

22 лютого Кирило Тимошенко розповів журналістам, що гірськолижний курорт «Буковель» може бути причиною того, що нині на Прикарпатті лікарні переповнені хворими на COVID-19. Його не зачиняли ані в січні, коли у країні був локдаун, ані тепер, коли вся область у червоній зоні. Єдині відчутні обмеження для туристів — це кафе та ресторани, які готують їжу навинос.

Відпочивальниця Дар’я розповідає, що на території гірськолижного комплексу ще жодного разу не натрапляла на тих, хто б контролював, чи носять люди маски та чи дотримуються соціальної дистанції в чергах на підіймач.

«Ми не каральний орган. Можемо підійти до людини, попросити. Але її здоров’я насамперед залежить від неї самої»,  каже прессекретарка гірськолижного курорту Віталія Васильчук. 

За її словами, цьогоріч на курорті відпочиває значно більше людей, ніж у попередні роки. А до кінця березня в «Буковелі» туристи забронювали 70% номерів.

«Чи винен у цій ситуації “Буковель”, як кажуть по телевізору? Я не впевнений. Більше схиляюся до того, що все це спричинили наші весілля та гуляння. Усі свята відзначали, бо дуже рівні віряни. І після них посипалося це все»,  каже лікар Гундяк.

Він зауважує, що за цей час до них не зверталися ні люди, які відпочивали в «Буковелі», ні мешканці села Поляниця, де розташований комплекс. 

Не вірить лікар і в те, що місцеві могли інфікуватися в магазинах чи на заправках, де бували туристи. 

«Наші люди туди не ходять. Деякі взагалі за 20 кілометрів від дороги живуть, не знають, що таке “Буковель”, і зараз лежать у нас під киснем».

Головний лікар Соколюк додає, що нову хвилю на Прикарпаття могли принести місцеві заробітчани, які повернулися з-за кордону на свята.

«“Буковель” відкрився у грудні. Але такої катастрофи, як зараз, ми ще не мали».

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.