Вакцини і тромбоз: чи є зв’язок, хто в групі ризику, як уберегтися

Дослідники вивчають зв’язок між виникненням тромбів та вакцинами від коронавірусу, деякі країни обмежують щеплення препаратом від AstraZeneca, а у США радять призупинити використання Johnson & Johnson. Разом із біофізиком Семеном Єсилевським і лікарем-інфекціоністом Федором Лапієм розбираємося, чи можуть вакцини від коронавірусу бути причиною тромбів, хто у групі ризику та як їх уникнути.
Джерело: hromadske.ua

Чи може вакцина від AstraZeneca викликати тромбози?

Підозри є, але це питання ще досліджують.

На початку квітня було відомо про 222 випадки тромбозів на 34 мільйони щеплень AstraZeneca у Великій Британії та 30 інших країнах (ЄС, Ісландія, Норвегія та Ліхтенштейн).

З них, за аналізом Європейського агентства лікарських засобів (European Medicines Agency, EMA), 169 випадків — це тромбоз синусів твердої мозкової оболонки, 53 — тромбоз глибоких вен.

У березні низка країн через повідомлення про можливі побічні ефекти призупиняла щеплення вакциною від AstraZeneca. А Данія збирається повністю відмовитися від цього препарату.

Але, наприклад, Австрія відмовилася лише від деяких партій вакцини, а Бельгія, Польща та Чехія повідомляли, що продовжать щеплення вакциною від AstraZeneca.

Згодом європейські країни поновили вакцинування цим препаратом, але з обмеженнями для певних вікових груп.

Британське Агентство з регулювання лікарських засобів і медичних товарів зазначає, що докази зв’язку між вакцинацією та тромбозами вже переконливіші, однак усе ще потребують додаткових досліджень.

А Європейське агентство лікарських засобів (EMA) дійшло висновку, що незвичайні тромби з низьким вмістом тромбоцитів потрібно внести до списку дуже рідкісних побічних ефектів Vaxzevria (так після перейменування називається тепер вакцина від AstraZeneca). А втім, агентство продовжує вивчати дані з вакцинації.

В Україні відомо про дві смерті, які наступили за деякий час після вакцинації препаратом CoviShield (під цією назвою вакцину від AstraZeneca випускають в Індії, де Україна її й придбала). Проте жоден із цих випадків не пов’язують зі щепленням.

А інші вакцини теж під підозрою?

«Треба розуміти: якщо спочатку тромбози спостерігали після вакцинації AstraZeneca, то це не означає, що ця вакцина погана. Коли почали аналізувати інші, то були випадки й після вакцини Johnson & Johnson, Pfizer. Схоже, це загальна проблема вакцин від коронавірусу», — каже біофізик Семен Єсилевський.

За його словами, це може бути пов’язано з тим, як імунна система реагує на збільшення кількості S-білка.

«Ті вакцини проти COVID-19, які зараз є, містять у собі цей S-білок. Теоретично, будь-яка з них може викликати такий ризик тромбозів. Однак, наприклад, щодо CoronaVac у нас мало досліджень, і таких повідомлень поки не було», — каже Семен Єсилевський.

Вакцина Johnson & Johnson також зіштовхнулася з проблемою рідкісних тромбозів. З-поміж майже 7 мільйонів людей, яких щепили цим препаратом у США, тромбоз виявили у 6 осіб.

Управління із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA) порадило поки що призупинити використання цієї вакцини. А американська біофармацевтична компанія Emergent BioSolutions припинила нове виробництво вакцини на своєму заводі в Балтиморі, поки FDA не завершить інспекцію.

А у препринті, авторами якого є вчені з Оксфорда, йдеться про аналіз можливого впливу вакцинування на ще один тип тромбозу — тромбоз ворітних вен.

Згідно з дослідженням, імовірність його виникнення через деякий час після щеплення вакциною від Pfizer — 44,9 на мільйон, а після AstraZeneca — 1,6 на мільйон. Тобто, за аналізом науковців, Pfizer у 30 разів збільшує ризик виникнення цього виду тромбозу, якщо порівняти з AstraZeneca.

Загалом, як вважає голова бюро ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт, це нормальна ситуація, коли під час великих кампаній вакцинації виявляють сигнали про хвороби, що потенційно можуть виникати після імунізації.

«Це не завжди означає, що події пов’язані з самою вакцинацією, але їх варто дослідити. Також це свідчить, що система нагляду працює і діє ефективний контроль», — каже Ярно Хабіхт у коментарі hromadske.

А коронавірус теж підвищує ризик тромбозів?

«Навіть якщо встановлять, що ці випадки спричинені вакциною, то ризик таких тромбозів під час коронавірусу в десятки разів вищий», — каже Семен Єсилевський.

Інфекціоніст Федір Лапій зазначає, що зростання кількості тромбозів почали фіксувати ще до початку вакцинації у світі, оскільки сам коронавірус збільшує ризики виникнення тромбів, навіть якщо протікає безсимптомно.

«Не можна виключати, що ті тромбози, які виявляли протягом двох тижнів після вакцинації, можуть бути пов’язані з коронавірусом і просто збіглися в часі з проведенням вакцинації», — пояснює інфекціоніст.

Згідно з дослідженнями вчених з Оксфорду, у Британії середня кількість випадків тромбозу головного мозку, які спостерігалися за деякий час після вакцинації AstraZeneca, — 5 на мільйон. Після Pfizer — 4 на мільйон. А внаслідок COVID-19 — 39 випадків на мільйон.

Ризик виникнення тромбозу ворітних вен через коронавірус — 436 на мільйон.

Чому тоді стільки питань саме навколо AstraZeneca?

Семен Єсилевський припускає, що це пов’язано з великим попитом на вакцини та конкуренцією.

«Якщо у конкурента виявляють якісь проблеми або побічні реакції, то це роздмухують. Спочатку критика лунала в бік AstraZeneca. І можна зрозуміти чому, адже вона дешевша, ніж Pfizer. А конкуренція у Pfizer велика, особливо на ринках бідніших країн», — каже він.

«Зараз в Оксфорді вирішили їм відповісти й дослідити побічні ефекти Pfizer, про які мало говорять, але вони є. Так починається війна між виробниками», — каже науковець.

Johnson & Johnson зверталися до інших виробників вакцин із пропозицією об’єднати зусилля для вивчення ризиків утворення тромбів, однак Pfizer і Moderna відмовилися, погодилася лише AstraZeneca.

«Ще один приклад такої війни між виробниками, бо у Pfizer все настільки добре, що їм це не треба. Вони так завалені замовленнями, що їм не потрібно показувати проблеми, які в них, безумовно, є, як і в усіх», — каже Семен Єсилевський.

Хто в групі ризику?

Наразі немає конкретних підтверджень, хто перебуває в групі ризику. Проте більшість виявлених випадків тромбозу були в жінок до 60 років, і виникали вони протягом 2 тижнів після вакцинації.

У кількох країнах, зокрема в Німеччині та Нідерландах, обмежили щеплення вакциною від AstraZeneca людей, молодших за 60 років. А у Франції — взагалі до 55 років.

Крім того, після вакцинації Johnson & Johnson тромбози виявили у шістьох жінок віком від 18 до 48 років.

«Це поодинокі випадки, тому статистика залежить і від груп, які вакцинують у цей період. Наприклад, якщо почали вакцинувати шкільних учителів, то серед них жінок більше. Щоб порахувати статистику правильно, треба знати, скільки вікових груп вакцинували у конкретній країні. Такі дані не завжди можна отримати, тому поки що є лише припущення», — каже Єсилевський.

У ЕМА зазначають, що наразі немає достатньої інформації про конкретні фактори ризику. І наголошують, що користь від щеплення все одно перевищує можливі ризики тромбозів.

Підтримує позицію європейського регулятора й Міністерство охорони здоров’я України.

«Будь-які ризики від щеплень нівелюються ризиками від самої хвороби. Якщо ми подивимося на кількість несприятливих подій після проведення вакцинації, то це 0,23% від загальної кількості щеплень», — каже нам головний санітарний лікар України Віктор Ляшко.

Як уникнути тромбозу?

«Тромбозу можна запобігти, вакцинувавшись проти COVID-19, адже в такому разі шанси отримати його значно нижчі. Ризик тромбозів зростає у курців, але чомусь сигарети не забороняють. Також тромби можуть виникати через оральні контрацептиви, але від них теж не відмовляються. Те, що лякає людей і що їх убиває — різні речі», — каже Федір Лапій.

Тромбози виникають так рідко, каже Єсилевський, що незрозуміло, що саме їх провокує. Тому конкретних порад щодо того, як їх уникнути, поки що ніхто дати не може.

«Зараз можна лише стежити за тим, щоб не було загрозливих симптомів, і в разі їх появи звертатися до лікаря. Бо тромбоз — це не вирок, він лікується, якщо його вчасно виявити», — пояснює науковець.

Якими є симптоми тромбозу?

Пацієнти повинні негайно звернутися по медичну допомогу, якщо після щеплення з’явилися такі симптоми:

  • задишка;
  • біль у грудях;
  • набряки ніг;
  • постійний біль у животі;
  • сильні, постійні головні болі або затуманення зору;
  • крихітні плями крові під шкірою біля місця ін’єкції.

Голова бюро ВООЗ в Україні каже, що медики мають насторожено ставитися до таких симптомів, які можуть початися у період від 4 до 20 днів після щеплення.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.